Ongerept Myanmar REIZEN 19 De were! j is Kras Rondreis Ga naar Kras.nl/36456 of bel 09Ó0-9697i5cpm en bepaalt de prijs met gewichtjes. Net als de man die de vis koopt, draagt ze een tra ditionele longhi, een soort wikkelrok. Ze heeft grote, gele vegen op haar wangen: ta- nakapoeder. De pasta van gemalen tanaka- wortel is een vorm van make-up die de vrouwen beschermt tegen de zon en de muggen. Als de vrouw de vis aan haar klant overhandigt, lachen ze beiden hun tanden bloot, die diep donkerbruin zijn van het voortdurend kauwen op tabak. Een tikkend geluid komt ons in de verte te gemoet. We volgen een vrouw met een gro te melkbus op haar hoofd en zien al snel waar het getik vandaan komt: aan tafeltjes langs de kant van de weg zitten vrouwen onder grote parasols achter typemachines te werken. Naast hen liggen stapels papier. Het leven speelt zich hier af op straat, alles gebeurt buiten, 's Avonds speelt een groep je jongens een bordspel op straat, tegen over hen zitten twee kinderen huiswerk te maken. Een paar straten verderop zit een groep mannen op tuinstoelen naar een scherm te kijken, waarop zich een voetbal wedstrijd afspeelt tussen Engeland en Duitsland. Binnenzitten komt waarschijn lijk niet eens in hen op. Jarenlang was Myanmar - voorheen Birma - geïsoleerd van de buitenwereld. Tussen 1962 en 2010 had de militaire junta het land stevig in zijn greep en ging het ge bukt onder een strenge dictatuur. Dat ver anderde langzaam toen in 2010 voor het eerst democratische verkiezingen werden gehouden. Voorzichtig werden de deuren geopend naar de buitenwereld en kwam ook het toerisme op gang. De Birmezen zijn enthousiast. „Hoe heet je moeder", vraagt de 18-jarige jongen bij wie ik achter op de scootertaxi zit. „Waar kom je vandaan? Ben je geluk kig? En ken je Van der Vaart?" Gelukkig rijdt hij langzaam. Zoals de meeste Birme zen die we tegenkomen, is mijn scooter taxichauffeur zeer nieuwsgierig en wil hij graag zijn verhaal vertellen. Hij wil me niets aansmeren, hij is alleen enthousiast. Naar school kan hij niet, daarom probeert hij zo veel mogelijk Engels te leren door met toeristen te praten. „Ik zal je nooit ver geten", zegt hij met een verlegen glimlach als ik na tien minuten afstap. De Birmezen mogen dan enthousiast zijn over het contact met de buitenwereld, de buitenwereld staat nog harder te trappelen om het bestbewaarde geheim van Azië te bewonderen. In de twee Weken dat we er zijn, zien we wat Myanmar zo gewild maakt. We fietsen door het woestijnach tige Bagan, tussen de grootste verzameling boeddhistische tempels, ruïnes en stoepa's ter wereld, gebouwd in de elfde en twaalf de eeuw. We varen over het prachtige Inle Lake, een meer waarin complete dorpen op palen zijn gebouwd. De mensen leven er van de visserij en verbouwen hun gewas sen in drijvende tuinen. We bezoeken met twee locals een klooster in Yangon, waar duizenden monniken leven en leren. En we trekken door de indrukwekkende ber gen rondom Kyaukme, waar we eten en overnachten in de kleine dorpjes van Shan en Palaw, stammen die daar op primitieve wijze leven. Ja, een golden country is het zeker. En niet alleen vanwege al het bladgoud dat blinkt aan de pagodes. Maar de veranderingen vol gen elkaar in sneltreinvaart op. Paard en wagen worden ingehaald door scootertjes en we zien een monnik mobiel bellen. We horen een toerist klagen over het traditio nele ontbijt: ze wil toast met eieren, zoals thuis. Hoe lang nog voordat het enthousias me van de locals verandert in irritatie? Hoe lang nog voordat de eerste McDonalds zijn deuren opent? Wie een puur Myanmar wil zien, moet niet te lang wachten. durend brullende, grommende, grauwen de leeuw. Het hele huis sidderde onder de geluidsgolven die hij voorbracht. Voor de zekerheid zocht ik bescherming in de kledingkast op mijn zolderkamertje. God, wat was ik bang! Wist ik veel dat Gro ningen helemaal geen dierentuin heeft en er van ontsnapte leeuwen geen sprake kon zijn. Geen moment had ik er bij stil ge staan dat een mens dit soort infernale her rie kon voortbrengen. Laat staan mijn lie ve, grijze opa. Het gelach was dan ook niet van de lucht toen ik mijn leeuwenhypothese de volgen de ochtend aan de ontbijttafel met de fami lie deelde. Opa lachte het hardst en ver klaarde trots dat hij de leeuw was. Toch twijfelde ik altijd als ik, weer eens wakker gebruld, door de zolderraampjes uitkeek over de garageboxen achter het huis van opa en oma. Er zat ergens een leeuw. Met zeker tien medepassagiers sta ik rond de stoel des aanstoots. En de Koreaan, hij brulde door. Gelukkig krijgen we hulp van onze purser. Als zij de situatie komt bekij ken, blijkt dat we haar veel eerder hadden moeten inschakelen. Subtiel, zoals alleen een ervaringsdeskundige dat kan, geeft ze onze man een porretje in de zij. Gedwee draait hij zich om, stopt zijn wild geraas en slaapt vredig verder als een baby in zijn kribbe. Het is een wonder. Binnen een kwartier is de rust compleet en kan het licht in onze slaapzaal uit. Vlak voor aankomst verschijnt het ontbijt. Mijn buurman wenst mij een goede mor gen. Ik vertel hem wat er die nacht heeft plaatsgevonden. En net als mijn opa barst hij in lachen uit. 'So sorry, so sorry* zegt hij wel tien keer. 'Mijn kinderen noemen me niet voor niks Lion King. Haha, so sor ry.' Tja, word ik een keer geüpgraded, lig ik naast een luidruchtige tekenfilmfiguur. Je moet het maar net treffen. trekkelijk beschaafd hoofd waaruit bij elke ademstoot een onvoorstelbare bak herrie opstijgt. Je moet het horen om het te gelo ven. Ik ben niet de enige die er wakker van wordt. Op verschillende rijen gaan lees lampjes aan en kijken slaperige hoofden mijn kant op. En de snurker snurkt maar door, onvermoeibaar. Omdat hij maar niet ophoudt, wordt mijn Koreaanse buur een onderwerp van gesprek. Niemand weet wat te doen. We overleggen in de pantry. Durft iemand hem te wekken? Ik kom zelf uit een familie van snurkers, dat geef ik ronduit toe. Persoonlijk kan ik ook er wat van, mijn vader laat zich regel matig ook niet onbetuigd, maar opa was bij leven de onbetwiste koning van snurk- land. Als klein jochie was ik er als de dood voor. De eerste confrontatie vergeet ik nooit meer. Ik was er heilig van overtuigd dat er een ontsnapte leeuw door het huis van mijn grootouders waarde. Een voort- Gedwee draait hij zich om, stopt zijn wild geraas en slaapt vredig verder als een baby ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 NL-spr. reisleiding 15 dagen al v.a /.y,/. v'. i Prijzen p.p. o'-b.v;2 pers', éxci, res-XosWri en Catëmiteit^i) Ontdek het nog pure en ongerepte Myanmar. Bezoek koningssteden, wandel door de tempels van Bagan, bekijk de Gouden Rotspagode en kano over het Inlemeer. 100% vertrekgarantie! Laatste plaatsen vertrek december en januari (Binnenlandse) vlucht, hotels, ontbijt, 2 x diner en excursies Klantbeoordeling 8,3: "ongelooflijke reisbeleving" de tijd in Myanmar Foto's, van links naar rechts: Monnik in het klooster. Vrouw met vissen op de markt in Yangon. Typen op straat. In de bergen. Inle Lake, leven op het water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79