Mflliiiörü§ PvdA heeft het verbruid bij Turkse gemeenschap Uil 6 BINNENLAND HEIBEL IN DE PVDA Turkije probeert zijn greep op Turkse Nederlanders te vergroten, om meer macht te verwerven. Leba DEN HAAG - In februari spraken de toen nog PvdA-Kamerleden Tüna- han Kuzu en Selcuk Öztürk op de scholingsdagen voor het kader van de Islamitische Stichting Ne derland (ISN). In het onlinever- slag op de site van ISN wordt dat zo vernoemd: 'Onder meer kwa men de verwachtingen van onze afdelingbestuurders ten aanzien van de parlementsleden aan de or de'. Voor de goede orde: ISN is de Ne derlandse tak van de Diyariet, de Turkse overheidsinstantie die on der meer gaat over Türkse moskee ën in het buitenland. In Neder land is ISN de baas in ruim 140 ge bedshuizen, het overgrote deel van de Türkse moskeeën hier. De imams staan op de loonlijst van de Türkse overheid. ISN is één van de stichtingen die door minister Lodewijk Asscher begin deze week werden omschre ven als niet transparant genoeg. Net als Milli Görüs, de Süleymanci-beweging en de Fet- hullah Gülen-beweging. De eer ste twee zijn conservatief-religieu- ze bewegingen, vooral gericht op onderwijs en religie. Fethullah Gülen is iets liberaler, maar be heert in Nederland ook zo'n hon derd omstreden religieuze studen tenhuizen annex internaten. De vier organisaties vergroten vol gens Asscher de participatie van Türken in Nederland, maar dat leidt er vooral toe dat ze meer po litieke macht willen 'voor eenzij dige belangenbehartiging van hun eigen groep'. Ook zijn ze vol gens de minister niet open ge noeg over hun doelen en financi ën. Dat Asscher de stichtingen vijfjaar lang nauwgezet in de ga ten wil houden om te kijken of ze bijdragen aan de integratie van Uirken, was de druppel die de em mer deed overlopen bij de twee PvdA-Kamerleden. Asscher constateert in het rapport Parallelle gemeenschappen, dat in zijn opdracht is geschreven, ook dat 'de druk en invloed vanuit Turkije en de Türkse overheid on verminderd groot is'. Druk op de 400.000 Turkse-Nederlanders be doelt hij daarmee. Dat gebeurt vol gens hem door imams die door de Diyanet worden gestuurd, door het Bureau Turken in het buitenland en door een groeiend aantal medewerkers op de Turkse deic. ambassade in Den Haag. Vanuit die ambassade stuurde een func tionaris, belast met religieuze za ken, donderdagavond een tweet waarin hij Kuzu en Öztürk felici teerde met 'hun dappere en eerlij ke positie'. „De Turkse diplomatie behartigt de belangen van de Turken in Ne derland en zet die groep in voor haar eigen belang", stelt Lily Sprangers, directeur van het Tur kije Instituut in Leiden. Dat be lang is het streven van Ankara om haar invloed in Europa uit te brei den en een machtig land te wor den. De Turkse regering mengt zich steeds meer in de Nederland se politiek, stelt zij. Soms via in stanties als Diyanet; soms direct. Dat blijkt onder meer uit de de monstratie in Almelo tegen de plaatsing van een monument voor de Armeense genocide. Die demonstratie werd volgens Spran gers gefaciliteerd door de Turkse overheid. De woede van de twee ex-PvdA'ers kan zij zich overi gens wel voorstellen. „In Turkije werkt dit gewoon zo: je maakt je hard voor voor bepaalde groepen en dan krijg je stemmen. Die groe pen zijn nu boos omdat ze onder controle van Asscher blijven staan." Daarnaast maken ze zich mogelijk zorgen om geld: zowel de Diyanet als de Süleymanci-be weging krijgen subsidies van Ne derlandse overheden, doorgaans op lokaal niveau. sfe Stichü<4 Om nou te zeggen dat de ruzie tussen de twee Kamerleden van Turkse komaf en de rest van de PvdA-fractie het gesprek van de dag is in de Nijmeegse Eyup Sul tan Camii-moskee: nee. „Ruzie? Waar? Ik kijk nooit naar het nieuws", zegt de man die vandaag koffie en thee serveert terwijl het gebed aan de gang is. „En stem men ga ik ook niet. De hele affai re is hem compleet ontgaan. De Koerdische vluchteling Attaj is een echte ouderwetse socialist, zegt hij, omdat socialisten opko men voor mensen die het minder hebben. „In Turkije was ik ook al socialist. Het maakte nooit uit of je uit een ander land kwam, het was een grote gemeenschap. Nu weet ik het niet meer, misschien schrijf ik volgende week wel een briefje om mijn lidmaatschap op te zeggen. Niemand stemt meer op ze, denk ik. Hoe kan de PvdA dat nou doen?" Türkse mensen zijn niet met Ne derlandse politiek bezig, zegt Mahmut Ciftci als de moskeegan- gers naar buiten komen. „Alleen met de Türkse." Zelfheeft hij de PvdA-ruzie wel gevolgd. „De PvdA is onbetrouwbaar. Over Ne- bahat Albayrak werd in het verle den ook in het openbaar getwij feld. Vroeger zou ik misschien op de PvdA hebben gestemd hebben, maar nu niet meer. Ik stem wel links, maar niet op de PvdA." Den Haag is ver weg van de mos kee in Nijmegen en politiek is er geen onderwerp van gesprek, zegt Ibrahim Dagdas, die betrokken is bij de moskee. „Het is allemaal nog vrij vers, er is niet veel over gepraat." Bovendien: geloof is ge loof en politiek is politiek: dat hoort buiten de moskee, vindt hij. „Bij Turken is de Partij van de Arbeid populair, omdat de partij onze gemeenschap altijd heeft ge steund. Ik vind trouwens wel dat Kamerleden ook verplichtingen hebben naar hun partij. Als jij openlijk kritiek uit op je werkge ver, vlieg je er ook uit." Maar de sociaaldemocraten lijken het nu verbruid te hebben bij de Türken. Achter de kassa van de Türkse supermarkt Yeni Gunay- din aan de Nijmeegse Willems- weg zit een boze dame. Sevilay is woest. „Ik vind het schandalig hoe die Kamerleden behandeld zijn. Mensen mogen niet meer voor hun mening uitkomen. Ne derland is een heel erg eng, rechts land geworden." En ze is niet de enige, zegt ze: veel Turken, in haar winkel denken er hetzelfde over. „Ik wil het tolerante en ruimden kende Nederland van vroeger te rug. Tegenwoordig mag iedereen van alles roepen over buitenlan ders, en het wordt nog allemaal uitgezonden op televisie ook. Ik vind de sfeer in Nederland een be dreiging voor de toekomst. Het is triest voor mijn kinderen." De frustratie is zichtbaar als Sel cuk Öztürk en Tunahan Kuzu donderdagavond na tienen uit de fractie komen. Na urenlang be raad zijn ze uit de PvdA gezet. Of zelf opgestapt Het is maar hoe je het bekijkt. Feit is dat zij weiger den afstand te nemen van hun kri tiek op integratieminister Lode wijk Asscher - een keiharde voor waarde van de fractie. Voor de ca mera's gebruiken ze grote woor den: „De partijtop heeft ons monddood gemaakt", zegt Öztürk. Kuzu: „Dit is een diepte punt in de geschiedenis van de Nederlandse democratie." Een ge tergde partijleider Samsom rept over cliëntelisme, suggererend dat de twee PvdA'ers er een dub bele agenda op nahouden. Een paar minuten eerder gaat er een schok door de vergaderkamer op de derde verdieping van de PvdA-vleugel op het Binnenhof. „Moge Allah je straffen", bijt Öztürk zijn collega Ahmed Mar- couch toe, die als woordvoerder integratie Asschers koers steunt. Volgens aanwezigen is dit de cli max van de meeting. Iedereen is onthutst, Marcouch zelf blijft kalm. Terug naar woensdag. Het AD meldt dat de Kamerleden met Turkse wortels het integratiebe leid van hun eigen vicepremier hekelen. Asscher heeft Türkse or ganisaties als de Süleymanci-be weging en Milli Görüs in het vi zier omdat hij betwijfelt of ze de integratie van Turkse Nederlan ders bevorderen. De PvdA'ers zijn boos: de clubs doen toch niks ver keerd, Nederland kent toch vrij heid van vereniging? De partijtop weet dan: dit is mis. Parlementariërs kunnen achter de schermen best klagen over ka binetsplannen, maar hier gaat het om een openlijke aanval op een es sentieel onderdeel van de integra tiepolitiek. Want de PvdA wil af rekenen met instanties die inte gratie dwarsbomen. Bovendien is het Asschers plan en niet dat van pakweg Wilma Mansveld. De vice- Turkse arm reikt verder door Cyril Rosman NIJMEGEN - Yussuf Attaj komt bij de moskee aanlopen terwijl de op roep voor het vrijdaggebed klinkt. „Ik ben al twintig jaar lid van de PvdA", zegt hij. „En ik vind het schandalig." ■BUM WH I Sevilay achter de kassa in de Turkse supermarkt Yeni Gunaydin. Te trots om RECONSTRUCTIE PVDA'ERS EXIT door Niels Klaassen foto's Demet TV DEN HAAG - Boos verlaten de PvdA-Kamerleden Öztürk en Kuzu donderdagavond laat de fractie. Over hoe een op het oog onbedui dende rel in een mum van tijd ont aardt in nieuwe schade voor de PvdA. „Zelfs Samsoms ultieme po ging liep op niks uit" Tunahan Kuzu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6