Een onbekend reisjournaal van Piet Hamel uit Bres- kens. Achterkleinzoon Hans Walraven stapt in zijn voet sporen in Afrika en brengt hem weer tot leven in een boek en een expositie. Zo wordt de vergeten Bressiaan- der alsnog beroemd. SPECTRUM reportage treden. In 2012 trekt hij van het vroe gere slavenfort Elmina langs de zuid kust van Ghana, de vroegere Goud kust. Dat is deel één van het sprookje. Aan vankelijk heeft Hans het idee om een filmdocumentaire van zijn reis te ma ken. Hij filmt veel. Maar komt na af loop tot de conclusie dat een boek toch ook aardig is. Daarvoor moet hij zich in het leven van zijn overgrootva der gaan verdiepen. Hij gaat op zoek in het Nationaal Archief in Den Haag en in de krantenbanken. Zo komen we aan deel twee van het sprookje, dat gunstig uitpakt voor Zeeland. Pieter Simon Hamel namelijk blijkt in 1845 in Breskens geboren te zijn. Zijn vader Simon is afkomstig uit het Brabantse Waspik. In 1836 komt hij in Zeeland terecht, als hij naar aanlei ding van de Belgische Opstand wordt opgeroepen voor het Tweede Bataljon van de Zeeuwse Mobiele Schutterij. En zoals dat gaat: hij leert Catharina Calandt uit Retranchement kennen. In 1839 trouwen ze in Breskens. Daar wordt in 1845 Pieter Simon, de voorva der van Hans Walraven geboren. Die Pieter is goed bij de les. Predikant Budding, die de Afscheiding in Zee land organiseert, zorgt dat de jongen in Goes voor onderwijzer kan leren. Zijn eerste standplaats wordt Dor drecht en in 1866 kan hij terecht op de lagere school van Groede. Daar blijft hij tot 1869. Het ministerie van Koloniën zoekt een hulponderwijzer in het West-Afrikaanse Elmina. Pieter solliciteert en wordt aangenomen. Waarschijnlijk doet hij het voor de verdiensten, om zo zijn weduwe ge worden moeder te kunnen ondersteu nen. Hoewel benoemd als onderwij zer, neemt hij in Afrika al snel diplo matieke taken op zich. Zo begint - eigenlijk is dat ook een sprookje - een fantastische loopbaan. Pieter Hamel is ondernemend, nauw gezet, plichtsgetrouw - precies de kwaliteiten die een vertegenwoordi ger van Nederland in het buitenland nodig heeft. Er is een boek nodig om al zijn heldendaden te verwoorden. Achterkleinzoon Hans Walraven ont dekt dat Pieter in Britse geschiedenis boeken als redder van Elmina wordt neergezet, omdat hij in 1873 net op tijd voor een aanval van de lokale As- hanti waarschuwt. Het reisverslag van Pieter Hamel in 1877 langs de zuidkust van Ghana leest als een avonturenroman. Walra ven heeft het integraal in zijn boek op genomen. Hamel gaat in Franse gebie den op zoek naar lokale heersers, die hem mannen voor het Nederlandse leger in Indië kunnen leveren. De mannen worden betaald en krijgen na hun diensttijd een stukje land bij Elmina en een pensioen. Zowel de ko- ningen als de Franse vertegenwoordi gers weigeren elke medewerking, zo dat de missie behalve een mooi - door de regentijd zeer nat - verslag niets oplevert. Pieter heeft een relatie met de Elminese Ellen Vickerman, een vrouw met Europees en Afrikaans bloed. Als hij in 1880 definitief vertrekt, laat hij zijn vrouw achter maar neemt zijn zoon mee en brengt hem onder bij zijn broer in Breskens. Hij is nu een ervaren diplo maat en wordt consul-generaal in Bangkok, toen het koninkrijk Siam, tegenwoordig Thailand. Het succes verhaal zet zich voort, hij raakt be vriend met de koning. In 1883 krijgt hij de allerhoogste onderscheiding: Commandeur in de Kroonorde van Siam, beter bekend als de Orde van de Witte Olifant. Het is niet bewe zen, maar wellicht zit er aan die vriendschap een rafelig randje. Hamel is inmiddels getrouwd met de Middel burgse Marie Bouwmeester. Ze krij gen een dochter: Rie. Nazaat Hans vangt in de familie geruchten op, die verband houden met de 'Indische' ge laatstrekken van Ries kinderen en kleinkinderen. Het verhaal wil dat Ma rie Bouwmeester een affaire heeft ge had met de koning van Siam, en dat Rie diens dochter is. De koning voelt Je hebt van die sprookjes. Hans Walraven (1948) was zes jaar toen hij bij het overlijden van zijn opa een doos met papier kreeg. Heel zijn leven heeft hij die bewaard, in een plastic zak weggestopt in de la van een bu reau. Nadat hij zijn baan als kunst- en eindredacteur bij dagblad De Gelder lander vaarwel heeft gezegd, krijgt hij tijd om zich in de paperassen te ver diepen. Wat blijkt: het pakket bevat een handgeschreven verslag van zijn overgrootvader Pieter Simon Hamel (1845-1900), die consul in El Mina was. Het handschrift vertelt over een geheime missie naar een Afrikaanse koning in Ghana in 1877, met als doel het werven van soldaten voor het KNIL, het Nederlandse leger in Neder- lands-Indië. Dat treft. Achterklein zoon Hans is al jaren 'gek' van Afrika, hij gaat de laatste tien jaar 's winters naar Gambia en ook wel Mali. Het idee is snel geboren: Hans wil in de voetsporen van zijn overgrootvader door Jan van Damme Vrouwen in Elmina, circa 1872. collectie Hans Walraven International uit Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64