Buitenlandse medailles met een oranje tintje Choukoud jaagt op record in Nijmegen 44 Maar wij 52 SPORT WERELDBEKER SCHAATSEN Op de openingsdag van de eerste wereldbekerwedstrijd halen Kramer, Wüst en Smeekens 'gewoon' weer goud. De 'ontwikkelingshulp' heeft na het oranjesucces bij de Olympi sche Spelen een grote vlucht geno men. Overal duiken in Nederland buitenlandse schaatsers op. Kodai ra en de Tsjechische Karolina Er- banova bij Continu, Daniël Greig bij Beslist.nl, Heather Richardson bij Clafis. New Balance heeft het Japanse kwartet Saori Toi, Nana Takagi, Shane Williamson en coach Toshiaki Imamura onder de hoede genomen en er zijn interna tionale teams met Nederlandse coaches. Beslist heeft een compleet ont wikkelingsteam met Chinezen, Noren en een Canadees opgezet. Op de achtste plaats stond giste ren Qishi Li, een van de Chine zen die onder de vleugels van Martin ten Hove beter probeert te worden. En ook Bart Veldkamp en Rutger Thijssen begeleiden in Team Stressless diverse buitenlan ders. profiteren er ook van. Met hen is het niveau flink omhoog gegaan Nederlanders die de buitenlandse concurrentie beter maken, het lijkt de omgekeerde wereld. „Maar wij profiteren er ook van. Met Karolina en Nao is het niveau flink omhoog gegaan", zegt Thijs je Oenema. „Bovendien kunnen we hier ook mooi met ze trai nen." In Obihiro is er nog een voordeel tje. De mensen daar spreken nau welijks Engels. Kodaira heeft in de maanden dat ze in Nederland ver bleef zich de taal aardig eigen ge maakt. Ze draagt steevast een noti tieblokje met woordjes en geheu gensteuntjes bij zich. „Dat komt hier goed uit", weet Oenema. „En ze zorgt voor de auto's en brengt ons naar de beste sushitenten." Dat de concurrentie wel vaart bij de lessen uit Nederland, vindt Oe nema geen probleem. Ze was eer der blij voor Kodaira. „Ik vind het mooi, want we zijn de hele zomer met elkaar opgetrokken." Over haar eigen race was ze minder te vreden. De Jouster werd negende en maakte vooral in de laatste bocht een wankele indruk. „Met de start was ik blij, maar voor de rest liep het coördinatief niet." Oenema wist de oorzaak van haar negende plaats. De jetlag speelde haar parten. „Zondag is de twee de 500 meter. Dan zijn we weer twee dagen verder en gaat het ho pelijk weer wat beter." Ploeggenote Margot Boer was op de vijfde plaats de beste Neder landse. Dat Kodaira geen last had van de reis, was logisch. „Die zit hier al weer veel langer." De Ja panse keerde een maand geleden al weer terug naar haar geboorte land en was al weer volledig geac climatiseerd. „Maar ik heb hetzelf de programma gedraaid, dus dan moet het met ons ook goed ko men." Nao Kodaira brengt ons hier naar de beste sushitenten Choukoud (28) ziet in Nijmegen bij de start nog een leger Afrika nen. Maar de Nederlandse troef kijkt uiteindelijk vooral naar hun rug. De Zevenheuvelenloop wordt normaliter een gevecht tus sen de Keniaanse ster en wereldre cordhouder Leonard Komon en Zersenay Tadese uit Eritrea, die zes wereldtitels en één olympi sche medaille in zijn bagage heeft. „Die twee gaan al zo hard van start, dat er geen houden aan zal zijn", stelt Choukoud. „Zelfs als ik in de beginkilometers mee kan, is dat gekkenwerk." Choukoud vindt dat lopen ook denkwerk is. „Ik ken het parcours niet. Ik heb het traject ook niet verkend. Maar de organisatie heeft voor een privéhaas gezorgd en ik heb een lopersadvies gekre gen. In de eerste tien kilometer moet ik voorzichtig zijn. De laat ste vijf kilometer gaan alle rem men los. Dat is bergafwaarts. Daar kan ik de grootste winst boe ken. Een stukje wiskunde helpt om de beste tijd neer te zetten." Bij de vrouwen is er met de aan wezigheid van Hilda Kibet hoop op Nederlands succes. Maar de aandacht gaat vooral uit naar de Keniaanse troeven Priscah Jeptoo en Emily Chebet. OBIHIRO - De internationale zege tocht van het Nederlands schaats- ensemble zette zich gisteren voort op de eerste dag van de eer ste wereldbekerwedstrijd van het seizoen, in het Japanse Obihi ro. Een half jaar na de laatste wed strijden, de finale van de World Cup en het WK allround in Hee renveen en daarvoor de Olympi sche Spelen, geldt de Nederland se dominantie nog altijd. Sven Kramer won - als verwacht - de vijf kilometer, Ireen Wüst de drie en Jan Smeekens de eerste 500 meter bij de mannen. Boven dien waren er nog twee bronzen medailles, voor Wouter Olde Heuvel (5000 meter) en voor Jo- rien Voorhuis (3000). De enige afstand waar eremetaal uitbleef, was de korte sprintaf stand bij de vrouwen. Maar dat is dan ook een van de weinige disci plines waarop een Nederlander de afgelopen jaren er niet in slaagt uit te blinken. Margot Boer was nu de beste met een zesde plaats. Thijsje Oenema werd negende. Sotsji werden de meest succesvol le Winterspelen ooit en Kramer, Wüst en Smeekens lieten bij de eerste internationale krachtme ting zien dat zij op het oog geen last hebben van een post-olympi- sche dip. Jan Blokhuijsen voerde dat aan als verklaring voor zijn zwakke optreden bij het NK Af standen begin deze maand. In combinatie met fysiek ongemak plaatste hij zich niet eens voor de eerste wereldbekerwedstrij den. Zijn ploeggenoot bij Coren- don, Koen Verweij, verkoos ook even het vertier om de batterij weer op te laden, begon met twee maanden trainingsachter stand, maar lijkt alweer aardig bijgelopen. Verweij werd zesde op de vijf kilometer, dat niet zijn favoriete afstand is. Hij komt van daag en morgen nog in actie op de 1000 en 1500 meter en op de ploegenachtervolging. Onderzoek van NuSport becijfer de van de week de nationale over macht in de afgelopen jaren: Ge middeld gaat een op de drie me dailles naar een Nederlandse schaatser in het World-Cupcir- cuit. Alleen de VS en Canada kon den wel eens in de buurt komen van een dergelijk aantal, en dan ook alleen maar voor korte tijd. Voorlopig wijst er weinig op dat de Nederlandse successen in Obi hiro tot een dag beperkt blijven. Voor de 1000 en 1500 meter, zo wel bij de vrouwen als de man nen, zijn genoeg favorieten. Bo vendien verliezen 'we' bijna geen ploegenachtervolging meer. Verder staan er nog twee (in Azië) vrij populaire onderdelen op het programma: de teams print en de mass start. Kramer meldde na zijn overwin ning tegenover de NOS dat hij 'berekenend had gereden'. „Nor maal gesproken heb je ook liever niet dat alle remmen meteen los moeten. Het doet er niet zoveel toe hoeveel harder ik had ge kund." Zijn tijd (6.20,90) was even goed een baanrecord. Het was ook Kramers 25ste wereldbe kerzege op deze afstand. Knap derde werd Olde Heuvel (6.26,38), die Bob de Jong voor bleef. Olde Heuvel kondigde daar mee na lang blessureleed zijn de finitieve rentree aan. Het zilver was voor de verrassende jonge Rus Aleksander Rumyantsjev (6.23,56). In Obihiro ontbrak Jor- rit Bergsma, die met zijn ploeg op trainingskamp is. Smeekens was op de 500 meter gebrand op een goed resultaat en maakte die ambitie waar (35.06). Zonder de gebroeders Ronald en Michel Mulder (respectievelijk geblesseerd en bij het WK skeele ren) moest Smeekens nu twee jonge Russen verslaan. Hein Ot terspeer miste op een haar - een duizendste of wat - het podium. Wüst profiteerde mede van een rare wissel van Martina Sabliko- va. De Tjechische was bezig aan een inhaalrace maar hield op de laatste kruising in om Wüst, die uit de buitenbaan kwam, voor te laten gaan, ogenschijnlijk onno dig. De Brabantse betitelde de ac tie van haar opponente (en groot ste concurrent op die afstand) na dien als 'dom'. SBHsbISI '>s- ZA- door Johan Stobbe OBIHIRO - Sang-Hwa Lee, Nao Ko- daira en Olga Fatkoelina. Er was met de beste wil niks Nederlands te vinden in de namen van de me daillewinnaars op de 500 meter bij de World Cup in Obihiro. Toch ke ken genoeg Nederlanders met een lach toe hoe de drie schaatsers gis teren werden gehuldigd. Erik Bouw man bijvoorbeeld. De voormalig coach van Jong Oranje is tegen woordig bondscoach van Zuid-Ko- rea, van Lee dus. Marianne Timmer straalde ook. Zij traint tegenwoor dig Kodaira. Thijsje Oenema Thijsje Oenema door Lex Lammers NIJMEGEN - De Zevenheuvelenloop vormt voor Khalid Choukoud het toneel van een recordrace. De Ne derlandse topatleet wil zondag in Nijmegen de beste nationale tijd ooit op de vijftien kilometer realise ren. Een sterk optreden in de na- jaarsklassieker moet meteen ook goed genoeg zijn voor afvaardiging naar het EK cross in Bulgarije. Verder waar het gebleven was door Robbert Minkhorst 1 °p 3 Gemiddeld gaat één op de drie me dailles in het World-Cupcircuit naar een Nederlandse schaatser. Alleen de VS en Canada kwamen wel eens in de buurt van een dergelijk aantal. w* X* Eric Hellemons in de dug-out van NAC. „Minder goals tegen krijgen. Laten we daar mee beginnen." foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52