'Het vreeslijk mijnongeluk te Westkapelle' lltfl INTERI FAIR] H III NKENS ZAND 21,2223 NOVEMBER T0E6AN6 GRATIS 5U u mïz. 32 WALCHEREN Hoogste ambtenaar Veere vertrekt Na 2016 rekent N-Beveland niet op geld Delta ZEEM Gelok luidt noodklok over brandweer v-' Volgens Heintjes is altijd duide lijk geweest dat hij niet heel lang in Veere zou blijven. Hij woont dan ook nog steeds in Oude Ton- ge op Goeree-Overflakkee. In Veere werkte Heintjes vooral aan de reorganisatie van het ambtelijk apparaat en de digitalisering van de dienstverlening. „Ik speel bijna altijd een rol wanneer er wat moet veranderen. Ik ben niet een man die alleen maar op de winkel past." In Oud-Beijerland ziet hij een nieuwe uitdaging. Heintjes werkte eerder als ge meentesecretaris in Steenbergen en Goederee. Voor zijn komst naar Veere was hij een jaartje ma nager bij een zorginstelling. Heintjes laatste belangrijke klus in Veere is het optuigen van de 'backoffice' van de Walcherse zorgorganisatie Porthos. Die gaat- er per januari met twintig men sen kantoor houden. „Mensen op de goede stoelen zetten en ervoor zorgen dat de systemen draaien", zoals hij het uitdrukt. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat vanaf boek jaar 2016 en verder het Delta-divi dend voor honderd procent als in cidenteel bestempelen. Dat meldde wethouder Piet de Putter eerder deze week naar aan leiding van een vraag van Noord- Bevelands Belang. Of de gemeen te in de knel komt met de begro ting voor 2015 hangt af van de be reidheid van Delta alsnog divi dend uit te keren. De aandeelhou ders dringen aan op betaling van tenminste de helft van het be drag. Noord-Beveland heeft 50 procent van het dividend dat ze verwacht te (circa 350.000 euro), ingeboekt op de gemeentebegroting; ofwel 175.000 euro. ■JKr - -'2: ■T-Ai WESTKAPELLE - Het vreeslijk onge luk te Westkapelle kopte de Middel- burgsche Courant dinsdag 17 no vember 1914. De verslaggever trok de avond na de ontploffing van een aangespoelde zeemijn op de Westkapelse zeedijk naar het dorp. Bij de ramp kwamen negen mensen om het leven. 'Het was een triestige tocht gister avond naar het uiterste hoekje van Walcheren, het lief gelegen Westka pelle dat des middags getuige was ge weest van een wreed ongeluk een ge volg van den grooten wereld-oorlog, dien wij thans meemaken'. Twee dorpsbewoners, die het de monteren van de mijn bekeken, kwamen om het leven. Evenals de tweekoppige militaire bemanning van een mijnenvisser en vijf ande re militairen. De mijn was een van de drie één aangespoelde ex plosieven, die op die dag gede monteerd zouden worden door marinepersoneel uit Vlissingen. Middelburgsche Courant: 'Wij ver namen dat het even half drie was, toen men bezig was de derde mijn van dezen dag te ontladen. De mijn lag op de bazaltsteenen tusschen de palen. Door een oorzaak, die wel nooit gevonden zou worden, sprong het helsche voorwerp uiteen. De per sonen die bij de mijn stonden, waren allen op slag dood en ontzettend ver minkt'. De Eerste Wereldoorlog begon 28 juli 1914, de aanloop was in 1912 en 1913 echter al merkbaar. Hoe wel Nederland zich neutraal op stelde, werd de oorlogsdreiging ge voeld. Een algemene mobilisatie werd 31 juli in ons land afgekon digd. Alle opgeroepen soldaten werden in den lande ingekwar tierd. In Westkapelle zat bijvoor beeld de Marine Kustwacht, zo wel in verblijfsbarakken als bij in woners van het dorp thuis. Engeland, Duitsland en Neder land legden in groten getale zee- mijnen. De Engelsen met name bij de Vlaamse havens. De andere partijen in de Westerschelde en Noordzee. Die mijnen sloegen met de regelmaat van de klok los en gingen op drift. Zij spoelden aan langs de hele Zeeuwse kust en die van Zuid-Holland. Voor kustbewoners werden de aange spoelde mijnen een vertrouwd beeld. Zij poseerden er zelfs met de hele familie bij voor een kiekje in het familiealbum. Bij alle aange spoelde mijnen moest volgens in ternationale afspraken het ontste kingsmechanisme uitgeschakeld worden. Zo ook op die dramati sche dag in Westkapelle. ZWAKE7 (BLOEMISTERIJ WISSE) ule informatie zie: wlnlielcentruiiihBlnlieiisiand.nl J Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl HEINKENSZAND - Burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Bor- sele strijdt voor behoud van de brandweerpost Baarland. „Ik sta wel voor een duivels dilemma. Als lid van het algemeen bestuur van de Veiligheidsregio draag ik verantwoordelijkheid voor de al gehele veiligheid maar als burge meester van Borsele sta ik voor mijn eigen mensen." Niet alleen de veiligheid van dit deel van de Zak van Zuid-Beveland in het ge ding, ook de veiligheid van het Sloegebied staat op het spel. „Denk aan het rangeerterrein op ons grondgebied. Er zit geen cho colademelk in de treinwagons." DOMBURG - De Veerse gemeente secretaris Rudie Heintjes (52) ver trekt per 1 maart naar Oud-Beijer- land. Tot die tijd blijft hij werken in Veere, waar hij ruim drie jaar gele den Jan de Regt opvolgde. |fk'. m *-• Vil nr- Piet Minderhoud bij de gedenksteen van vier slachtoffers van de mijnramp 16 november 1914 op de Westkapelse zeedijk. Bij de ontploffing van een zee mijn kwamen negen mensen om het leven, foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen n Het Bestuur van de Stichting de Godshuizen, een stichting ontstaan uit charitatieve instellingen die zich al sinds de 1289 met de gezondheidszorg op Walcheren bezig houden, heeft voor het jaar 2015 weer een bedrag beschikbaar gesteld voor projecten (in de gezondheidszorg) die ten goede komen aan de Walcherse samenleving. Privaatrechtelijke organisaties of instellingen die belangstelling hebben, kunnen verzoeken om toezending van het aanvraag formulier en de algemene voorwaarden. Het verzoek is de aanvragen vóór 1 januari 2015 in te dienen. Correspondentieadres: Stichting de Godshuizen, secretariaat (I. Hillemans), Postbus 3200, 4380 DD Vlissingen, tel. 0118 - 425435 of via e-mail: i.hillemans@adrz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32