Lion King 18 REIZEN Naamgeving ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Er zijn zaken waar ik zeer tegenop kan zien. Een nachtvlucht van twaalf uur naar Seoul, in een mid- denstoel op een van de achterste rijen van de jumbojet, is daar zeker één van. Met forse tegenzin sleep ik me naar de KLM-mevrouw die mijn boardingpass gaat scannen. Stoel 38B grijnst me vijandig toe vanaf het display van de mobiele tele foon. En dan gebeurt het. In plaats van het r groene lampje met het positieve bliepje zie ik het rode lichtje aangaan en klinkt een afwijzende brom. U heeft een andere stoel, hoor ik een engelenstem zeggen. Achteloos overhandigt de blauwe dame mij een stukje karton met daarop mijn nieuwe plaatsnummer. Stoel iF! De Heer zij geloofd en geprezen, een upgrade naar de business class. Nog even is er de angst dat alles berust op een vergissing, maar wanneer ik geroutineerd in mijn stoel ben neergezegen, weet ik het zeker: hier krijgt niemand mij nog uit. Wat een feest! Naast mij ontwaar ik mijn buurman, een tengere Koreaan. Een zakenman, lijkt me. Strak in het pak, serieus gezicht, Financial Times op schoot Daar zullen we geen last van hebben, denk ik nog. Mijn verblijf tussen de succesvollen der aarde bevalt goed. Het is een beetje jam mer dat we een nachtvlucht hebben. Dus na de maaltijd is het uit met de pret en gaan we slapen. De zetels worden omgeto verd in heerlijke bedden, waarin zelfs ik languit kan liggen dromen. Maar de vrede duurt niet lang. Ik denk nog geen kwartier. Ook mijn kleine buurman is onder zeil gegaan en ineens begint er uit zijn compartiment een enorm gebrul op te stijgen. Een oorverdovend gesnurk, dat zich omgekeerd evenredig verhoudt tot de omvang van de man. Ik gluur eens over het schotje dat ons scheidt en zie een be- We zijn in een land waar paard en wagen ons van A naar B brengen en de prijs van fruit wordt bepaald met gewichtjes. We zijn in Myanmar en vergeten even we dat we in 2014 leven. Onder de brandende zon lopen we over de markt in Yangon, de grootste stad van Myanmar en tot 2005 de hoofdstad. We worden omringd door felgekleurde para plu's, die de mensen moeten beschermen tegen de zinderende hitte. Op doeken en kistjes liggen fruit, groenten, tabak, vissen- koppen en kippendarmen uitgestald. Tus sen de sinaasappels en de varkensoren staan twee vrouwen te bellen, de hoorns aan hun oor leiden naar twee vaste tele foons op een tafeltje. Niet iedereen heeft een huistelefoon in dit land, laat staan een mobieltje. Bellen gebeurt dus veel op de markt, tussen de kippendarmen. Een vrouw legt twee vissenkoppen met kralende ogen op een antieke weegschaal WAAR EN WAT COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Het woestijnachtige Bagan herbergt de grootste verzameling boeddhistische tempels, ruïnes en stoepa's ter wereld. Alle zijn gebouwd in de elfde en twaalfde eeuw. foto's Lisette Wouters Tot 1989 heette het hedendaagse Myanmar nog Birma. Toen de militaire junta aan de macht kwam, werd de naam gewijzigd. De naam wordt echter niet door elk land erkend. Zo noemt de VN het land wel Myanmar, maar de VS blijft de naam Birma gebruiken. Sinds 2012 zijn in de staat Rakhine conflicten gaande tussen autochtone boeddhistische groepen en de Rohingya (moslims). Naar die conflictgebieden reizen, wordt afgeraden. Voorheen droeg het toerisme direct bij aan de welvaart van het regime. Alle inkomsten ver dwenen in de zakken van leiders. Nog altijd is het onvermijdelijk dat geld van het toerisme naar het bewind stroomt, maar door all-indu- sive-reizen te vermijden en voor onafhankelijke 4 aanbieders te kiezen, maak je al een verschil. Yangon, de grootste stad van Myanmar, ligt op ruim 8.600 kilometer van Schiphol. De prijs van een retourtje Amsterdam-Yangon ligt rond 1.000 euro, inclusief tussenstop. Je bent twintig a dertig uur onderweg. Een toeristenvisum kost 25 euro en is 28 dagen geldig. De beste reistijd is van oktober tot en met februari. In Myanmar betaal je met kyat: 1.000 kyat is ongeveer 1 euro. In hotels en taxi's wordt vaak om dollars gevraagd, die bovendien nieuw, glad en onbeschadigd moeten zijn. Pinautomaten zijn er nog vrij schaars, hoe wel het aantal toeneemt. Het is dus verstan dig een voorraad dollars mee te nemen. Die zijn overal inwisselbaar voor kyats. Terug in door Lisette Wouters INDIA Bagan CHINA Kyaukme Py in ma na LAOS THAILAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78