Connexxion wil uitstel busvervoer Roosendaaler bekent overval op trainingspakkenverkoper Vlissingen Back to the Roots Maandag is het Michelin- sterrendag. Restaurants wachten met spanning ah 30 ZEELAND MICHELIN zaterdag Van de week kwam in deze krant maar weer eens de bevesti ging, hoe belangrijk Vlaanderen voor de toekomst van Zeeuws-Vlaanderen is. Daar waar al jaren gewaar schuwd wordt voor bevolkings- krimp, is het aan de Vlamingen die hier een huis kopen te dan ken dat daar niet of nauwelijks sprake van is. Op drie jaar tijd is het aantal Vlamingen met zo'n duizend gestegen. Dui zend! Dat is net zoveel als er in Graauw, Zuiddorpe of Hoofd plaat wonen. Daar waar we ten opzichte van Nederland in de periferie van de periferie wo nen, zitten we ten opzichte van België in de Randstad. Je zou kunnen stellen dat het een beet je herstel is van de oorspronke lijke situatie, want dat stukje land beneden de Schelde is ooit bijna helemaal ingepolderd door Vlaamse geestelijken, het was eeuwen graafschap Vlaan deren en het viel grotendeels onder bisdom Gent. Van een historicus begreep ik eens dat ik het zo moest zien dat er ei genlijk geen enkele genetische relatie is tussen Zeeuws-Vlaan- deren en Holland. Zeeuws- Vlaanderen zal zich ook Vlaam- ser moeten profileren. Laatst opperde het Terneuzense CDA-raadslid Michiel Barbé om binnen Zeeland Seaports twee werkmaatschappijen te formeren: één voor de Kanaal zone inclusief het Gentse Ha venbedrijf en één voor boven de Westerschelde in samenwer king met Havenbedrijf Rotter dam. Dat is grappig, want ik ben net in de biografie van de burgemeester van Gent, Daniël Termont, aan het lezen en die schrijft dat hij nooit begrepen heeft waarom de voormalige burgemeester van Terneuzen, Ron Barbé, ooit koos voor sa menwerking met de haven van Rotterdam, terwijl hij met hem in gesprek was om met Gent sa men te gaan. Michiel is de zoon van Ron Barbé. Zouden ze het daar op verjaardagen wel eens over hebben? Ik hoop dat het tot een samenwerking komt met Gent, volgens Termont zal het ook de Kanaalzone aan de Zeeuws-Vlaamse kant nieuwe bedrijvigheid opleveren. En dat is iets wat we in deze barre tij den toch echt nodig hebben! Connexxion vecht de eerder dit jaar verkregen busvergunning aan, omdat het vervoersbedrijf het niet voor elkaar krijgt de nieu we dienstregeling per 14 decem ber in te voeren. Nieuwe bussen zijn wel besteld, maar nog niet ge leverd. Ook moeten nog lpg-vul- punten worden geplaatst. De invoeringsdatum staat echter zwart op wit in de OV-concessie. Connexxion stapt nu naar het Col lege van Beroep voor het Bedrijfs leven in de hoop uitstel te krijgen tot 12 juli volgend jaar. Dat stelt gedeputeerde George van Heuke- lom - de provincie is verantwoor delijk voor het openbaar vervoer - andermaal voor een probleem. Eerder zorgde Syntus voor vertra ging, nu is het Connexxion. Van Heukelom is op zich niet te gen een latere invoering van het busvervoer nieuwe stijl (kernnet, flexnet en doelgroepenvervoer), dat met minder geld moet wor den opgetuigd en dus soberder wordt. Als Connexxion de huidi ge dienstregeling tot 12 juli voort- zet, is er geen centje pijn. De pro vincie praat overigens uitsluitend met Connexxion. Veolia dat nu in Zeeuws-Vlaanderen het busver voer verzorgt, bemoeit zich er niet mee. Niet zo vreemd, want beide busvervoerders behoren tot hetzelfde Franse moederbedrijf. Dat moederbedrijf legt nu een for se rekening neer bij de provincie voor de periode dat de oude dienstregeling wordt voortgezet. Het gaat om 3,5 miljoen euro. Ge deputeerde Van Heukelom wei gert te betalen. „Ik houd Con nexxion aan de concessie", zei hij gisteren op vragen van verontrus te Statenleden, van wie een aantal zich afvroeg of hij nog wel grip heeft op de situatie. „Dat heb ik", zei hij. Daarmee verzekerde hij zich van voldoende ruggensteun uit de provinciale politieke arena. Onderwijl groeit de onrust bij het huidige buspersoneel, dat langer in onzekerheid blijft over zijn baan. Een ruime Statenmeerderheid nam tevens een PvdA-motie aan die Van Heukelom oproept knel punten in het OV-net (zoals de bushalte in IJzendijke) te inventa riseren. OUWERKERK - In de keuken van restaurant De Vierbannen in Ou- werkerk gaat het er al weken over: komt die ster, of komt-ie niet? „Mijn collega's zeggen het vooral om me te jennen." Chefkok Wou ter Kik (25) kan er wel om lachen. Maar toch zijn voor de zekerheid extra flessen champagne besteld. En medewerkers hebben hun agenda vrij gehouden. Want als het restaurant een Michelinster krijgt, dan is het maandag feest. Kik probeert zich niet gek te laten maken. „Vorig jaar was ik heel ze nuwachtig. Toen wist ik dat er een meneer van Michelin in ons restaurant geweest was. Hij is toen ook in de keuken geweest, maar ik moest op dat moment nét weg. Dat was jammer. Dit jaar heb ik niemand van Michelin ge zien, maar je weet het natuurlijk nooit zeker." De voortekenen zijn gunstig: res taurantgids Gault Millau waar deerde De Vierbannen begin no vember met zestien punten (het maximaal haalbare is twintig). Daarmee schaart het restaurant zich in die ranglijst tussen établis sementen die al een Michelinster hebben. Kik is nog jong, maar heeft een indrukwekkend CV. Hij werkte onder meer bij Nolet het Reymerswale in Yerseke en Inter Scaldes in Kruiningen. Vorig jaar werd hij door Gault Millau boven dien genomineerd voor de titel 'Belofte van het jaar'. Het restaurant is het afgelopen jaar beter geworden, weet Kik. „Alles is professioneler: de bedie ning, de mensen, de tafels, het lin nen." Dat komt onder meer door de komst van maitre sommelier Jean-Luc Etienne, die eerder bij een tweesterrenrestaurant werk te. „Hij daagt mij uit." Een Michelinster zou een mooie beloning zijn, zegt Kik. „Maar het is niet mijn doel. De zaak draait goed: we zijn op de goede weg. Dat vind ik het mooiste gevoel. Ik vind het belangrijk om leerling koks iets bij te brengen en om goede recensies van gasten te krij gen. Een volle bak op zaterdag avond voelt voor mij honderd keer lekkerder dan goed koken voor een blad. Voor de zaak zou het leuk zijn om een Michelinster te hebben. Dan weten mensen uit heel Nederland dat je er bent. Zo kun je meer klanten trekken in de naseizoenen. In die tijd gebeurt er nu weinig." De advocaat-generaal eiste 4,5 jaar cel: 6 maanden minder dan de rechtbank in Middelburg vorig jaar oplegde. De man lijkt volgens het Openbaar Ministerie nu echt een andere weg in te slaan. De ver dachte heeft in de gevangenis een heftruckcursus gevolgd en kan na zijn detentie beginnen aan een op leiding tot lasser. De verdachte was in september 2012 een paar dagen met een vriend op vakantie in Zeeland. „Die vriend had een heel mooi trainingspak aan", ver klaarde de verdachte. „Hij vertel de me dat hij dat had gekocht bij het slachtoffer." Betalen zou ook niet nodig zijn. „Hij zei: die kun je zo roven. Hij doet toch geen aangifte." De verdachte ging sa men met een derde persoon naar Vlissingen. Het slachtoffer ver kocht de pakken vanuit zijn huis. De twee zochten eerst een trai ningspak uit. „Ik dacht dat we ge woon zouden betalen. Maar toen pakte mijn mededader toch het pistool." De verdachte pakte het slachtoffer zelf vast en bond hem na een korte worsteling vast met een schoenveter. De mannen gin gen er vandoor met de trainings pakken, geld en een iPhone. De verklaring van het slachtoffer lijkt zijn verhaal te bevestigen. De verdachte riep 'wat doe je' tegen de man die het wapen trok, voor hij hem hielp met de overval. „Uit schaamte heb ik heel lang ont kend", vertelde de Roosendaaler. „Die jongen was even oud als ik en eigen ondernemer. Hij was een voorbeeldfiguur. Ik snap niet dat ik zo'n gruwelijke daad heb ge pleegd." Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het gedoe rond de nieuwe dienstregeling voor het Zeeuwse busvervoer begint op een slechte soap te lijken. Deze week trok Syntus, het bedrijf dat de strijd om de busconcessie verloor, zijn beroepsprocedure in. Twee da gen later stapte winnaar Con- nexxion naar de bestuursrechter. Liever volle bak Connexxion wil pas 12 juli volgend jaar het busvervoer nieuwe stijl invoeren. Het vecht de OV-concessie aan. door Cornelleke Blok Restaurantgids Gault Millau waardeerde De Vierbannen begin november met zestien punten. DEN BOSCH - Omdat hij dacht dat het slachtoffer toch geen aangifte zou doen, besloot de 24-jarige ver oordeelde uit Roosendaal tot de overval op een sportzaak aan de Van Karnebeekstraat in Vlissingen in 2012. Gisteren in hoger beroep bekende hij voor het eerst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 134