Hooligans tegen salafisten Hannover Minister Schippers: Burger ziet zorg te veel als gratis kraanwater o Piano4all betaalbaar IN HET NIEUWS 3 Economische groei door meer wegen Het klimaat, ook al ligt dat gevoelig JÊÊL Ebola-virus, MH17 en strijd Oekraïne Norovirus in Uden en Amsterdam Pre-sale Maakt pianospelen voor iedereen www.piano4all.nl www.acustica.nl De mondiale economie moet worden aan- slingerd en de komende vijfjaar met 2 pro cent per jaar gaan groeien. Dat doel heeft voorzitter Australië begin dit jaar voor de G20 gesteld. De leden, negentien economi sche grootmachten en de EU, hebben be gin dit jaar een actieplan met duizend pun ten opgesteld om dat te realiseren. Op de top besluit de G20 welke maatregelen wor den genomen. Vooral investeringen in in frastructuur hebben volgens hen veel po tentieel om de economie aan te jagen, zegt onderzoeker Peter Debaere van het Institu te for International Studies in Gent. „Ont wikkelingslanden hebben grote behoefte aan wegen en elektriciteitsnetten. In ont wikkelde landen zijn veel vernieuwingen noodzakelijk. De G20 wil in Brisbane daar om een Global Infrastructure Initiative op richten; een tijdelijk platform dat helpt om private investeerders te koppelen aan grote infrastructuurprojecten." Klimaatverandering staat in Brisbane offici eel niet op de agenda. De gastheer bepaalt die agenda namelijk, en de rechtse rege ring van de Australische premier Abbott is tegen maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Dat heeft wrevel opgewekt bij de EU en de VS, die wel over de keerzijde van meer economi sche groei willen praten. Volgend jaar moet in Parijs namelijk een bindend, we reldwijd klimaatakkoord worden gesloten. Een bijeenkomst van de twintig machtige wereldleiders is dé gelegenheid om de neu zen alvast dezelfde kant op te krijgen. Deze week verrasten de VS en China vriend en vijand al door samen een akkoord te slui ten over het terugdringen van hun C02-uit- stoot Dat heeft de druk op Australië om in Brisbane toch over het klimaat te praten verhoogd, zegt Debaere. „Maar dit zal in geen geval leiden tot baanbrekende afspra ken." Hoe kunnen de landen die zijn getroffen door ebola worden geholpen? De wereldlei ders praten in Brisbane over een voorstel van de Wereldbank om een noodfonds op te richten, waarmee pandemieën voortaan beter kunnen worden aangepakt. De Ver enigde Staten willen bovendien dat de schulden worden kwijtgescholden van lan den die door ebola zijn getroffen. Officieel gaat het IMF daarover, maar binnen die club maakt de G20 in de praktijk de dienst uit, zegt Debaere. „Als de G20 besluit schulden kwijt te schelden, worden kleinere IMF-le- den als Nederland en België voor een vol dongen feit gesteld." De strijd in Oekraïne is een delicaat onderwerp, dat volgens de di- plomatie-expert een schaduw werpt over de top. „Australië is boos op de Russische president Poetin vanwege de ramp met de MH17. Officieel staat 'Oekraïne' niet op de agenda, maar reken maar dat er in de wan delgangen over wordt gesproken." HANNOVER - Hannover maakt zich op voor de komst van hooligans en rechts-extremisten en mogelijk te- gendemonstranten. Een rechter heeft eerder een verbod van de po litie om de bijeenkomst van Hooli gans gegen Salafisten (HoGeSa) te houden, onderuitgehaald. Hannover wordt zo vanmiddag het verzamelpunt van HoGeSa in Duitsland, berichtte de krant Han- noversche Allgemeine. In Berlijn en Hamburg zijn plan nen om 15 november tegen jiha- disten te betogen op niets uitgelo pen. De autoriteiten willen graag een stokje steken voor dergelijke protestbijeenkomsten, omdat die eind oktober in Keulen werden gedomineerd door extreemrechts en hooligans. Dat leidde daar tot hevige rellen waarbij tientallen agenten gewond raakten. In Hannover worden zeker 5000 betogers verwacht. De politie krijgt hulp uit andere gemeenten en zelfs anderen deelstaten en hoopt door strenge controle voor af deze HoGeSa-happening in toom te houden. Dat moet onder meer gebeuren door van 12.00 uur tot 16.00 uur betogers op één plek te houden, het grote busstation in het cen trum. Een protestmars door de stad, zoals in Keulen, is niet toe staan. Ook zal de politie niet toe staan dat de bij hooligans populai re band Kategorie C een concert geeft. De band uit Bremen is on der meer geliefd door het num mer Hooligans gegen Salafisten. Talrijke bewegingen hebben aan gekondigd in Hannover te komen demonstreren tegen HoGeSa. Duitse salafisten kunnen overi gens terecht' in Wuppertal, ruim 200 kilometer ten zuidwesten van Hannover. Daar is in een bouwval lige moskee een bijeenkomst van extremisten met toespraken van haatpredikers zoals Pierre Vogel. - Schippers kijkt op van berichten in de media dat de zorgpremies komend jaar flink stijgen. De ver hogingen die verzekeraars VGZ en CZ/Ohra deze week bekend maakten, wijken niet veel af van de voorspellingen die de minister deed. „De verwachte premie voor 2015 is ongeveer gelijk aan die voor 2012." Het eigen risico stijgt volgend jaar met 15 euro, van 360 naar 375 euro, maar mensen krij gen daarvoor wel 'de beste zorg ter wereld', onderstreept de minis ter. „Het verschil tussen iemand die gezond is en iemand met een nare ziekte die een ton per jaar kost, is volgend jaar maximaal 375 euro. Er zijn landen waar je je huis moet verkopen als je de pech hebt om ziek te worden. In België betaal je van de meeste zorgkos- ten 25 procent zelf." Volgens de minister weet zij de zorgkosten juist uitzonderlijk goed in toom te houden: „Vol gend jaar geven we waarschijnlijk net zoveel uit als dit jaar. En dat terwijl de vraag enorm is geste gen. De babyboomgeneratie wordt ouder. In plaats van dat we doodgaan aan een ernstige ziekte blijven we gelukkig leven, maar wel met dure medicijnen en be handelingen." Toch ziet de burger dat niet: „Zorg lijkt als gratis water uit de kraan", stelt ze, „totdat de premie moet worden betaald en dan is de schrik groot." UDEN - Enkele mensen in het zie kenhuis Bernhoven in Uden en in het Sint Lucas Andreas Zieken huis in Amsterdam zijn besmet met het norovirus. Ze hebben last van diarree en moeten overgeven. De beide ziekenhuizen meldden vrijdag dat ze maatregelen heb ben genomen om te voorkomen 30% KORTING OP HEEL VEEL! dat het virps zich verspreidt. Elk jaar lopen ongeveer een half miljoen Nederlanders het norovi rus op. Het virus is ongevaarlijk, maar zeer besmettelijk. Klachten komen acuut op en verdwijnen binnen drie dagen vanzelf. Er zijn geen medicijnen voor, patiënten moeten uitzieken. m ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 Concentratie van macht in Brisbane De politie hoopt door strenge controle vooraf deze HoGeSa-happening in toom te houden door Francine Wildenborg en Laurens Kok DEN HAAG - Het beeld dat het kabi net de rekening van de groeiende vraag naar zorg bij de burger neer legt, klopt niet. Dat zegt minister van Volksgezondheid Edith Schip pers (WD) vandaag in een inter view met deze krant. pagina 14/15: 'Ga niet de poli tiek in om populair te worden' Vandaag en morgen bij M^/eur- Damesmode in Veere! Kaai 33 - Veere - 0118 501299 Open za. en zo. 10.00 - 17.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3