Vertelle an een wildvreemden STREEKTAAL CULTUUR 43 Slash ontvangt opvolger Eddy Christiani Award Bijdragen uit Mondriaan Fonds In Michigan, USA, ligt het stadje Zeeland. Gesticht in 1847 door een rijke Zeeuwse boer, die een Afgescheidene was. Dat, een godsdiensttwist, was één aanleiding voor de grote uittocht van Zeeuwen in de 19e eeuw (20% van alle Nederlandse emigranten). Andere redenen wa ren problemen in de landbouw (aardappelziektes, dalende prij zen) en hoge kindersterfte door slechte hygiënische omstandighe den. Begin 20e eeuw was dat nog steeds zo. In tijden van skype en chat kun nen wij ons nog moeilijk voorstel len hoe ingrijpend zo'n emigratie vroeger was, voor vertrekkers en achterblijvers. Het was vaak een afscheid voorgoed, met nog maar spaarzaam en traag een contact per brief. Over één zo'n 'schijn dood' gaat de voorstelling Land van over zee. Een briefwisseling ge schreven door Marjolein Bierens, op toneel gebracht door theater productiehuis Zeelandia. Moeder Anna, geen boeren- maar winkeldochter, verliest haar man, ploetert dapper voort in Zeeuwse SPEELLIJST De muziekprijs is de opvolger van de Eddy Christiani Award, die tus sen 2006 en 2012 op initiatief van Poppunt Zeeland jaarlijks in Vlis- singen werd uitgereikt. Onder an deren grootheden zoals Brian May (Queen), Steve Lukather (To to), Jan Akkerman en George Kooymans namen de prijs in ont vangst. Vanwege bezuinigingen bleek het na 2012 niet langer finan cieel haalbaar om de prijs voor Zeeland te behouden. Slash (Saul Hudson) verkocht met Guns N' Roses meer dan hon derd miljoen albums. Vermaard werden zijn riffs en solo's in on der meer Sweet Child O' Mine en November Rain. Daarnaast speelde hij gitaar op hits van onder ande ren Michael Jackson en Lenny Kra- vitz. De laatste jaren is hij actief als soloartiest. In september ver scheen zijn jongste album, World On Fire getiteld. Slash ontvangt de Sena European Guitar Award dinsdag 25 novem ber in de Ziggo Club in Amster dam. Artiesten zoals Danny Vera, Jett Rebel en Ad je Vandenberg brengen een muzikaal eerbetoon aan Slash. MIDDELBURG - Van de 3,3 miljoen euro die het Mondriaan Fonds toe kent aan 24 instellingen voor he dendaagse beeldende kunst krij gen ook twee instellingen in Zee land een bijdrage. Dat zijn De Vleeshal/De Kabinetten in Mid delburg en De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De Vleeshal is gehonoreerd met 300.000 euro verdeeld over 2015 en 2016. De Bewaerschole kan 30.000 euro tegemoet zien voor het project 'Balanceren tussen zoet en zout'. In de Vleeshal/De Kabinetten is vanaf vandaag een expositie van Paolo Chiaseria en een filmpro ject van Charlotte Moth te zien. klei, maar moedigt haar 2 doch ters met klem aan om een hoopge vender toekomst te zoeken in Amerika. Ze wagen de sprong, die twee, met hun kersverse echtge noten, de een al met meer succes dan de ander. Op de Zeeuwse hoe ve wordt het stil, met de komst van weer een brief (of later ook wel eens een pakje) als een kleu rig moment in veel grijze dagen. Ook in Amerika worden de brie ven als lichtpuntjes gezien, met de jaren zelfs steeds sterker. Jaren van voorspoed, jawel, maar af en toe ook van tegenspoed. De correspondentie loopt van 1933 tot 1953, dus wereldoorlog en wa tersnood teisteren Zeeland. Gin der zit de pijn vooral in de kloof die tussen beide zussen groeit. En aan beide kanten van de oceaan broeit gemis. Koppig doorbijten, dat wordt in de gesprekken-op-af- stand de ondertoon, eentje die mij vreemd genoeg heel erg ont roerde. Veel meer ontroerde dan de boventoon, het verhaal zelf. Grote verhalen hebben misschien geen ondertoon nodig, kleine ver halen vaak wel, en het is niet al tijd gemakkelijk om die te treffen. Hier lukt dat wonderwel, dankzij een sober maar naturel spel van de twee actrices (moeder en 'ge slaagde' dochter). Dankzij een klankbeeld met muzikale frag menten, stemmingsfragmenten, klassiek naast blues en jazz. Dank zij een ingenieus decor (altijd weer een verrassing, want het moet ook passen in de kleine dorpshuizen), dat heel gemakke lijk de sfeer van boerderijen, een dorpswinkel of een woonkamer kan oproepen. Dankzij de liefde volle details die weggestopt zit ten in de pakjes die moeder en dochter elkaar toesturen, Zeeuw se traditie naar daar, Amerikaanse noviteit naar hier.Tienduizenden zijn geëmigreerd, tienduizenden zijn achtergebleven. Het zijn bijna allemaal kleine verhalen over grote afstand en groot gemis, die in deze voorstelling als in een optelsom een soort van erken ning krijgen. Voor een aantal wel licht ook nog herkenning. Toch wel knap hoe actrices en vormge vers, schrijfster en regisseur zo liefdevol die meerwaarde aan het kleine verhaal kunnen geven. Oma ao beslote om eên van onze zeven vrieë reisdaehen mee de trein te be nutten deu een dag je te he winkelen mee dochter en kleindochter. Meehae mee ulder was vö mien hlad hin optie. En ul der zouwe me as een onwillig blok an't beên zie. Ik moest er overigens nie an dienke om as dagbesteding achter drie 'win kel-hooligans' an te sjokken in de Primark van Rotterdam. Wè bin me hliek gehae en ik bin in Dor drecht uutgestapt. Onderwiele da ulder winkel nae winkel deu- zwalkte, bekeek ik op m'n gemak je die mooie, ouwe stad. De trug- weg zouwe me nie saemen doe, wan 'eindeloos winkelplezier' en 'op tied trug' ore nie bie mekaore Zö stoeng ik alverwehe de mid- deg wi op 't station van Dor; drecht op weg nè Vlissinge. Een saaie reis, voral die boemel deu Zuud Beveland mee nauwelijks in- en uitstappende mensen. Even anderalf ure uutzitte.Mis schien ao 'k wè wat anspraek! Dat kort de tied! In de verder nie volle coupé kwam ik tegenover een vrouwe te zitten, leeftied van on ze dochter. Wat maeger, roöd-bruun aer, wi ze gedurig mee speelde en ze ao een paer contölebeurten bie de tandarts ge mist. 'k Zat nog mè net toen ze zwaer geêuwde. 't Was vannacht alf drie hore, zei ze verontschuldigend en drek vroeg ze wi of iknè toe moest. Ze moest ook nè Vlissinge. Jae, ik oorde het goed, ze was een Vlaamse en weunde in Zeêland mee d'r twi kindjes. Ze was nog Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal Belgische, mè ieuw van Olland en iedere veertien daehen hienge de kindjes nè papa, in Braebant. Me raekte in gesprek over de verschil len tussen scholen bie ons en in België en ik zei da'k mee onze ma nier van lesgeven ruume ervaerin- gen ao. Ze ao opvallend sprekende ohen en toen 't gesprek begon te verzan den, geêuwde ze wi. 't Leek of ze me uutnödigde om te vraehen wirom of ze zö laete op bed lag. Mee nog meer dan een ure 'boe- mele' ebb'ik die kans hraog be nut. 't Was het begin van een ge sprek, wi het woordje 'openartig' de inoud nog nie dekt. 't Wier een verhaal as een boek. Ze begon mee de leste 24 uren. Ze ao een bezoek gebrocht an een mogelijk nieuwe relatie, erregens boven Amsterdam. Jae, zie was eest ge hae. Wat was 't spannend ge weest. Ze aode urenlang mee mekaore gepraot, eest zittend op de bank. Ze was moe en ze waere toch mè nè bed gehae...! Mè ie ao respect getoond, di was ze eêl gelukkig mee. Ze was vanochen wi nè ruus gehae. Ie moest wèreke, docht ze.Ze wist eigenlijk nie of er een 'klik' was. Was'n eerlijk? Ao d'n noe eên of twi huus? Ze ao a via d'r mobiel geschreve dat het noe zien beurte was. Zou 'n ooit nè Vlissinge komme? De stations hienge ongemerkt vöbie. Ze maek- te me getuhe van een leven vol oop en wanoop, vol verkeerde keu zes en idem mannen. Over din gen die ze zelfs nog nie an im ver teld ao, sprak ze me an. Over vo ral d'r onzekerheid nae zövee te leurstellingen praotte ze. Erregens vlak bie Kapelle bedocht ze ineêns da ze dat aol an een wildvreemden vertelde.Waere me Bergen op Zoom a vöbie..? In Souburg is ze uutgestapt. Ze stak een sigarette op en verdween nae me uutgebreid bedankt te ebben vö 't willige oor! 't Commentaar van onze klein dochter laeter: 'Zoiets maakt opa nou altijd mee en ik nooit...!' ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 Liefdevolle meerwaarde aan het kleine verhaal VLISSINGEN - Rockicoon Slash, be kend van de band Guns N' Roses, is de winnaar van de Sena European Guitar Award 2014. RECENSIE door Willem Nijssen Eerstvolgende voorstellingen van 'Het land van over zee': Vanavond: De Schutse, Burgh - Haamstede, 20.00 uur. Vrijdag 21 november: Podium Kloosterhof, Hoogerheide, 20.15 uur. Zaterdag 22 november De Meul- vliet, Tholen, 20.00 uur. Woensdag 26 november Schouw burg, Middelburg, 20.00 uur. Donderdag 27 november: Ledel- theater, Oostburg, 20.15 uur. Vrijdag 28 november: De Mei boom, Krabbendijke, 20.00 uur. Zaterdag 20 november: De Sten- ge, Heinkenszand, 20.00 uur. Scène uit 'Land van over zee' met Astrid van Eek. foto Joris-Jan Bos door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43