i i interview Minister Edith Schippers neemt een voorbeeld aan Margaret Thatcher: „Mensen betalen al genoeg." VERDIEPING 15 9? Net voor ze rond etenstijd haar kamer binnenstapt, staat de minister van Volksgezondheid (WD) even stil: „Mijn dochter is er ook. Ze is niet lek ker. Verhoging, dus niet naar school, dan weten jullie dat." Edith Schippers (50) zet nog snel even haar telefoon op stil. „Ik hoorde net al allerlei vo geltjes en eendjes. Ik heb zo'n ringtone, doe ik voor mijn kat, die springt er dan op, vind ik iedere keer weer leuk." Genoeg koetjes en katjes, over tot wat voor Edith Schippers bijna twintig jaar aan de orde van de dag is: de zorg. De premies stijgen weer. De zorg wordt duur der en de burger betaalt. „Begin deze eeuw had u gelijk: toen stegen de zorgkosten met 10 procent! Dus mensen moesten steeds meer premie betalen, ter wijl hun inkomen veel minder toenam. Dat hebben we enorm weten te dempen. Volgend jaar geven we waarschijnlijk net zoveel uit als dit jaar. Dat is historisch in de zorg." Waarom is dat niet het overheersende beeld? „In de zorg leven heel veel beelden die niet kloppen. De verwachte premie voor 2015 is ongeveer even hoog als die in 2012. En dat terwijl de vraag enorm is gestegen. De ba byboomgeneratie wordt ouder. In plaats van dat we dood gaan aan een ernstige ziek te, blijven we gelukkig langer leven, maar wel met dure medicijnen en behandelin gen." Het eigen risico gaat ook weer met 15 euro om hoog. Zieken betalen de rekening. „Het verschil tussen iemand die gezond is en iemand met een nare ziekte die een ton per jaar kost, is volgend jaar maximaal 375 euro. En dan heb je toegang tot de beste zorg in de wereld. Er zijn landen waar je je huis moet verkopen als je de pech hebt om ziek te worden. In België betaal je van de meeste zorgkosten 25 procent zelf. Ik kan ook zeggen: ik haal bijvoorbeeld de opera tie van een gebroken been uit het basispak ket. Dat doe ik dus niet. Je moet oppassen de ene maatregel niet te vervangen door een andere die nog veel vervelender is." Waarom benadrukt u steeds dat we de afgelo pen jaren drie miljard euro per jaar meer aan ouderenzorg uitgaven dan er aan premies bin nenkomt? Mist u het besef bij burgers? „Laatst ontmoette ik iemand die heel dure zorg nodig had en die vroeg of hij ook zijn vervoerskosten kon declareren. Zorg lijkt als gratis water uit de kraan. Totdat de pre mie moet worden voldaan, en dan is de schrik groot. Terwijl veel mensen niet eens beseffen dat een modaal gezin ruim 8.000 euro per jaar aan zorgkosten betaalt, groten deels via het loonstrookje." Door het eigen risico gaan mensen niet naar de specialist, halen medicijnen niet af doen ze geen soa-test. U wilt er maar niet aan dat zorgmijding bestaat. „Het eigen risico zorgt dat mensen naden ken voordat ze zorg vragen, maar de keerzij de is dat het mensen kan tegenhouden om naar de dokter te gaan. Uit studies tot nu toe blijkt dat de meeste mensen om andere redenen het advies van de huisarts niet op volgen: ze hebben geen tijd om naar een specialist te gaan, zien het nut er niet van in of willen geen medicijnen slikken. Maar we zoeken dat nu wel verder uit." Schippers legt het gesprek even stil, de kip met broccoli en puree staat op tafel. „Ga lek ker eten, anders wordt het hartstikke koud en dat is zonde." Grijnzend: „Ik klets de tijd wel vol." U vaart blind op zorgverzekeraars, terwijl de burger hen juist wantrouwt. Waarom zou een zorgverzekeraar de beste zorg inkopen, in plaats van de goedkoopste? „Het is niet in het belang van een zorgver zekeraar als een ziekenhuis veel herstelope raties moet uitvoeren. Bij borstkanker is dat heel zichtbaar: als je met patiënten spreekt, hoor je de meest vreselijke verha len. Sommige ziekenhuizen kunnen het ge woon niet. Ze doen er niet voldoende, heb ben niet de faciliteiten, zijn niet op de hoogte van internationale ontwikkelingen. Dus zijn er nu verzekeraars die zeggen: ik koop bij jou geen operaties meer in. Een in dividuele patiënt kan dat ook zeggen, maar daar ligt geen ziekenhuis van wakker." En als een verzekeraar het niet goed doet? „Dan kan ik als patient overstappen naar een andere. En als verzekerden dat massaal doen, dan gaat in de bestuurskamer wel het dak eraf: er moet iets veranderen." 2015 wordt volgens u het jaar van de transpa rantie in de zorg, hoe u krijgt dat voor elkaar? „Patiënten moeten meer inzicht hebben in waar de beste zorg wordt geleverd. Het kwaliteitsinstituut werkt daar hard aan." Het kwaliteitsinstituut? Daar heeft niemand van gehoord. „Ja, dat is nog niet zo bekend, maar het is ook pas een jaar bezig. Straks staat op kies- beter.nl alle informatie per aandoening. En dat moet begrijpelijk opgeschreven zijn, dat is nu vaak niet het geval." Wat voor polis heeft u zelf? „Een naturapolis met zo weinig mogelijk ei gen risico. Mijn partner ook, terwijl hij nooit naar de dokter gaat. Typisch Neder lands: we willen geen risico lopen." Maar steeds meer mensen nemen een hoger ei gen risico, het zorgt voor lagere maandlasten. „Dat moeten mensen zelf weten, maar het is niet altijd verstandig. Als je een laag inko men hebt en je breekt je been door een knullige val van een stoepje, dan moet je wel geld achter de hand hebben om dat in één keer op te hoesten." Drie op de tien mensen snapt niet wat de dok ter zegt. Maar ze moeten van u wel hun eigen zorg uitkiezen. „Niet iedereen kan en hoeft dat. Zeker niet als je ziek en kwetsbaar bent. Het gaat er om dat mensen die het wel willen, dat ook kunnen. Veel mensen willen langer thuis wonen, het animo voor verzorgingshuizen daalt al jaren. Toen mijn moeder in zo'n huis werkte, zag ik daar weduwnaars, 65, kerngezond, maar ze konden niet voor zich zelf zorgen. Dat is nu ondenkbaar." Verpleeghuizen hebben een heel slechte naam. „Ze zijn wel vooruit gegaan, maar er is al heel lang een discussie over kwaliteit. Ja ren geleden hadden we toch ook de pyama- dagen? In mijn studententijd heb ik er schoongemaakt. Toen lagen mensen nog op zaal, met voor ieder één nachtkastje en een gordijntje ertussen. Helemaal geen pri vacy en zonder prikkels van buiten." Dit kabinet wil de kwaliteit van de zorg ver groten door drastische hervormingen. Is dat streven niet de illusie van de tekentafel? „We hebben als Rijk jarenlang zorg gele verd die veel te duur was. Het tekort is al opgelopen tot twintig miljard! En er waren dagelijks incidenten. Gemeenten regelen de begeleiding van ouderen en gehandicap ten beter dan het Rijk, verzekeraars regelen de zorg door de wijkverpleegkundige veel efficiënter. Wij kunnen ons dan richten op de zware zorg in verpleeghuizen." Intussen zijn veel gemeenten niet klaar. Oude ren moeten maar zien of ze hulp krijgen. „Het kan best dat sommige gemeenten het nog niet geregeld hebben, maar dat mag geen argument zijn om alles bij het oude te houden. Mensen stellen tegenwoordig andere eisen aan de zorg. Wij moeten dus zorgen voor meer kwaliteit voor minder geld. Want ik kan je één ding vertellen: als de zorg onbetaalbaar wordt, komt er iemand langs die zegt 'die zorg belemmert de eco nomische groei' en dan hakt die er een veel groter stuk vanaf." U houdt zich twee decennia met de zorg be zig. Is het niet eens tijd voor iets anders? „Nee, in de zorg zit alles. Het is een mix van emotie - heel menselijk, vol dilem ma's, soms heel schrijnend - en tegelijk gaat het over technologie en financiën. Kijk ik ben niet zo'n type die over cement- molens zou kunnen gaan. Want dan denk ik: ja, dat ding draait of hij draait niet." Uw naam en die van WD-fractievoorzitter Halbe Zijlstra duiken altijd op als opvolger van Mark Rutte. Zijlstra zegt gewoon: als Rut- te weggaat wil ik wel. U zegt dat niet. „Nee, omdat ik dat niet aan de orde vind. Ik vind dat onze premier het prima doet." Bent u wel allround genoeg? „Ach, ik heb van alles gedaan. Ik ben politi coloog, afgestudeerd in buitenlandse za ken. En als vice-fractievoorzitter van de WD heb ik me natuurlijk overal tegenaan bemoeid. En dat doe ik nog steeds, als lid van het WD-campagneteam." Edith Schippers, de eerste vrouwelijke premier van Nederland, hoe klinkt dat? „Pas als Rutte besluit om ermee op te hou den, zou je kunnen zeggen: ben ik in de ra ce of niet. Dat kan ik nu nog helemaal niet zeggen." Dus Zijlstra spreekt voor zijn beurt? „Nee, Halbe moet zelf weten wat ie vindt. Ik ga er vanuit dat Mark de volgende lijst trekker is, doet Halbe ook. Alleen hij heeft zich erover uitgesproken, dat is zijn goed recht. Maar dat doe ik dus niet." Zou het een verschil maken: een vrouwelijke premier? „O zeker. Je ziet bij binnenkomst al dat mijn dochter hier is, want die is ziek. En oma vangt altijd op, maar die is ook ziek. Mijn tweede achter vang is mijn hulp en die heeft net een kind gekregen, dus op een gegeven moment zijn er situaties, dan leg ik 'r hier op de bank en dan wordt ze lekker verwend en dan komt het ook wel weer goed." Wat doet een vrouw anders? „Hangt heel erg van de vrouw af. Ik lees weieens: in een wereld vol vrouwen zal er nooit oorlog zijn. Dat waag ik te betwijfe len, haha, ik denk dat de oorlog vooral wat venijniger is. Ik ken mannen met feminie ne eigenschappen en vrouwen met testoste ron. ja, weet ik veel. Nou, kijk naar Merkel. Die doet het." Of Thatcher... „Ja, Thatcher. Ik ben een grote fan. Als de hele wereld tegen je is en je toch denkt dat je iets echt moet doen, dan moet je sterk in je schoenen staan. Het is ook echt mijn er varing: met de stroom mee is gemakkelij ker dan er tegenin. Nu is het moment om door te pakken in de zorg. Het moet beter, mensen betalen er genoeg voor." U spiegelt zich aan Thatcher? „Nee, absoluut niet, ik zou niet durven, maar ik vind wel dat als je in de politiek gaat zitten om populair te worden of om een stoel warm te houden, dan moet je echt een ander vak kiezen. Doe dan mee aan Idols." ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 Ga niet de politiek in om populair te worden, doe dan mee aan Idols' door Francine Wildenborg en Laurens Kok 34,6 De zorgkosten bedroegen in 2000 34,6 miljard euro. In 2001 en 2002 stegen de kosten met met meer dan 10 procent 71,5 De scherpe stijging van de zorguitga ven is voorbij. Dit jaar zal de zorg circa 71,5 miljard kosten. De verwachting is dat de kosten volgend jaar een tikje dalen tot 71,3 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15