Toerist in eigen land Veel nieuwbouw woningen in China zijn leeg staande beleg gingsobjecten. Nu de huizenprijs een beetje zakt, is er hoop voor mensen die ge woon een huis willen kopen om er in te wonen. SPECTRUM 13 standplaats Suriname Annelies Brinkman De afgelopen weken was ik voor va kantie, familiebezoek en werk in Nederland. Het klinkt misschien vreemd van een geboren en geto gen Nederlander, maar het is toch een bijzondere ervaring om als 'bezoeker' je eigen land te bezoeken. Want hoewel ik de afgelopen zes jaar ieder jaar wel een keer de reis Paramaribo-Amsterdam (en vice versa) heb gemaakt, voel ik me ook deze keer de eer ste dagen weer als een vreemde in Jeruzalem. Ik kijk verbaasd naar de vele, zo ontzettend netjes in gerichte winkels, de ondanks de crisis toch vaak vol le restaurants en de vele soorten brood die je bij de bakker kunt kopen. En dan de bibliotheek: wat een uitvinding. Zoveel tijdschriften gratis te lezen en een zeer betaalbaar kopje koffie of tosti binnen handbereik. Maar hoe moet die bankpas ook al weer in dat apparaatje om te betalen? En waarom moet ik op mijn oude vertrouwde parkeerplaats nu ook betalen? Of waarom kan ik met de auto niet meer het centrum van de stad in? En waarom moet ik die auto uit om te tanken, in Suriname wordt dat voor mij gedaan. Zomaar wat ervaringen waar je als toerist in eigen land tegenaan loopt en waardoor ik weer eens even stil sta bij de verschillen en overeenkomsten tussen Ne derland en mijn nieuwe 'thuis' Suriname. Daardoor vraag ik me af waarom het leven in Suriname mij zo goed bevalt. Al filosoferend kom ik tot de conclu sie dat het komt omdat Suriname een land in ont wikkeling is. Dat geeft een speciale sfeer. Heel an ders dan in Nederland, dat een hoog ontwikkeld land is dat eigenlijk al jaren 'af is. Maar wat is er in Suriname dan anders en hoe merk je dat, zult u zich afvragen. Wel, dat is makkelijk: je voelt het gewoon. Behalve de relaxte sfeer zonder stress die door het warme klimaat in Suriname al tijd te voelen is, voel je tegelijkertijd een atmosfeer van dynamiek, opwinding en kansen. Gecombi neerd met een gezonde dosis nationalisme en het geloof van de Surinamers dat ze het ook zonder Ne derlands ontwikkelingsgeld kunnen redden, geeft die dynamische sfeer van opbouw, hoop en ambitie om de kansen die Suriname met haar vele natuurlij ke hulpbronnen heeft, te pakken. Natuurlijk gaat die ontwikkeling niet zonder vallen en opstaan en domme dingen. Er is van alles aan te merken op de leiders van het land, van wie verschil lenden een internationale veroordeling voor drugs handel aan hun broek hebben hangen of die ver dacht worden van moord. Maar dat alles kan bij veel Surinamers het geloof en de wil om van Suriname een welvarend en ontwik keld land te maken niet onderdrukken. En dat geeft die prettige dynamiek waarin het ook voor mij, als geboren en getogen Nederlandse, heel prettig is om te wonen en te werken. ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73