Heel pijnlijk, noemt interimbestuurder Maar ten Rutgers de forse bezuinigingsoperatie die hij bij ZorgSaam doorvoert. De zorg voor de patiënt mag er echter niet onder lijden. 38 ZEELAND INTERVIEW MAARTEN RUTGERS (ZORGSAAM) Zeeuwse ziekenhuiszorg Het zijn roerige tijden voor ZorgSaam Zeeuws-Vlaande- ren. De organisatie kondig de vorige maand een ingrij pende bezuinigingsopera tie aan, die op jaarbasis ruim zeventien miljoen eu ro moet besparen. In totaal verdwijnen er 288 arbeidsplaatsen, waarvan bijna tweederde bij de ziekenhuispoot van de zorginstelling. Paul Rademacher, sinds jaar en dag boegbeeld van ZorgSaam, moest het veld ruimen. Maarten Rutgers, door de wol geverfd als ziekenhuisbe stuurder, heeft als interim-bestuursvoorzitter de opdracht de reorganisatie in goede banen te leiden. „Dit is een proces waar alle zieken huizen in Nederland in zitten. ZorgSaam be gint er alleen relatief laat aan." In eerste instantie wilde ZorgSaamondanks her haalde verzoeken, niet meewerken aan deze serie en het debat over de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Na dat afgelopen dinsdag het gesprek met uw collega van ADRZ was gepubliceerd, was die bereidheid er ineens wel. Vanwaar die ommekeer „Op de oorspronkelijke vraag, die al geruime tijd geleden hier terecht is gekomen, is om ons moverende redenen gezegd: dat past ons niet. Dat heeft ook te maken met het feit dat de provincie een zorgverkenner op pad heeft gestuurd. Die moeten we niet voor de voeten lopen. Inmiddels hebben we hier een aantal veranderingen gehad - ik ben bijvoorbeeld nieuw - en zijn we ook om andere redenen in het nieuws. Dat beïnvloedt zo'n beslissing om toch mee te werken. Ik denk dat het voor ons ook van belang is om mee te doen aan zo'n provinciebrede activiteit, al realiseren we ons dat het argument van de verkenner nog steeds geldig is." U bent hierheen gehaald voor een enorme bezuini gingsoperatie, waarbij honderden banen verdwij nen. Hoe pijnlijk is dat proces? „Als je tot de beslissing komt dat een grote be zuiniging noodzakelijk is, betekent dat in de gezondheidszorg automatisch dat er heel veel personeel bij betrokken is, omdat een belang rijk deel van onze activiteiten met personeel is. Dat is uiterst pijnlijk. Voor iedereen geldt dat als je ontslagen wordt, het pijnlijk is. Maar .als het een hele groep tegelijkertijd is, dan komt alles bij elkaar. Dat is een drama." Hebt u inmiddels voor u zelf een analyse gemaakt hoe de financiële problemen konden ontstaan? „Op zich kun je, als je terugkijkt, wel zien hoe dit ontstaan is. De vraag is alleen: wat heb je eraan? Er moet nu worden gehandeld. Dat is wat we aan het doen zijn." Maar ZorgSaam moet naar een nieuwe situatie en zal toch ook lessen kunnen en moeten trekken uit wat er verkeerd gegaan is? „Dit is een proces waar alle ziekenhuizen in zitten. Er is minder geld beschikbaar voor de zorg, het aantal patiënten dat gebruik maakt van ziekenhuiszorg daalt en de vraagstukken die op het bordje van de specialist komen, worden ingewikkelder. Ie moet dus een mo dus vinden om met minder geld toch de zorg te leveren die noodzakelijk is. Ziekenhuizen moeten allemaal dat verhaal door. Alleen het tempo waarin men dat doet, is verschillend. ZorgSaam begint er relatief laat aan. De bezuinigingen hadden onder alle omstandigheden gemoeten, alleen komen ze nu hier wel heel samengebald bij elkaar." Dus de bakens zijn te laat verzet? „In elk geval later dan in sommige andere zie kenhuizen. Maar we zijn in dat opzicht zeker niet het enige ziekenhuis." ZorgSaam heeft zich, als relatief klein ziekenhuis, de afgelopen jaren heel ambitieus getoond met on der meer diverse opmerkelijke en omvangrijke in vesteringen. Heeft het ziekenhuis zijn hand over speeld, een te grote broek aangetrokken? „Het is heel lastig om daar iets van te vinden, omdat de logica in het verleden was om be paalde dingen te doen zoals ze zijn gedaan. Als je kijkt naar de ontwikkelingen in de Ne derlandse gezondheidszorg, waarbij we aan het concurreren en het ondernemen zijn gesla gen, betekent het dat je ook bereid moet zijn innovaties door te voeren die niet altijd tot een succes zullen leiden. Dat hoort er nu een maal bij. Dat is hier ook gebeurd." Is dat financieel onverantwoord beleid geweest? „Wat is financieel onverantwoord? Er is beleid gevoerd zoals men meende dat gevoerd moest worden." Wat merken patiënten van de bezuinigingen? „Uitgangspunt is dat we iedere patiënt die zich bij ons meldt, nog steeds zullen helpen. Wat dat betreft mag er niets veranderen. We zullen alleen met minder mensen hetzelfde werk gaan doen. Dat betekent dat we het veel efficiënter moeten doen. Daar waar we mis schien nog aan de luxe kant qua ruimte en tijd zitten, komen er wat beperkingen. Maar de kwaliteit moet in stand blijven. Achter de schermen zal er op sommige plekken minder personeel zijn, maar voor de patiënt blijven er globaal evenveel mensen als nu beschikbaar." Kijkend naar de ziekenhuissituatie in Zeeland: is ADRZ voor jullie partner of concurrent? Beide. Zeeland is op zich niet groot genoeg om meerdere ziekenhuizen te hebben. Aan de andere kant: als je kijkt naar hoe de provincie eruit ziet, heb je alleen al vanwege de reisaf standen meerdere ziekenhuizen nodig om vooral de acute zorg te leveren. Dat zullen we dus voor een deel samen moeten doen, omdat het anders niet gaat. Voor een aantal onderde len van de zorg zijn beide ziekenhuizen ech- De PZC houdt in samenwerking met Scoop donderdag 27 november een debat over de ziekenhuiszorg in Zee land. Dat vindt plaats in de Klooster zaal van het vroegere PZEM-com- plex aan de Edisonweg in Vlissingen. Aanvang: 16.00 uur. Het aantal plaatsen is beperkt Wie het debat wil bijwonen, dient zich aan te melden via redactie@pzc.nl. Voorafgaand aan het debat ver schijnt een reeks artikelen over het thema. Dit is de vierde aflevering. De eerdere afleveringen zijn terug te lezen in het dossier ziekenhuiszorg op www.pzc.nl/ziekenhuiszorg. Concurreren op de door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38