PZC 2 3 myanmar Terug in de tijd Vy/> De provincie Luik, daar rijd je doorheen onderweg naar Frankrijk. Maar wie besluit dat Luik ver genoeg is, treft een gebied vol cultuur, natuur, historie, schoonheid en culinair genot. Ideaal voor een weekendtrip, om de herfstdip buiten de deur te houden. Onmiddellijk de auto in een parkeergarage gezet! Want de stad Luik is door zijn eenrichtingsver keer een ramp voor au to's. Maar deze stad is wel het begin van onze verkenningstocht door de provincie Luik. En dan hebben we de auto nodig. Wie alleen voor de stad komt, pakt liever de trein. Dan zie je meteen het spectaculai re nieuwe station Liège Guillemins, halte op de TG V-lijn tussen België en Duitsland en de parel van het opgepoetste Luik. Met zijn opengewerkte vormen en golvende lij nenspel van staal, glas en wit beton lijkt het op een uitwaaierende ribbenkast. Ja, de ooit zo grauwe industriestad Luik herrijst uit zijn kolengruis. Design, archi tectuur, uitgaan, culinair genot: het is alle maal te vinden in dit met grijze kinderkop jes geplaveide culturele centrum en groot ste stad van Wallonië. 's Middags huren we fietsen en rijden de stad uit. We volgen een route van RA Vel, het netwerk van autoloze fiets- en wandel routes langs voormalige spoorlijnen, rusti ge buurtwegen en oude jaagpaden. Na zo'n 25 kilometer fietsen langs de oevers van de Ourthe bereiken we het dorp Poulseur. Daar banjeren we over de ruïnes van het Chateau de Renastienne en gaan dan het café in, want onze magen rammelen na het fietsen. Boulets gaan we eten, gehaktballen in een friszure saus van sirop de Liège met appels, peren, dadels, azijn, uien en laurier. Inmiddels is het gaan regenen. Met de fiet sen in de trein keren we terug naar Luik. Daar halen we de auto op en rijden naar Chaudfontaine, naar hotel Chateau dés Thermes. Dit is het enige thermale kuur oord in België met bronwater van 34 gra den. Een pure verwenplek. Heerlijk ontspannen zetten we onze tocht voort richting Bellevaux. Daar brouwt en verkoopt het Nederlandse echtpaar Carla en Wil Schuwer fantastische Belgisch bie ren. We slaan van alles wat in voor thuis en rijden door naar bezoekerscentrum Bot- range in de Hoge Venen. Dit hoogstgelegen plateau van de Belgische Ardennen is be dekt met veen, heidevelden, bossen en moerassen. Het ligt 694 meter boven de zeespiegel, waardoor het er altijd iets kou der is dan in de rest van het land. En het re gent er tweehonderd dagen per jaar! Nadat we in het bezoekerscentrum Botran- ge laarzen hebben geleend, gaan we met gids Frans Voets de Hoge Venen in. Zo ver dwaal je niet - het gebied is 450 vierkante kilometer groot - en eindig je niet in een zompig moeras, zoals het velen al is ver gaan. Onze gids brengt ons naar de krui zen die ervan getuigen: het kruis van de verloofden bijvoorbeeld. Om te kunnen trouwen, moesten zij officiële papieren op halen in een ander dorp, maar ze begon nen hun tocht door de Venen pas tegen de avond en verdwaalden. Het Mockel-kruis getuigt van een ander gevaar dat iedereen die de Venen overstak boven het hoofd hing: rovers en moordenaars. Het moerassige gebied is en was vaak onbe gaanbaar. Sinds de middeleeuwen wordt het doorkruist door paden. Maar als die te nat waren, nam men weer andere routes. Hier en daar staat nog een oude, stenen richtingaanwijzer. Dan is er nog de Via Mansuerisca, een Romeinse weg van zware balken, die in 1786 onder het turf vandaan kwam. Hij loopt over een lengte van 6 kilo meter dwars door de Hoge Venen. Terug in het bezoekerscentrum leren we hoe in de Hoge Venen eeuwenlang werd geleefd en gesappeld. Indrukwekkend, die oude filmpjes waarop je ziet hoe turfste ken ging, hoe de herder met zijn kudde over de Venen zwierf en waarom er dank zij die begrazing nu heidevelden zijn. Over indrukwekkend gesproken: ter afslui ting bezoeken we het racecircuit van Spa- -Francorchamps, volgens ex-wereldkampi oen Michael Schumacher het mooiste ter wereld. Het voert over heuvels, wat span nende bochten oplevert. Bovendien maakt het hoogteverschil van 200 meter dat er op sommige dagen zelfs een weersverschil is. Eigenlijk ben ik zelf nu wel klaar om naar huis te racen. Kunnen we daar genieten van ons zelfgeïmporteerde Belgische bier. WAAR EN WAT Luik 4_Spa Chaudfontaine^ tekst en foto's Willemijn Bos Foto's, van boven naar beneden: Het spectaculaire station Liège Guillemins. Bierdopje Bellevaux-bier. De Hoge Venen zijn van een ruige schoonheid. De stad Luik ligt op 210 kilometer per auto vanaf Utrecht. Er is ook een goede treinver binding vanuit Nederland. Voor meer info: www.belgie-toerisme.nl WV van de provincie Luik: www.liegetouris- me.be; www.ravel.wallonie.be. Hoge Venen: www.botrange.be; www.spa-Francorchamps. be; www.brasseriebellevaux.be BrusselB Bellevaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77