r Werknemer open over sollicitaties 20 WERKEN MIJN BEDRIJF r Vier op de vijf Nederlandse werknemers sollici teren onder werktijd naar een andere baan. Ook is het geen taboe om sollicitaties openlijk met collega's te bespreken. Dat blijkt uit een onder zoek onder duizend mensen, uitgevoerd door Wetten van de Werkvloer, een platform van NationaleVacaturebank.nl. Volgens het platform solliciteert 82 procent on der werktijd naar een andere baan. Bijna twintig procent van hen zoekt enkel naar vacatures. Een derde solliciteert alleen onder werktijd als er sprake is van gedwongen vertrek. Het merendeel bespreekt de pogingen om ander werk te vinden op het werk; 55 procent van de ondervraagden doet dat alleen met collega's die zij vertrouwen. Een op de tien gaat nog een stap verder: zij zoeken ook naar vacatures voor colle ga's. Bij een kwart van de mensen wordt op de werkvloer niet over sollicitaties gesproken. De meeste respondenten (72 procent) zegt ervan uit te gaan dat ze van hun baas vrij krijgen om te solliciteren. Toch geeft bijna de helft niet de ware reden op als ze een verzoek tot verlof indie nen, maar verzint een smoes, zoals een bezoek aan de tandarts of de dokter. Alleen als hun werkgever ervan op de hoogte is dat zij sollicite ren, spelen ze open kaart. NationaleVacaturebank.nl noemt het 'opvallend' dat werknemers er veelal geen bezwaar in zien om tijdens werktijd te solliciteren. „Dit terwijl men over een gepland sollicitatiegesprek niet eerlijk durft te zijn tegen de baas", zegt Ingrid Spierts van NationaleVacaturebank.nl. Platform Wetten van de Werkvloer houdt door lopend peilingen om 'de wetten en ongeschre ven regels op de Nederlandse werkvloer' vast te leggen. Het legt mensen daarvoor werkgerela- teerde dilemma's en situaties voor. „Je werkt bij SMWO omdat je iets voor mensen wil betekenen. Onze me dewerkers en vrijwilligers zetten zich met ziel en zaligheid in om anderen te helpen hun problemen op te los sen. Die bevlogenheid, daar ben ik best trots op". In een participatie maatschappij die steeds hardere rand jes lijkt te krijgen is betrokkenheid een kernwaarde voor SMWO. Het interview met de maatschap pelijk werker en de twee wel zijnswerkers van SMWO (Stich ting Maatschappelijk Werk Welzijn Oosterschelderegio) be gint aardig uit te lopen. Met een vurig enthousiasme praten ze over hun werk; mensenwerk. Het illustreert ten voeten uit de bevlogenheid waar Mar ja Noordhoek (47), directeur van SMWO, over spreekt. SMWO biedt op een breed vlak hulp aan mensen in nood en heeft daarbij twee in valshoeken, maatschappelijk werk en welzijns werk. Maatschappelijk werk richt zich meer op het individu en de daarbij betrokken omge ving. Denk aan financiële problemen, relatie problemen, opvoedingsproblemen en huiselijk geweld. Welzijnswerk focust zich op het collec tief van een gemeenschap en initieert, facili- teert en ondersteunt projecten in dorpen en buurten, zoals een ouderensoos, voetbal voor jongeren en het project gezinsmaatjes. In dit soort van projecten spelen vrijwilligers een gro te rol. Kwetsbare mensen, zoals eenzame oude ren, worden gekoppeld aan vrijwilligers die bij voorbeeld de boodschappen doen, helpen met de computer of gewoon langskomen voor een goed gesprek. Betrokkenheid is een van de drie kernwaarden voor SMWO. De andere twee kernwaarden zijn 'samenwerking' en 'dichtbij, voor iedereen'. De samenwerking wordt gezocht met andere pro fessionele instanties, opdrachtgevers en bur gers. Een goed voorbeeld hiervan zijn de ge- biedsteams waarin verschillende disciplines in overleg samen komen. De wijkagent, de wijk verpleegkundige en de jeugdwerker om er enke le te noemen. Het voordeel is dat er een goed beeld ontstaat van de daadwerkelijke problema tiek in een omgeving en dat je binnen een net werk iemand sneller aan de juiste hulpverlener kan koppelen. Dichtbij betekent dat SMWO open staat voor iedereen en voor elke hulp vraag. Preventie en aandacht voor de meest kwetsbaren. De zorg is continu in beweging, instanties als SMWO hebben te maken met veranderende wetgeving, financiering en invulling van zorg. i'JXV l L Voor veel werknemers is het geen taboe om sollicitaties met col lega's te bespreken. Mels Hoogenboom (47) Woont: Burgh-Haamstede Functie: Welzijnswerker Schouwen-Duiveland Wij proberen mensen zover te krijgen dat ze het heft weer in eigen hand nemen. De leefomgeving is daarbij be langrijk. We willen dat ieder een zich in de woonomgeving thuisvoelt en weet dat er mensen zijn die naar je omkij ken. Wij vangen allerlei signa len op, maar het zijn de bewo ners die het doen. Door socia le contacten en netwerken op te zetten en te stimuleren kun je dure zorg voorkomen en zie je mensen opleven. In dit werk telt elke stap. Jan Priem (59) Woont: Ovezande Functie: Welzijnswerker Goes Er zijn nogal wat groepen die een steuntje in de rug kun nen gebruiken. Als welzijns werker ben je veel in de wijk en ga je samen met betrokke nen uit de omgeving plannen maken. Je vangt signalen op, maar wil ook mensen vinden die iets voor anderen kunnen en willen doen. Ik richt me voornamelijk op ouderen. Door behoud van zelfstandig heid en op een goede manier oud worden door beweging en contacten kun je mensen helpen en zorg uitstellen. Bermath van der Kevie (42) Woont: Middelburg Functie: Maatschappelijk wer ker Maatschappelijk werk richt zich op het individu en de di recte omgeving. Je gaat dus ook in gesprek met de part ner, kinderen, school of ande re hulpverleners. Wij geven psycho-sociale begeleiding bij onder andere relatieproble men en schuldenproblema tiek. Samen met collega's coördineer ik ook het project Buurtbemiddeling waarin we in burengeschillen bemidde len en Gezinsmaatjes in Goes, waarin we gezinnen onder steunen. SMWO midden in door John de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20