PZC r\ r\ 4 De Rabobank is duidelijk. Het maakt hun niet uit hoe oud je bent, het maximale bedrag dat je kunt lenen voor een hypotheek, is afhankelijk van het inkomen. „Maar", waar schuwt woordvoerder Cees Nanninga, „er kun nen aanvullende eisen gesteld worden ten aan zien van verplichte overlijdensrisicoverzeke- ring bij een financiering boven de 90 procent van de marktwaarde van de woning. Al geldt dat voor iedereen. Dat beperkt een mogelijk ri sico op een restschuld voor de nabestaande bij overlijden van de partner." Als er in de persoonlijke omstandigheden niet veel verandert, zal het probleem niet snel aan het licht komen. Daalt na de pensionering het inkomen toch opeens scherp, maar worden de maandelijkse betalingen keurig voldaan, dan doen de meeste banken niet moeilijk. Maar de situatie voor het echtpaar Jansen is niet roos kleurig, zo hoorden zij van hun hypotheekad viseur. Na hun pensionering zal het gezamen lijk inkomen lager zijn dan de norm die de bank hanteert voor de hoogte van de hypo theek. Tenzij ze besluiten een extra spaarrege ling af te sluiten van zo'n 300 euro per maand. Dan kan er in de periode tot de pensionering nog een extra kapitaaltje worden opgebouwd, om uiteindelijk de lasten te verlichten. „Het probleem doet zich pas echt voor als mensen moeten verhuizen of om een andere reden de hypotheek willen oversluiten", zegt Hans André de la Porte van de Vereniging Ei- Wie 55 jaar of ouder is en zijn hypotheek wil oversluiten, kan problemen krijgen. Met je pensioeninkomen krijg je door strengere regels namelijk veel minder hypotheek. „Ga naar je bank en verleg nu al de koers." gen Huis. „Die gevallen zullen zich in de ko mende jaren steeds meer voordoen. Al is het nu niet bekend hoe groot dat probleem is." Het probleem is groter dan de verminderde in komsten alleen. Veel mensen kozen in het ver leden voor een deels aflossingsvrije hypo theek. Als het daarbij om zogenoemde 'nieu we gevallen' gaat, is de aftrek daarvan beperkt tot dertig jaar. Voor hypotheken die voor 2001 zijn afgesloten, is de aftrekbaarheid beperkt tot het jaar 2031. Dat is een extra tegenvaller. Volgens André de la Porte zijn veel mensen zich echter amper bewust van de financiële si tuatie na pensionering. „Het is hier amper een issue, omdat we goede collectieve pensioen voorzieningen hebben. Maar als het pensioen tegenvalt of de hypotheekrente stijgt, zitten ze met de gebakken peren. Er zijn veel men sen met een gebroken pensioenopbouw of ver plichtingen als alimentatie. Mensen moeten zich afvragen of ze genoeg geld opzij hebben gezet of andere maatregelen hebben genomen om de terugval in inkomen en verhoogde kos ten te kunnen opvangen. Ga naar je bank of fi nancieel adviseur: je kunt beter nu de koers verleggen en extra gaan sparen of aflossen, dan dat je straks in de problemen komt." Voor veel banken is het pensioeninkomen op zich geen probleem bij de beoordeling van een hypotheekaanvraag. „Vanaf een leeftijd van 67 is de betaalbaarheid van de hypotheek- lasten juist goed te beoordelen, omdat er geen sprake meer kan zijn van werkloosheid of ar beidsongeschiktheid. Wel is het overlijden dichterbij. Vandaar die overlijdensrisicoverze kering", zegt Rabo-woordvoerder Nanninga. Toch speelt bij andere financieringsvormen de leeftijd een rol, stelt Frank van der Aa van de seniorenbond ANBO, die daarover klach ten krijgt. „Veel banken hanteren leeftijds grenzen voor bijvoorbeeld persoonlijke lenin gen. We gaan daarover met de banken gesprek ken voeren. Kredietverlening valt namelijk niet onder de wet op de leeftijdsdiscriminatie. Hetzelfde geldt voor autoverzekeringen. De ANBO is er op tegen dat louter op grond van je leeftijd geen lening kunt krijgen. Alleen kre dietwaardigheid mag een rol spelen." De opstelling van de ANBO kan belangrijk zijn voor mensen als de familie Jansen, die be sloten hebben na pensionering hun huis te verkopen. Want mocht de huizenmarkt in de komende tien jaar niet echt aantrekken, dan blijven ze ook na verkoop met een restschuld zitten. En die zal toch echt door een bank gefi nancierd moeten worden. CIJFERS FEITEN Zaterdag 15 november 2014 SMWO, midden in de samenleving PAGINA 20 en 21 Kwetsbaarheid als teamkracht PAGINA 22 EN 23 „Werk Bijsparen om huis te kunnen houden door Arnoud Cornelissen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heb ben nu 1,4 miljoen huishou dens een hypotheekschuld die groter is dan de waarde van het huis. Dat is een derde van het totaal aantal hypotheken. Huishoudens waarvan de hoofdkostwinner jonger dan 25 was, hebben een gemiddel de schuld van 6,9 maal het be steedbaar inkomen. Bij 65-plus- sers is dat 3,0. In de leeftijdscategorie onder 35 komen gevallen van onder water staande hypotheken het meeste voor. Het aantal geval len in de groep van 65 jaar en ouder neemt echter duidelijk toe. (CBS, hypotheekschuld in Nederland, 2011) www.cbs.nl www.bankengeld.nl;www.nhg.nl; www.mijnpensioenoverzicht.nl; www.anbo.nl;www.eigenhuis.nl; www.verenigingeigenhuis.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19