SPECTRUM 15 44 Waarom zou ik moeten vragen of ik hier mag blijven? Als ik wil blijven, blijf ik illegaal in Nederland is, belandde hij de afgelopen jaren meerdere malen in de gevangenis. In 2005 en van 2009 tot 2012 zat hij vast. In 2012 wilde de Saoedische ambassade een gesprek met hem, dat op niets uitliep. Ze wil den zijn papieren om terug te keren naar zijn vaderland niet verstrekken. „Ze zagen, denk ik, in mijn ogen waar wij, Bin Talals, toe in staat zijn." Hij refereert aan de bloedige familiege schiedenis. „Ook onderling hebben mijn familieleden elkaar vermoord. Het is onderdeel van het leven. Het ko ninklijke leven." Mohammed is vol gens de IND niet de enige illegaal in Nederland die niet terug mag naar zijn vaderland, maar de Immigratie en Naturalisatie Dienst wil niet in gaan op individuele gevallen zoals Mo hammed. Mohammed houdt de Saoedische regering verantwoordelijk voor de ellende in zijn leven. „Ze heb ben jarenlang geprobeerd om ons klein te krijgen." Zijn opsluiting in de vreemdelingenbewaring ziet hij als een pact tussen de Nederlandse rege ring en de Saoedische autoriteiten. „Nederland heeft zakelijke belangen daar, dus proberen ze mij ook kapot te maken. Dat is wat de Saoedische au toriteiten willen." Na zijn verblijf in de gevangenis heeft hij nog een tijd in hotels gewoond. In juni van dit jaar was het geld op en be landde hij op straat. „Ik kan als ille gaal niet werken. Dus nu zit ik hier op dit bankje, al 150 dagen. Ik weet dat zo precies omdat ik de dagen tel, gewoon voor mijn plezier." Hij moet lachen om zijn gewoonte. Het leven op het bankje bevalt hem op een rare manier ook wel. „Ik draai rond in cirkeltjes. Mijn toekomst ligt in de handen van anderen. Daarom blijf ik hier gewoon zitten. Het maakt mij ook niet meer uit. Ik heb al zoveel overleefd. Ze krijgen mij niet klein." bankje voor Leiden Centraal. Familie leden bevestigen het verhaal over zijn afkomst. Dat hij op straat leeft, wisten ze echter niet. Ze bieden hem direct hulp aan. Maar die hulp wil hij niet aannemen. „Het is een egokwestie. Ik wil niet dat mensen mij helpen. Het voelt alsof ik dan hun gevangene word. Dat ik iets terug moet doen." Hij wijst op zijn boodschappentas die vol zit met koekjes, pakjes drinken en chocolade. „Natuurlijk krijg ik nu ook vaak dingen van mensen. Dat komt uit hun hart. Ik hoef daar niets voor te rug te doen." Die trotse houding bezorgt hem ook veel problemen. „Waarom zou ik moe ten vragen of ik hier mag blijven? Als ik wil blijven, blijf ik." Omdat hij dus ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl foto Hielco Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75