Crowdfunding is laagdrempelig, maar zeker niet zonder risico 1 Te veel eten? De buren zijn er blij mee! ge'd en goed 22 WERKEN Crowdfunding is een mak kelijke manier om geld te investeren. Beleggen kan al vanaf een paar tientjes. Maar besef wel: in het ergste ge val ben je het geld kwijt. Een klimbos waar bezoekers van de ene boom naar de andere kun nen klauteren; een app waarmee gebruikers elkaar cijfers kunnen geven voor hun kleding en een sta-op-stoel voor mensen die moeilijk uit hun stoel kunnen ko men. Het is slechts een kleine greep uit de vele projecten waarin particuliere beleggers geld kun nen steken via crowdfunding. Bij crowdfunding halen bedrijven via internet geld op bij een grote groep beleggers zonder tussen komst van de bank. Voordeel voor bedrijven is dat de rente voor hen gunstiger kan zijn dan wanneer zij naar de bank stappen. Niet al leen nieuwe en bestaande bedrij ven gebruiken crowdfunding om aan geld te komen, ook sporters, kunstenaars en culturele instellin gen zetten het middel in. Als belegger investeer je recht streeks in een bedrijf, zegt Simon Douw van crowdfunding advies bureau Douw&Koren. „In het ver leden kon je als belegger vooral geld steken in startende bedrijven die hippe gadgets op de markt wil len brengen." Vandaag de dag kunnen beleggers in allerlei secto ren investeren. „Er zijn bijvoor beeld beleggers die geld steken in horecabedrijven waar ze zelf naar toe kunnen gaan." Beleggen kan via een van de circa tachtig internetplatforms voor crowdfunding in Nederland. Op het eerste gezicht lijkt het onmo gelijk om te kiezen tussen zo veel platforms. Maar volgens Douw is er slechts een handvol dat zich richt op investeren in bedrijven. De meeste zijn aangesloten bij de branchevereniging Nederland Crowdfunding (www.startcrowd- funding.nl), die wordt onder steund door het ministerie van Economische Zaken. Investeren kan op verschillende manieren. Je kunt obligaties ko pen; dan leen je geld uit voor een vaste periode tegen een vaste ren te. Je kunt ook aandelen in een nieuw bedrijf kopen. Dat kan bij voorbeeld via het platform Sym- bid. Een mengvorm bestaat ook. Daarbij verstrek je als belegger eerst een lening, die je later kunt omzetten in aandelen. Crowdfunding is laagdrempelig, stelt Douw. In sommige projecten kun je al investeren vanaf 20 euro.. Hij adviseert het risico te sprei den door geld in meerdere projec ten te steken. Ook Hans Oudshoorn, schrijver van het boek Beleggen voor dum mies en beleggingstrainer bij Alex Zijn neef Ali B zette Yes-R op het spoor om rapper te worden. Met zijn eigen zinnige aanpak en lef groeide hij uit tot één van de be kendste jongens in zijn vak. Hij speelde in films en staat in het theater als verteller in de musical Hartsvrienden. Yes-R woont met zijn vrouw en zoon in Diemen. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op spullen voor ons zoontje. Hij is 4 jaar. Voor hem proberen we goede ouders te zijn, dus kopen we een veilig bedje, goede kleren en leuk speelgoed. Maar het is al tijd lastig om in te schatten hoe ver je daarin moet gaan, want we willen hem niet verwennen. Daar om moeten we hem ook wel eens teleurstellen als hij staat te stam pen voor de etalage van een speel goedzaak. We gunnen hem het beste, maar het zou natuurlijk niet goed zijn als hij meer speel goed heeft dan de kinderen in zijn klas." Waarop kun je best bezuinigen? „Misschien zouden we wat min der geld kunnen uitgeven aan voedsel. Maar dat doen we niet. Ik werk en train hard, dan moet je toch goed eten? Het is ook nooit een probleem als we te veel ge kookt hebben. Want als we iets over hebben, brengen we dat naar de buren. Die zijn er altijd blij mee. Het voordeel is dat wij vaak wat lekkers krijgen als de buren wat ruim hebben gekookt. In ons appartementencomplex gaan de pannen van deur naar deur. „Ook zouden mijn vrouw en ik misschien wat minder vaak uit eten kunnen gaan, maar ik vind dat we daar niet op moeten bezui nigen: een sfeervol etentje in een leuk restaurant zie ik als een in vestering in elkaar. Voor mijn werk ben ik zó vaak onderweg, dat de weinige uurtjes die we sa men doorbrengen ook extra goed moeten zijn." Wat was je grootste miskoop? „Ik kijk altijd goed uit waar ik mijn geld aan uitgeef, dus ik heb niet zo vaak een miskoop. Maar ik koop per ongeluk wel eens een shirt dat ik daarna nooit meer draag. Zo'n shirt ziet er in de win kel veel mooier uit dan thuis. Het Yes-R. lijkt wel of de spiegel bij mij thuis realistischer is dan die in een kledingzaak." Wat wasje beste aankoop ooit? „Ik ben erg blij met mijn auto. Dat is een Mitsubishi Outlan- der, die zowel op diesel als elek trisch rijdt. Dat scheelt veel geld bij het pompstation. Daar bij is hij vanwege de milieu maatregelen ook veel goedko per in de belastingen. Ik hoef bijvoorbeeld nauwelijks bij tel ling te betalen. Als je op dat soort dingen let, kun je veel geld besparen." Wat wil je nog kopen? „We hebben het altijd erg naar ons zin gehad in ons apparte ment, maar met een jongetje van 4 zou het wel prettig zijn als we niet 5-hoog zouden wo nen. Daarom staat ons huis te koop. We zoeken een huis met een tuintje. Een tuintje waar ons zoontje zijn voetbaltalent kan ontwikkelen. En het liefst een huis waar papa zijn auto voor de deur kwijt kan." Bluffen over je capaciteiten? Of zelfkennis tonen en je sterktes en zwaktes eerlijk benoemen? Hoe vreemd het ook klinkt, bij dat laatste heeft iedereen in het bedrijf de meeste baat. ie zichzelf accep teert en kwetsbaar toont, durft sneller hulp te vragen en ziet niet op tegen sa menwerken. Dat be vordert de presta ties. Lastig is het wel, in de huidige ar beidsmarkt. Want met zo veel concurren tie is het logischer twijfel of onvermogen te verbloemen. Met grootspraak over je kwaliteiten kun je een eind komen. Je gaat er zeifin geloven. Tot je vastloopt. Succes geeft vleugels, het liefst zijn we al- leskunners, flink vooral. Dus barsten we van eigenwaarde; dat maakt indruk. Het begint al op jonge leeftijd. Kinderen moe ten blaken van zelfvertrouwen, presteren op school, op de sportclub en binnen hun sociale netwerk. Het liefst zien ouders dat ze overal goed in zijn. Een kind dat zich kwetsbaar toont, doet vooral ouders zelf pijn. Erkennen dat we iets niet - of min der goed - kunnen, wordt in de opvoe ding liever overgeslagen. Maar zelfkennis en lef om toe te geven dat je onzeker bent of iets niet kunt of durft, blijkt juist de sleutel tot succes. Wie toegeeft geen alles- kunner te zijn, durft samen te werken. Matthijs Witjes durfde het wel. Als ac countmanager ging hij aan de slag in een verkoopteam dat vooral uit extraverte, be weeglijke collega's bestond. Ideeën waren er te over, concreet werd er nauwelijks iets afgerond. „Ik ben introvert, meer pro cesgericht. Dat werd intern niet begrepen. Mijn leidinggevende en collega's vonden me te stil, te afwachtend. Na een paar maanden heb ik de moed verzameld en feedback gegeven aan het team. Dat ik me zo kwetsbaar opstelde, had effect. Men herkende zich in het commentaar, colle ga's erkenden dat ze meegingen in het sys teemgedrag van het team. Sinds die tijd heb ik de rol als bewaker van afspraken en het werkproces. Daar ligt mijn kracht, daar profiteert het hele team van. We ko men nu allemaal beter uit de verf." Goed presteren en je gelukkig voelen in je werk heeft met veel factoren te maken, weet Patrick Steggerda van Beter Koersen, door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Yes-R. door Jan Vriend Kwetsbaarhei als teamkrach door Sandra van Maanen illustratie Mark Reijntjens w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22