Pools-Duitse grens bestaat niet in Löcknitz 'Verdacht medicijn velde vrouwen in India' 24 Maanden 50% korting en de €20.- j ei7.so Apple iPhorie 4S of Samsung S4 mini Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BUITENLAND 13 11 HDD f ®a5tt l 9 0 SI Grijnzend kijken Olek (30) en Ka- rolina (24) Romanowski toe hoe het naamplaatje op de intercom van hun nieuwe flat wordt beves tigd. Op de parkeerplaats in het dorp Löcknitz staat hun volgela den Citroen met aanhanger. Net als duizenden andere Polen heb ben de Romanowski's hun vader land verlaten om zich in Oost-Duitsland te vestigen. Tien jaar geleden leek Löcknitz, 12 kilometer van de grens met Po len, nog ten dode opgeschreven. Vlak na de val van de Muur was de werkgelegenheid er wegge vaagd na het faillissement van gro te landbouwverwerkingsbedrij- ven. In de vijftien jaar daarna ver trok bijna een kwart van de inwo ners. De werkloosheid steeg tot de hoogste van Duitsland. Sinds de toetreding van Polen tot de Europese Unie komen Poolse migranten echter op het dorp af als mieren op honing. De huizen prijzen liggen er een kwart tot de helft lager dan aan de Poolse kant van de grens. De werkloosheid is wel hoger, maar dat deert de Po len niet: de meesten werken in de nabije Poolse havenstad Szczecin. Bovendien kent Duitsland sociale voorzieningen die in Polen amper beschikbaar zijn. Sinds enkele ja ren zit het aantal inwoners van Löcknitz dan ook in de lift. Ook Romanowski gaat in Szcze cin aan de slag, als brandweer man. „Ik doe het voor mijn kinde ren", zegt hij. „We hebben er twee, en een derde op komst. Hier kunnen we kinderbijslag krij gen, in Polen niet. Hier is gratis kinderopvang, dat is in Polen heel duur. Bovendien kunnen ze hier Duits leren." Inmiddels is ruim een derde van de 3000 inwoners van Löcknitz Pools en dat is merkbaar. Kleine ondernemers adverteren in zowel het Duits als het Pools. De plaatse lijke apotheek accepteert recepten die in Polen zijn uitgeschreven. Op straat praten gezinnen Pools met elkaar. In 2004 stond 12 pro cent van de huizen leeg, nu is de leegstand vrijwel nihil en zijn de gebouwen keurig opgeknapt. Duits is in Löcknitz de taal van de gepensioneerden geworden. Löcknitz heeft zelfs een Pools- Duitse middelbare school, een sa menwerkingsverband met een school in Polen. Op het school plein klinkt een mengelmoes van Duits en Pools. Het lesprogram ma bereidt de kinderen voor op zowel het Poolse als het Duitse BILASPUR - Het begint er steeds meer op te lijken dat niet hun steri lisatie, maar de daaropvolgende medicatie dertien vrouwen in India het leven heeft gekost. Er is namelijk een veertiende vrouw overleden die de zelfde me dicijnen had gebruikt als de eer der overleden vrouwen, zo meld den bronnen in een ziekenhuis in de deelstaat Chhattisgarh giste ren. Een vader en zoon die een medicijnfabriekje runden, zijn op gepakt. Naast de vrouw die overleed, zijn nog eens zes mensen opgenomen in het ziekenhuis, die ook de zelf de geneesmiddelen hadden inge nomen. „Ze kwamen binnen met strips medicijnen in hun handen. Ze klaagden over braken, duizelig heid en gezwollen voeten. Het lijkt erop dat de meeste sterilisa tiepatiënten ziek werden van dit medicijn", aldus een woordvoer der. Donderdag werd een arts opge pakt die vrouwen steriliseerde in Opnieuw is iemand overleden die dezelfde medicijnen had gebruikt als de overleden vrouwen het stadje Bilaspur. Ook zijn baas werd gearresteerd. De gearresteerde arts stelde zelf al dat het overlijden van elf vrou wen die hij behandelde, was te wijten aan de verstrekte genees middelen. De Indiase autoriteiten haalden al een aantal medicijnen van de markt. Volgens The Times of India zijn monsters van medicijnen vanuit de drie gezondheidscentra waar vrouwen overleden opgestuurd voor onderzoek. Ook in de fabriek die de medicijnen vermoedelijk maakte, zijn monsters genomen. In de fabriek bleken voorraden in brand gestoken, mogelijk om be wijs te vernietigen. Maar in The Indian Express ontkent de produ cent dat er iets mis was met de medicijnen. Om de bevolkingsgroei in te dam men, probeert de Indiase over heid vrouwen te bewegen zich te gen betaling van omgerekend 18,30 euro te laten steriliseren. Sinds begin vorig jaar lieten ruim 4 miljoen vrouwen dat doen. Er zijn monsters van medicijnen uit drie gezondheidscentra voor onderzoek opgestuurd Szczecin eindexamen. „Vooral dit jaar heb ben we veel nieuwe Poolse leerlin gen", zegt Regina Metz (50), de di recteur van de school. „Ze kun nen hier een extra taal leren. Ze spreken dan Pools, Duits en En gels, waardoor ze goed voorbereid zijn om waar ook in Europa te gaan studeren." De leerlingen die aan de Poolse zijde van grens wonen, worden naar school gebracht met een door de gemeente gefinancierde bus. „De grens, die bestaat eigen lijk niet", zegt Metz. Onder de Duitse bevolking van Löcknitz heerst wel scepsis. De rechtsextremistische NPD is met 14 procent de derde partij in de ge meenteraad. De Ostalgie, het ver langen naar de DDR, is nog sterk. „Alles is slechter geworden", zegt Kathleen Tolla (50), die een ta bakswinkel heeft. „De jongeren trekken nog steeds weg. Werk is er nog altijd niet." Over de Polen haalt ze haar schouders op. „Het is goed dat ze de huizen hier op knappen, maar als hun kinderen klaar zijn met school, trekken ook zij weer weg." Het wringt dat de broodnodige ba nen niet worden gecreëerd. „De immigranten werken in Szczecin, of zijn zelfstandigen zonder perso neel", zegt Detlef Ebert, de burge meester van Löcknitz. De Duitse inwoners hebben, ondanks de na bijheid van de grens, nooit Pools geleerd en profiteren niet van de enige grote stad in de omgeving. Toch is Ebert vooral positief. „20 kilometer verderop is de leeg stand nog steeds hoog. Wij heb ben als kleine gemeente drie su permarkten, twee apotheken, drie huisartsen en onderwijs van kleu terschool tot middelbare school." De Polen zelf voelen zich dan ook nog altijd welkom. „De NPD roept wel eens dat de Polen het werk van Duitsers afpakken", zegt Konrad Modrzejewski (33), die sinds 2007 in Löcknitz woont, „maar wij kunnen geen werk af pakken, want het is er niet." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant r ie van £401- voor .xü n Apple iPhone 4S twv €399,- Vodafone Voordeel Web van voor Samsung S4 mini twv €259,- Vodafone Voordeel Web Ander toestel of goedkoper abonnement? op ce <o te! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603c 0.45 per gesprek) ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 REPORTAGE POLEN IN DUITSLAND door onze correspondent Michiel van Blommestein LÖCKNITZ - Na de val van de muur zijn inwoners van de voormalige DDR massaal naar het westen ver huisd. De Polen nemen nu hun plek in. Dat blijkt heel duidelijk in het grensdorp Löcknitz. Regina Metz: „Leerlingen van hier kunnen overal in Europa stude ren." foto Michiel van Blommestein Boddengewasser Ost Locknitz DUITSLAND POLEN POLEN infographic DPd I bron Maps4News.com r Nu nog verder in prijs verlaagd! 180MIN 120SMS 300MB MIN SMS INTERNET VAN VOOR 120MIN 80SMS 200MB SMS INTERNET VAN VOOR 180MIN 120SMS 240MIN 180SMS 360MIN 240SMS 300MB £40> €20.- 400MB £45.' €22." 400MB £55:- €27.®° MIN 120MIN 180MIN 240MIN 80S MS 200MB £351- €17.50 120SMS 300MB £4Ol- €20.- 180SMS 400MB £45.- €22.®° Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 14-11-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13