Realisme Slechts twee Zeeuwse regio's met sterren Burgemeester Kapelle stapt over naar CU ZEELAND 31 commentaar Financiële strop dreigt voor EPZ mm DE STAND VAN ZAKEN Dat mensen bereid zijn om een stukje te rijden voor een restau rant met Michelinster, weet mede eigenaar Bianca van Bochove van 't Vlasbloemeken in Koewacht uit ervaring. Het restaurant, dat ze runt met haar man Eric, heeft sinds 20U een Michelinster. „Het is 't hoogst haalbare. Dat wil ieder een bereiken toch? Vooral Bel gische gasten vinden zo'n ster be langrijk, maar anderen niet. Ze vragen me: 'hebben jullie die ster nou nog, of niet?'" Voor Van Bochove is maandag ook een spannende dag. „Natuur- lijk, we praten er veel over. We denken dat we op de goede weg zijn, maar je hebt die ster pas als het zwart op wit in het boekje staat. Het is een momentopname en als je iemand treft niet houdt van een klassieke keuken met een moderne touch, dan heb je kans dat je anders beoordeeld wordt. Maar we zijn nooit bewust bezig om een Michelinster te krijgen. We zijn wie we zijn en we ver wennen de gasten op ónze ma nier." VLISSINGEN - Het sterrengala van Michelin zet maandag een flink aantal Zeeuwse restaurants weer in de schijnwerpers. Zeeland mag de afgelopen jaren niet mopperen wat die belangstelling betreft. De laatste sterrenslag (in 2013) lever de deze provincie 7 sterrenrestau rants op waarvan één, Inter Scal des in Kruiningen, zelfs twee ster ren heeft. Om maar meteen bij dat laatste restaurant te blijven, mensen die het weten kunnen vragen zich af waarom Michelin Inter Scaldes nog niet met een derde ster beloond heeft. Het is opmerkelijk dat de Zeeuw se sterren eigenlijk maar in twee regio's vallen. Zeeuws-Vlaande- ren en dan vooral West-Zeeuws- Vlaanderen is natuurlijk onbe twist het culinaire Zeeuwse wal halla met 4 sterrenrestaurants. Maar de enige regio in deze pro vincie die in de buurt komt is Zuid-Beveland, slechts met 2 res taurants, maar wel een met 2 ster ren. Wanneer krijg je eigenlijk een ster? Michelin geeft daar de vol gende omschrijving voor: Eén ster Een uitstekende keuken in zijn cate gorie. De ster wijst op een goed.rust punt op uw route. Maar vergelijk niet de ster van een luxueus bedrijf met hoge prijzen met die van een klein restaurant met een verzorgde keuken tegen redelijke prijzen. Twee sterren Een verfijnde keuken die een omweg waard is. Bijzondere specialiteiten en wijnen. Verwacht geen lage prijzen. Drie sterren Een uitzonderlijke keuken die een reis waard is. Het eten is altijd erg lekker en soms buitengewoon, er worden beroemde wijnen geserveerd, de bediening is on berispelijk, het interieur is stijlvol en de prijzen zijn overeenkomstig. Kijken we even vooruit naar de bekendmakingen van vandaag dan zouden De Vierbannen in Ou werkerk of Het Hemelrijk in Hulst wel eens met een ster voor de dag kunnen komen. Ook kan Inter Scaldes eindelijk die derde ster krijgen. En Spetters of Pure C misschien wel een tweede. Kijk ook eens over de grens naar Zeeuws-Vlaming Sergio Herman in The Jane in Antwerpen. oe moet het verder met de ziekenhui zen in Zeeland? Van daag geeft de baas van ZorgSaam Maarten Rutgers in deze krant zijn visie. Eerder deze week kwam ADRZ-top- man Huybert van Eek met zijn ideeën. Opgeteld ontstaat het volgende beeld: samenwerken waar het móet, concurreren waar het kan en oppassen dat de ziekenhuizen wel voldoen de massa houden om een echt ziekenhuis te blijven. Dit lijkt een nuchtere en constructieve benadering waarmee ADRZ en ZorgSaam voorlopig goed ver der kunnen. Verder valt op, dat beide be stuurders kritische kantteke ningen plaatsen bij de opkomst van de zelfstandige behandel centra. Die kunnen uiteindelijk de ziekenhuizen ondermijnen. Onder het huidige beleid van marktwerking is dit gevaar moeilijk te neutraliseren. Het is een klus waarbij ADRZ en ZorgSaam de onderlinge concurrentie maar even moe ten vergeten. DEN HAAG - Een financiële tegen valler dreigt voor EPZ, exploitant van de kolencentrale in Borssele. EPZ heeft een conflict met de Ne derlandse Emissieautoriteit en vecht dat uit voor de Raad van Sta te. Het draait om de vraag of voor het bepalen van de uitstoot van koolstofdioxide, en dus de aan koop van emissierechten, de op slag van kolen meetelt of niet. EPZ vindt alleen de kolenverbran- ding in de centrale van belang. Die rekenmethode is jarenlang goedgekeurd. Volgens de Emissie waakhond broeien de kolen in de opslag, stoten die koolstofdioxide uit en moeten dus worden meege rekend. De Raad van State behan delt de zaak op 20 november. Laatste werken voor Politie komt in actie openstelling van A4 tegen wanbetalers De nieuwe A4 tussen Bergen op Zoom en Dinteloord gaat maandag 24 november open. De snelweg zorgt onder meer voor een snellere verbinding met Rotterdam. In de dagen voor de ingebruik name zijn de laatste werkzaam heden. Van vrijdag 21 novem ber 21.00 uur tot maandag 24 november 6.00 uur is bij Kluts- dorp de op- en afrit Tholen tot de T-splitsing N259/Stierenweg afgesloten. Het nieuwe gedeel te van de snelweg wordt dan aangesloten op het al openge stelde deel bij Klutsdorp. Het verkeer wordt omgeleid. Mensen die nog een boete heb ben openstaan, kunnen de komen de weken de politie aan de deur verwachten. Tijdens de actie wor den ook mensen die zich niet ge meld hebben voor een taak- of ge vangenisstraf aangehouden om alsnog hun opgelegde vrijheids straf te ondergaan. Vanaf maandag 17 november gaan agenten in Zeeland langs de deu ren. Daarnaast wordt de recher che ingezet om veroordeelden te vinden die zich bewust schuil houden voor de politie. Met de actie wil de politie laten zien dat niemand zijn of haar boe te of opgelegde straf ontloopt. Autobrand leidt tot lange files op A58 Lange files hebben vrijdagmid dag enkele uren voor flinke ver tragingen gezorgd op de A58 tussen Kruiningen en Bergen op Zoom. Rond 12.30 uur was een auto in brand gevlogen bij knooppunt Markiezaat. De rijbaan in de richting van Bergen op Zoom ging enige tijd helemaal dicht Op het hoogtepunt stond er een file van acht kilometer. Toen de rijbaan weer open ging, losten de files maar moei zaam op door de werkzaamhe den aan de Kreekrakbrug. Rond 14.45 uur waren de files opgelost. Stapelkamp schrijft dat hij na rijp beraad tot zijn besluit is geko men. „Jammer, maar we zijn uit elkaar gegroeid. Het is een per soonlijke keuze, die voor mijn functioneren als burgemeester geen betekenis heeft." Nadat hij zijn overstap wereldkun dig had gemaakt, was Stapelkamp niet meer bereikbaar. Later maak te hij via Twitter bekend dat hij geen verdere mededelingen wilde doen. De Kapelse CDA-fractie- voorzitter Siwart Mackintosh zegt teleurgesteld te zijn over de stap van Stapelkamp. „Het is altijd jam mer als mensen onze partij verla ten, maar in dit geval begrijp ik het ook niet zo goed. Een aantal jaar geleden ging het niet zo goed met onze partij, maar nu hebben we weer een heldere koers." Voor het functioneren van Stapel kamp maakt de overstap niets uit denkt Mackintosh. „Hij zal niet in eens anders te werk gaan." Hoofdplaat ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 dan ster I Chefkok Wouter Kik van De Vierbannen in Ouwerkerk: „Met een ster we ten mensen uit heel Nederland dat je er bent." Inzet: een tussengerecht. foto's Marieke Mandemaker 2 Michelinsterren 1 Michelinster Inter Scaldes, Kruiningen De Kromme Watergang, Katseveer, Wilhelminadorp La Trinité, Sluis Pure C, Cadzand Spetters, Breskens 't Vlasbloemeken, Koewacht door René Schrier Bekijk de video op www.pzc.nl/video Een uitzonderlijke keuken die een reis waard is. Het eten is altijd erg lekker en soms buitengewoon Kijk ook eens over de grens naar Zeeuws-Vlaming Sergio Herman in The Jane in Antwerpen BERGEN OP ZOOM VLISSINGEN RILLAND door Rob Paardekam KAPELLE - Burgemeester Anton Sta pelkamp van Kapelle verschiet van politieke kleur. Hij heeft zijn lid maatschap van het CDA opgezegd en sluit zich aan bij de Christen- Unie. Dat heeft hij gisteren via Twit ter bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 135