11 dg niüü, ECONOMIE 17 LANS BOVENBERG interview ledereen een eigen pensioenpot. Dan weet je waar je later op rekenen kan, zegt Lans Bovenberg. i wpwpipfBg^i-i A dagen Praag Berlijn 3 dagen Shoppingcruise N 12 dagen Rondreis naar Keulen en Düsseldorf 'De Glimlach van Thailand' j 8 daagse wandel/ langlaufreis Fusch Oostenrijk 8 dagen Glacier Express en Mont Blanc Express, Saas Grund, Zwitserland Aanbet^nnht 1099,- Moet iedereen nu zelf gaan beleggen? „Nee. Je hoort die roep wel, met name bij jongeren, maar je moet mensen geen keuzes laten maken die ze zelf niet kunnen doorgronden. Daarom willen wij dit aspect van het huidige stelsel beslist overeind houden: beleg gingskeuzes worden gemaakt door mensen van de pensioenfondsen, die er verstand van hebben. Ik kan me voorstellen dat je via internet aan kunt geven dat je anders wilt beleggen. Als dat defensiever is, geeft dat waarschijn lijk minder pensioen. In de praktijk zie je dat weinig gebruik gemaakt wordt van keuzemogelijkheden bij be leggingen." Als mijn persoonlijke pensioenpot leeg is, wat dan? „Ook op dat punt houden we de huidi ge systematiek: als ik korter leef, gaat mijn pensioenpot naar jou toe en om gekeerd. Op die manier zijn we nu ook tegen het lang-levenrisico verzekerd en dat is een grote verworvenheid." Garandeert u mij een vast pensioen? „Nee, maar dat gebeurt in het huidige systeem ook al lang niet meer. Werkge vers storten niet meer bij omdat dat zoveel kost dat hun bestaan erdoor wordt bedreigd. Het risico ligt dus nu bij de deelnemers. De uitkeringen zijn, in tegenstelling tot vroeger, niet gegarandeerd. Datzelfde geldt voor in dexering. Dat is slecht nieuws, maar onontkoombaar. De enige garantie is dat we financiële schokken eerlijk met elkaar delen. Wij bieden dankzij maat werk gepensioneerden meer zeker heid, maar geen volledige zekerheid." Hoe gaan we van het huidige stelsel naar dat van jullie? „We hebben één keer een waardeover dracht nodig op een manier die voor de man in de straat niet helder zal zijn. Dat is nu ook niet, als je van pen sioenfonds wisselt. Juridische hobbels verdwijnen vanzelf als de politiek ervan overtuigd is dat ie dereen met ons systeem beter af is. Die overtuiging komt, omdat iedereen weet dat we met ons prachtige pen sioenstelsel, met een telefoonboek vol gedetailleerde regels, op dood spoor zitten." Ons plan is beter uit te leggen aan de deelnemers dan het huidige stelsel Stop met het gesteggel over welk deel jong of oud uit de pensioenpot krijgen. Geef iedereen een eigen potje. En laat elk jaar zien hoeveel premie je daar in stopt en wat de beleggin gen hebben opgebracht. Dat is over zichtelijker dan het huidige pensioen stelsel, waar niemand meer iets van snapt. Dat stellen de Tilburgse hoogleraren Lans Bovenberg en Theo Nijman voor. Bovenberg is sinds gisteren bijzonder hoogleraar kapitaalgedekte pensioen voorzieningen aan de Universiteit van Tilburg. In zijn oratie schetst Boven berg - samen met Nijman oprichter van Netspar, het studiecentrum voor pensioenen - de contouren van een nieuw, doorzichtig pensioenstelsel. Wat is het voordeel van een persoonlijke pensioenrekening? Bovenberg: „In vergelijking met het huidige stelsel is het beter uit te leg gen aan de deelnemers. Er is ook min der ruzie over wie nu recht heeft op welk deel van het pensioenvermogen, iets wat nu heel erg speelt, en het is persoonlijk. Je kunt precies zien waar elk individu recht op heeft wat pen sioen betreft." Hoe werkt die rekening dan? „Je moet via internet kunnen zien hoe veel geld er in jouw pensioenpot zit. Stel dat daar begin januari 50.000 euro in zat. Aan het eind van het jaar kun je zien dat je 3000 euro aan premie hebt gestort en het beleggingsrendement 2000 euro was en er dus 55000 euro in jouw pot zit. Als je dat te weinig vindt, kun je zelf meer inleggen voor een beter pensioen." Is dat beter dan de huidige regeling? „Nu komt het rendement van de beleg gingen van het pensioenfonds in één grote pot en dat is het punt. Pensioen fondsen zitten met het probleem dat ze voor ouderen voorzichtig moeten beleggen omdat je hun pensioen niet in gevaar wilt brengen door teveel risi co, terwijl je voor jongeren risicovoller wil beleggen omdat hun pensioen an ders erg duur wordt. Zeker nu, want de rente is erg laag." Wordt de koek nu eerlijk verdeeld? „Het kan beter. Nu ligt de rente op 1 procent, vóór de crisis op 4 procent. Als je dat over een termijn" van 40 jaar rekent, heb je 40 x 3 is 120 procent min der pensioen. De hoeveelheid geld die pensioenfondsen voor werkenden met een lange beleggingshorizon opzij moeten zetten, is daardoor nu enorm gestegen. Fondsen hebben dat risico niet afgedekt, waardoor gepensioneer den nu last hebben van beleggingsbe slissingen, die in het belang van wer kenden zijn genomen. Zij hebben die deels moeten compenseren." Hoe maak je dat beter? „Door te beleggen op een manier die voor jongeren en ouderen afzonderlijk optimaal is. Dus niet meer alles in één pot gooien. Gebrek aan maatwerk is één van de redenen dat ouderen de af gelopen jaren op hun pensioen gekort zijn. Het beeld is nu dat ouderen de pensioenpotten van de jongeren leeg plunderen. Maar in feite is dus het om gekeerde gebeurd." WINNAAR ZOOVER AWARD 201A zoo Ver ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 foto Kick Smeets/HH slechts v.a. .BT'imililfF nil mini «ui.... IIIIIII!» Vertrekdatum: 26 en 28 nov2014 3, 5,10,12 en 19 dec 2014 Vertrekdatum: 31 jan28febr, 14 mrt2015 Vertrekdatum: 31 jan, 28febr, 14 mrt 2015 12 Vertrekdatum: 27 nov/4,11,18 dec 2014 19,26 mrt/2,9,16,23 apr2015 Vertrekdatum: 15 jan, 5febr, 19 mrt 2015 Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl 'Geef iedereen zijn eigen pot' door Chris van Alem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17