WERKEN 23 Vermogensbank, wijst op de risi co's. „Crowdfunding wordt soms gepresenteerd als alternatief voor sparen, maar het is een vorm van i beleggen. Dat betekent dat je risi co loopt. Een project kan misluk ken; in het ergste geval sta je als belegger met lege handen." Zijn devies: beleg alleen met geld dat je kunt missen en spreid het risico over meerdere projecten. Ook vergt crowdfunding meer in spanning van de belegger om aan informatie te komen. Oudshoorn: „Beursgenoteerde bedrijven als Heineken en KPN worden ge volgd door analisten en er is veel informatie. Daar komt bij dat je die aandelen snel kunt verkopen als je er vanaf wilt." Dat is bij crowdfunding veel lastiger, want op dit moment zijn de aandelen en obligaties van deze niet-beurs- genoteerde bedrijven nog niet eenvoudig te verhandelen. Sommige platforms geven projec ten een rating die aangeeft hoe ri sicovol investeren is. Zo worden de projecten op het platform Geld- voorelkaar.nl doorgelicht door ad viesbureau Graydon. Oudshoorn: „Dat geeft je als belegger een beet je houvast bij het kiezen van pro jecten om in te investeren. Per soonlijk zou ik eerst investeren in een paar projecten met een laag ri sico. Uitbreiden naar risicovollere investeringen kan daarna altijd." Je echte talenten leren kennen, is lastig als je denkt datje alles goed moeten kunnen TIPS HINTS dat bedrijven adviseert die prestaties wil- Waarom we ons graag beter voordoen en len verbeteren. Naast de harde kant (pro- het lastig vinden tekortkomingen toe te ge- ducten, diensten, businessmodel) spelen ven, heeft volgens Steggerda niet alleen per gedragsfactoren een grote rol. Voor bedrijfs- soonlijke motieven. De huidige arbeids- resultaten en - minstens zo relevant - het markt en het onvermogen van leidingge- geluksgevoel van werknemers. „Mensen venden om duidelijk aan te geven welk ge- presteren beter als ze gelukkig zijn in het drag van medewerkers wordt verwacht, werk. Dat worden ze bijvoorbeeld als er spelen ook een rol. „Er wordt snel over sprake is van autonomie en zeggenschap, kernwaarden gesproken, maar wat die in- Ook de betekenis die de werknemer heeft houden en wat ze concreet betekenen voor voor het bedrijf telt. Gebrek aan eigenwaar- het handelen van medewerkers, weet vaak de heeft effect op prestaties, maar een te niemand. Zeg gewoon wat belangrijk is, grote roeptoeter over het eigen kunnen welke kwaliteiten je graag in de praktijk misschien nog meer. Te veel eigenwaarde ziet opbloeien. Medewerkers denken dat ze is op de werkvloer niet vol te houden." alles goed moeten kunnen. Daardoor wordt het voor hen steeds lastiger te onder- „Moet iedereen het eens zijn met elkaar, kennen waar hun echte talent ligt. Vraag op één lijn zitten? We luisteren slecht, wil- het maar eens. Toegeven dat je iets niet of len graag een punt scoren. Ruimte voor af- juist heel goed kunt of gewoon uitleggen wijkende meningen ontbreekt, waardering waarom je iets op een bepaalde manier voor andere standpunten is er nauwelijks, doet, blijkt ontzettend moeilijk." Terwijl die juist vaak komen van collega's Open zijn over tekortkomingen is span- met specifieke kwaliteiten, nend, tegelijk sneeuwen echte kwaliteiten „Angst speelt een rol. Angst om tekortko- daarmee onder. „Als de focus in het bedrijf mingen te tonen, angst voor leidinggeven- altijd gericht is op zaken die misgaan of die den die niet kunnen duiden welke kwalitei- moeten verbeteren, durven mensen zich ten ze in hun medewerkers zoeken. Als er niet kwetsbaar te tonen. Samenwerken is bewuster wordt omgegaan met eikaars daar lastig. Vorm in die hoedanigheid maar sterktes en zwaktes, voelen mensen zich eens een team waarin mensen zichzelf kun- veiliger en durven ze te zeggen dat ze iets nen zijn en elkaar versterken. niet of minder goed kunnen." ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 Iln het artikel 'Gemeenten moe ten steeds vaker een uitvaart be talen' staat dat je in sommige geval len een beroep kunt doen op bijzon dere bijstand voor het betalen van een uitvaart Kun je alleen gebruik maken van bijzondere bijstand als je bijstandsgerechtigd bent? Nee, bijzondere bijstand is er niet al leen voor mensen met een bijstands uitkering. In sommige gevallen kunt u ook met een andere uitkering, pen sioen of een baan gebruikmaken van bijzondere bijstand. De voorwaarden voor het krijgen van bijzondere bij stand hangen af van het beleid in uw woonplaats. Wilt u weten hoe het in uw woonplaats is geregeld, kijk dan op de website van uw gemeente. 2 Ik ben het meest directe familie lid van mijn oudtante. Ik heb geen idee of zij een uitvaartverzeke ring heeft en wil haar daar ook niet naar vragen. Wat kan ik doen als zij overlijdt? Het meest logisch is dat u de erfenis beneficiair aanvaardt. U bent dan niet persoonlijk aansprakelijk voor de kos ten van de uitvaart als deze niet uit de nalatenschap kunnen worden betaald. Is er meer schuld dan bezit, dan krijgt u niets, maar draait u ook nergens voor op. U erft dus alleen als er onder de streep iets overblijft. Let wel, door verplichte registratie bij de rechtbank en het uitzoeken van de schulden en bezittingen van de erflater, kost bene ficiaire aanvaarding al gauw enkele honderden euro's. gÊ Ik heb gebroken met mijn va- taf der en heb hem al twintig jaar niet meer gezien. Klopt het dat ik toch opdraai voor de kosten van zijn uitvaart als hij dat zelf niet goed geregeld zou hebben? Ja, dat klopt. Bloed- en aanverwan ten - dat zijn de ouders, kinderen, schoondochters en -zoons, schoon ouders en stiefouders - blijven al tijd verantwoordelijk voor de kos ten van een uitvaart, ook al is alle contact verbroken. Zelfs als zij de erfenis verwerpen. Patrick Steggerda, adviseur Accepteer dat je niet overal goed in kunt zijn. Durf hulp te vragen. Geen mens is omnipotent (overal goed in). Wie zichzelf overwaardeert, is juist kwetsbaarder. Overwaardeer- ders blijken een matig vermogen tot zelfreflectie te hebben. Zelfacceptatie is cruciaal voor zelf vertrouwen. Andere of afwijkende kwaliteiten kunnen binnen teams voordeel opleveren. Verschil in kwaliteiten maakt een team sterker. Patrick Steggerda en zijn collega Joep Firet schreven voor managers een ma- nagementstrip, waarin ook differentia tie in kwaliteiten aan bod komt: Bert Koersem en het lachend leiderschap. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23