u Al 150 dagen is het bankje op het Leidse stations plein zijn thuis. Mohammed Bin Talal, telg van een familie die ooit heerste in Saoe- die-Arabië, vertelt zijn bizarre levens verhaal. 14 SPECTRUM Wereldwijd in het nieuws oor de meeste trein reizigers uit Leiden is hij een bekend gezicht. Moham med Bin Talal, een dakloze man die al maandenlang op een bankje voor de fietsenstalling van het station zit. Maar achter het uiter lijk van de dakloze Mohammed gaat een bijzonder verhaal schuil. Hij is na melijk van Saoedische adel. Dag in dag uit, ziet hij op het bankje bij het station de bewoners van Lei den voorbijkomen. Werkenden, scho lieren en studenten op pad naar hun werk en studie. Mohammed Bin Talal. Hij heeft geen dromen of verplichtin gen. Hij woont op straat. Zijn leven vindt hij allesbehalve saai. „Dat denken mensen vaak, maar dat is niet zo. Ik heb heel veel aanspraak, ben iedere dag wel zes uur in gesprek met voorbijgangers. Ik heb op dit bankje mensen van over de hele we reld ontmoet. Aziaten, Afrikanen, Zuid- en Noord-Amerikanen. Ze ko men naast mij zitten en beginnen te praten." In het Engels, want Neder lands spreekt hij niet. Een vrouw van ongeveer 20 jaar komt op hem aflopen en geeft hem een knuffel. „Mohammed is echt een vriend van mij geworden", vertelt ze. „Hij is niet zoals andere daklozen. Nooit dronken of onder invloed van drugs. Nee, hij is heel wijs en geeft mij altijd advies over het leven." Ze geeft hem wat sigaretten en Moham med bedankt haar. Vervolgens loopt het meisje richting het station. „Ik krijg erg veel spullen van Leidenaren. Soms hebben mensen zelf wat ge kookt en brengen dat dan. Of restau rants geven mij het eten wat over is." Zijn stem klinkt rustig en geamu seerd; hij komt intelligent en sociaal over. Maar Mohammed heeft ook een andere kant. Dat blijkt als hij zijn le vensverhaal uit de doeken doet. „Mijn opa Mohammed Bin Talal was de laatste prins van de Al-Rasheed fa milie. Wij waren de heersers van een groot gedeelte van Saoedi-Arabië, on geveer 60 procent van wat het land Sa oedi-Arabië nu is. In 1921 is de stad van waaruit wij regeerden, aangeval len door Ibn Saoed, stichter van het huidige Saoedi-Arabië. We kwamen tot een overeenkomst: wij hielden ons geld, zij kregen de macht." Maar de vijandschap tussen de twee families verdween niet, ook al werden er gemengde huwelijken gesloten om de relatie te verbeteren. Mohammed graait tussen de vier jassen die hij draagt, op zoek naar een pen om zijn familiestamboom te tekenen. „Mijn tante was één van de vrouwen van ko ning Ibn Saoed, de eerste koning van Saoedi-Arabië. Haar zus trouwde één van de zonen van diezelfde koning. De man was een kind van een andere vrouw. Uit dat huwelijk zijn twee jon gens geboren. Eén van hen heeft in 1975 de derde koning van Saoedi-Ara bië vermoord." Mohammeds stemming verandert als hij het over zijn familiegeschiedenis heeft. Stonden zijn ogen net nog vriendelijk, nu kijkt hij boos. Doordat zijn pupillen uitzetten, worden zijn donkerbruine ogen nog donkerder. „Mijn vader is toen gevangen geno men. Hij was niet betrokken bij de aanslag, maar hij wist er wel van en heeft er niets aan gedaan. Hij heeft een jaar vastgezeten. Na zijn vrijlating is zijn paspoort afgenomen. En ook dat van mij. Ik was toen 7 jaar. We zijn naar Irak gevlucht. Daar heb ik tot 1988 gewoond. We kregen een Iraakse identiteitskaart. Daarna ben ik naar Amerika gegaan om mijn bache lor politicologie te halen." In 1995 belandde hij voor de master 'Social Communication' aan de Uni versiteit aan Amsterdam. „Ik ben ver volgens in Leiden terechtgekomen op uitnodiging van een vriend die ik in de jaren erna uit het oog ben verlo ren. Toen ik de stad zag, wilde ik niet meer weg. Alles is hier leuk. De men sen, de grachten, de huizen." Hij had ondanks de dramatische gebeurtenis sen in Saoedie-Arabië en de oorlog in Irak een aangenaam leven in Leiden. Totdat hij, eind jaren negentig, ont dekte dat het familiefortuin vrijwel was verdwenen van zijn Zwitserse bankrekening. Er was nog wel wat over -35.000 euro, schat Bin Talal, van de 10 miljoen die er ooit op stond. De Zwitserse bank claimt dat het geld is verdwenen omdat zijn vader het in aandelen had belegd die 'verdampt' zijn. Bewijs daarvoor, dat Bin Talal heeft gevraagd, zou de bank nooit overlegd hebben. Omdat hij gewend was te leven in ho tels, raakte het geld onherroepelijk op. Toen was de prins een dakloze ille gaal. Na het verlopen van zijn studen tenvisum vroeg hij geen verblijfsver gunning aan in Nederland. Over een paspoort beschikt hij niet. En zijn Iraakse identiteitskaart verviel na de val van de regering van Saddam Hoes sein. Nu zit Bin Talal dus elke dag op dat Ik praat iedere dag wel zes uur met voorbij gangers. Ik heb op dit bankje mensen uit de hele wereld ontmoet Talal Mohammed Al Rasheed, de oom van de dakloze Mohammed Bin Talal, overleed onlangs op 78-jarige leeftijd. Hij kwam een aantal jaar geleden we reldwijd in het nieuws, omdat hij van uit het buitenland een oppositiepartij startte. Met zijn 'Saudi Democratie Opposition Front' wilde hij democra tie brengen in het land. Hij benadruk te in de Washington Post dat hij niet de rol van zijn vader wilde overne men. „Als de Al-Saoed familie wil de mocratiseren, steunen wij ze. Maar anders zullen wij vreedzame midde len gebruiken om ze te bestrijden." Talal was de oudere broer van de va der van Mohammed Bin Talal, Mitib. De vader van Talal en Metib, Moham med Bin Talal, was de laatste emir van het Emiraat Jabal Shammar. Hij kreeg twee zoons en twee dochters. De vrouwen trouwden met leden van de Al-Saoed familie. Prins en pauper door Anouk Kragtwijk V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74