REIZEN 21 WAAR EN WAT an deze kant zie je North Carolina", zegt Ray Sellers, de US Park m Ranger die ons bege- leidt. „Tennessee ligt m daar, aan de andere m m kant." In de verte schit tert een meer. „Lake Fontana", weet Sellers. We staan bovenop Clingmans Dome, met 2.025 meter de hoogste berg in de Great Smoky Mountains. Onder ons rollen de heuvels, voor zover het oog reikt. Tachtiger Sellers heeft schijn baar moeiteloos het steile pad naar de uit zichttoren beklommen. De gepensioneer de Park Ranger heeft talloze mijlen onder de dikke zolen. Morgen gaat hij weer op pad voor een hike langs een van de vele trails die Smoky Mountains doorsnijden. The 'Smokies' is met 7.600 hectare een groot natuurpark. Het is bovendien het bestbezochte in de VS, met naar schatting zesduizend zwarte beren, heel veel herten, groundhogs, chipmunks en een enorme va riëteit aan bomen- en plantensoorten. Hoe bizar is het contrast met Pigeon Forge en het stadje Gatlinburg aan de voet van het gebergte. Hier, in dit mini-Las Vegas, schreeuwen neonlichten en draaien reuzen rad en achtbaan tussen talloze hotels en winkels. Een pretpark zonder weerga. Neon en natuur gaan hier noodgedwongen samen: zonder vertier geen toeristen. Dolly Parton, de wereldberoemde country- zangeres, is een kind van de Great Smoky Mountains. Ze komt uit een arm gezin met twaalf kinderen. Vader Robert Lee Parton was tabakteler. 'Ach kind, verbeeld je niks', zei hij in 1978 tegen Dolly, toen de nabijge legen stad Sevierville ter ere van de zange res een bronzen standbeeld van haar op richtte. 'De duiven hebben er weer iets bij om op te poepen'. Toch, trots als hij was op zijn dochter, poetste Robert Lee Parton de duivenstront 's nachts van het beeld af. Dolly Parton heeft haar roots nooit verloo chend. „Ze is altijd gewoon gebleven", zegt vriendin Johnnie (87) in het museum in Dollywood, een nabijgelegen Efteling-ach- tig pretpark van Dolly Parton. Daar wor den jurken, gouden platen en onderschei dingen van de zangeres geëtaleerd. De volk se trekjes van Dolly zijn beroemd. Op de vraag - met een blik naar haar voluptueuze boezem - 'zijn die echt van jou', luidt het antwoord steevast: 'ja, zodra ik de laatste termijn heb betaald'. Knoxville is de oorspronkelijke hoofdstad van de staat Tennessee. Van Marble City, dat tot bloei kwam dankzij de aanleg van het spoor in 1855, verviel het in de jaren tachtig tot Scruffy City: het rommelstadje, met een vervallen centrum, waar de slo pershamer dreigend boven hing. Inmiddels zijn de oude stadsdelen gerestaureerd, met Market Square en het Tennessee Theatre als pronkstukken, verscholen achter de lelij ke betonnen buitenschil van Knoxville. Nothing too fancy, luidt nu het onderkoel de motto van de stad. Even goed: het jaar lijkse koekjes'feest, Biscuit Festival, trekt 60.000 bezoekers. Tennessee River stroomt hier sloom voor bij, de ader van het natuurtoerisme in en rond de stad. „Je springt op je fiets en trapt zo 20 kilometer de natuur in", ver telt Carol Evans van Outdoor Knoxvil le. De Everly Brothers zaten hier op school. De stad is onmiskenbaar onderdeel van de buzzing music scene in Tennessee, met Nashville als hotspot. Knoxville is het thuis- honk van The Black Lillies, een band die inmiddels ook door het gezaghebbende muziekblad Rol ling Stone is ontdekt. „America na? Dat zijn wij, maar ook Bru ce Springsteen en misschien wel alle Motown-muziek", zegt The Black Lillies-zanger Cruz Contreras als we hem op Gay Street tegen het lijf lopen. Bristol, 180 kilometer noordoostelijk van Tennessee, is de geboortestad van de Ame rikaanse countrymuziek. Hier streek Ralph Peer in 1927 neer met zijn Victor Talking Machine. Daarmee legde hij de muziek van de hillbillies voor het eerst vast, waarmee de carrière van latere countrysterren als Jimmy Rodgers en de Carter Family begon. Georgie Warren (98) is de enige nog leven de artiest die destijds muziek opnam met de Tennessee Mountaineers. Je kunt van hun Standing on the promises eigenhandig een nieuwe mix maken in het splinternieu we hightech countrymuseum van Bristol. „Ik heb maar negen haren over vanwege dat schuren van mijn hoofd tegen het pla fond", grapt gids Brent Wade, 400 meter diep in Lookout Mountain, net buiten Chat tanooga. Apotheker Leo Lambert kroop hier in 1927 ruim 7 uur lang op zijn buik toen hij op een ondergrondse waterval van 50 meter hoog stuitte. Ruby Falls heet dit wereldwonder, ver noemd naar Leo's echtgenote. Vlakbij zwoegt de Mountain Incline Railway de berg op, 72 gra den steil, met boven een magnifiek uitzicht over Georgia. Terug in Chattanooga zwaaien de deuren van het oude station open. De reiziger stapt het perron op. „Pardon me sir, is this the Chattanooga Choo Choo?" Jawel, stapt u in. Maar we vertrekken nooit meer. Het lijkt wel eens anders, maar Amerika heeft veel meer te bieden dan het westen, Florida en New York. Oost-Tennessee verleidt met countrymuziek, natuur en een vleugje neon. ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 van de countrymuziek Great Smokey Mountains. TENNESSEE Bristol Knoxv,He •Hollywood THE SMOKIES Atlanta Oost-Tennessee is te bereiken via de luchthaven van Atlanta, Georgia. Alle grote maatschappijen vliegen op Atlanta. Retour vanaf Schiphol kost circa 800 euro (november); zomers vanaf circa 1.150 euro. Afstanden: Atlanta-Chattanooga 190 km; Chattanooga- Knoxville 180 km; Knoxville-Bristol 180 km. Een rond- trip met auto, bus of camper is ook mogelijk. Steden als Nashville, Memphis en New Orleans, Tallahassee, Savannah en Charleston kunnen dan ook worden aangedaan. Huur auto op luchthaven: Toyota Corolla voor 2 weken, circa 850 euro. Dollywood: www.dollywood.com; Mountain Incline Railway: www.ridetheincline.com; Ruby Falls: www.rubyfalls.com; Country Music museum: www.birthplaceofcountrymusic.org door Chris van Alem Onderste drie foto's: Mountain Incline Railway: magnifiek uitzicht Dollywood, het Efteling-achtige pretpark. Beeld van Dolly Parton. foto's Raphael Tenschert Boezem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81