5MTTKn^Zi^rr^^ ue\16 wnoewH IM QebemóaeiyH 42 MENINGEN brieven Cor de Jonge n MH17 De Bussel Treinlawaai Dividend Delta Grote Kerk Veere Vertrek Stan Lauret Gat van Axel ADRZ Hedwige onder Hedwige onder (2) Stijl van leven WAT K HeT RJH OM 6 iNPgLIjKeêMS p/^eb&odT3 De herdenking van de ramp met vlucht MH17 in de Amsterdamse RAI (zie de krant van 11 novem ber) was een behoorlijk emotio neel gebeuren. Een hoogtepunt was het optreden van de 13-jarige Gita Wiegel uit Wierden. Zij is een van de zestienhonderd nabe staanden die straks wellicht een soort smartegeld krijgen. De ver wachting is dat het totale bedrag 40 miljoen euro wordt. Het zou goed zijn als alle nabestaanden de ze uitkering aan een goed doel zouden besteden. Zo worden de slachtoffers nog extra herdacht. In de krant van 6 november noemt de auteur van de eetru- briek het Goese winkelcentrum De Bussel 'onherbergzaam' en 'troosteloos'. Mijn ervaring is an ders. Er is geen gezelliger winkel centrum. Bijna alles is er te koop en de vele sociale contacten krijg je erbij. De Bussel is dé grote war me huiskamer van Goes-Zuid. Prorail beweert dat de rails aan de noordzijde van het spoor tussen Goes en Kloetinge niet van nieu we bielzen en dempers voorzien konden worden vanwege bom men uit WO II. Er rijden wel al 70 jaar treinen over de nog niet ontplofte munitie... Toen ik een paar weken geleden aan de Oos tenrijkse uitvoerder van Swietels- ky vroeg waarom die rails niet werden aangepakt, antwoordde hij dat het tijdsbestek voor het he le project gewoon te krap was. Dat is echter niet met de bewo ners gecommuniceerd, ook niet van gemeentewege. Voordeel van de huidige situatie is wel dat be woners langs het spoor goed het verschil kunnen merken tussen de nieuwe en de oude rails. Met name de overlast van de gas- en staaltreinen is dankzij de beton nen bielzen en raildempers een stuk minder. Je hoeft geen beleggingsexpert te zijn om te begrijpen dat je beter geen aandelen kunt bezitten van bedrijven die geen winst maken. Je bezit aandelen van bedrijven omdat je verwacht dat die meer waard worden of omdat je ver wacht dat ze dividend (winstde ling) uitkeren. Al jaren draaien consumenten zuinige lampjes in de fittingen en plaatsen ze zonne panelen op hun dak. Anderen schakelen na een energieveiling over op een andere leverancier. Het moet toch ook voor de aan deelhouders van Delta duidelijk zijn, dat de omzet en de winst hard teruglopen. Daarom is het ge jammer van de provincie en de ge meenten (zie de krant van 8 no vember) misplaatst. Dit is misma nagement. Als zij niet hadden zit ten slapen, hadden ze jaren gele den de aandelen van Delta ver kocht en aandelen van winstge vende bedrijven aangeschaft. Ver der is het ongehoord dat overhe den met publiek geld beleggen en gokken. En als je dan wilt gokken, beschouw dan het dividend als een extraatje en niet als een inko mensbron waarop de budgette ring wordt afgestemd. Lang geleden was er ook al een probleem met de invulling van de Grote Kerk in het stadje Veere. (Zie deze krant van 7 en 11 novem ber). Tijdens de discussie in de be- stuurstempel van de gemeente werd door één van de aanwezige bestuurders het idee geopperd om Frans Bauer eens op te laten treden in de Grote Kerk.. Slechts hoon viel hem ten deel. Mis schien zouden ze nu in Veere Jan Smit of Nick Simon eens uit kunnen nodigen. Wordt het niet eens tijd om met de benen op de grond te blijven, de realiteit on der ogen te zien, en niet steeds ge meenschapsgeld in een bodemlo ze put te gooien? Een maand geleden verdwijnt wethouder Stan Lauret van Sluis van het politieke toneel. In de pers en in de wandelgangen gaan allerlei, soms tegenstrijdige, be richten en geruchten rond. Er wordt een intern onderzoek ge last naar de toedracht van een en ander. Nu, na weken, wordt dit onderzoek niet opportuun meer geacht omdat de betrokken wet houder is afgetreden (zie de krant van 8 november). Maar bij de start van het onderzoek was de wethouder toch al gestopt? Deze hele gang van zaken schaadt het aanzien van de politiek en het ver trouwen van de burgers daarin, te meer daar het college van B en W er nog steeds het zwijgen toe doet. Het college zou volgens mij snel alsnog met een complete, eer lijke en niets verhullende verkla ring moeten komen. Daar heeft de burger recht op. Afgelopen week is een episode toegevoegd aan de soap rond het plan voor het museum Het Wa renhuis in Axel. Dat is onderdeel van de invulling van het zoge naamde Gat van Axel. De krant van 10 november meldt dat Delta geen dividend zal uitke ren. Maar de gemeente Terneu- zen, die kennelijk niet heeft voor zien dat dit kan gebeuren, eist dat de kip gouden eieren blijft leg gen. Terneuzen kan het gat in de begroting van drie miljoen euro niet uit de algemene reserve ha len, laat het college bijna hope loos weten. Terneuzen heeft het dividend tot 2018 in de begroting opgenomen. Even verderop in de zelfde krant stelt wethouder Deij dat het Gat van Axel voor slechts 400.000 euro ingevuld kan wor den. Hij zwijgt over de openeind- regeling voor het museum. Het college en de raadsmeerderheid vinden het niet nodig om het bo demloze gat in de exploitatie eerst te overzien. Niemand hoeft te weten wat ons dat gaat kosten. Welke gemeentelijke voorzienin gen zijn daarvan straks de dupe? Het beoogde gebouw is vuurrood en schaamt zich er waarschijnlijk nu al voor dat alle inwoners van Terneuzen straks het gelag moe ten betalen. Deze krant bericht op 7 en 8 no vember over de teloorgang van het ziekenhuis in Vlissingen. De spoedeisende hulp gaat dicht, vooruitlopend op volledige opdoe king. In heel het westen van Zee land is dus geen spoedeisende hulp meer, maar ADRZ-baas Huy- bert van Eek beweert zonder schaamte dat de patiënt recht heeft op een zo goed mogelijke be handeling (zie de krant van 11 no vember). De fusie zou de redding zijn voor ADRZ, want anders dreigt versnippering, maar er zijn nu toch ook specialisaties verzelf standigd en er volgen er zeker nog meer. Het ADRZ zou de aan dacht moeten richten op topzorg in plaats van op de breedte. Dit zal het vertrouwen eerder herstel len dan de huidige slepende stap pen van het ADRZ. Woensdag 12 november was een zwarte dag voor Zeeland en voor de natuur. De mooie vruchtbare Hedwigepolder moet en zal on der water. Alle aanbevelingen van waterbouwdeskundigen zijn aan de laars gelapt. Straks hebben we er een groot rietland bij, hebben we geld geïnvesteerd in achteruit gang en hebben we de waterke ring onnodig kilometers langer ge maakt. Met deze uitkomst zijn alle Neder landers verliezers, zelfs de Groe nen, al beseffen die dit nu nog niet. Maar de Belgische havenba ronnen kunnen het glas heffen. Na meerdere jaren van vergeefs hopen wordt de Hedwigepolder toch verzopen. Een prachtig groen natuurgebied wordt grijze modder met wat plukjes riet. Champagne en oesters voor de ha venbaronnen, zij hebben helaas dan toch gewonnen. Succes in de aanpak van diabetes. Patiënten krijgen energie door een betere leefstijl. (Zie de krant van 13 november.) Een begeleid ster van diabetespatiënten die in een huisartsenpraktijk werkt, snapt niet dat ze jarenlang insuli ne heeft voorgeschreven. "Jaren was ik mensen dik aan het ma ken. Nu zijn we veel bewuster be zig." Voor mij is het geen verras sing dat een gezonde leefstijl loont. En niet alleen bij diabetes type 2. Dit werkt ook bij tal van andere ziektes en ongemakken. Je moet niet de gevolgen behande len, maar de oorzaken. En, ja, we moeten er iets voor doen. Maar we kiezen meestal voor het ge mak. Waarom doen we dat? Daar gaat het over. In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Guy Vaessen Bernhardstraat 33, Schoondijke A. Maat-Sandee Bramestraat 105, Goes Rob Strating Koningin Wilhelminastraat 4, Kloetinge Bert van Nispen Huijssenstraat 3, Zaamslag Lein Wisse Breeweg 3, Koudekerke J.A. Schouten Noordland 2, Cadzand Cyriel Barbé Waterdijkbos 15, Philippine P.L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke W.J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Niek Knol Verlengde Dishoekseweg 2, Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42