Sloppenwijken in India profiteren van opmars webwinkels 12 BUITENLAND In Pakistan heerst nog altijd polio. De kliniek Hope houdt de ziekte in een sloppenwijk onder de duim. KARACHI - T\issen de stinkende vuilnishopen in de Zia Kolonie oogt de kliniek Hope van kinder arts Mubina Agboatwalla niet al leen blinkend schoon, maar ook georganiseerd. Het hoogst aantal Pakistaanse poliopatiënten, ruim 20 procent, bevindt zich in de sloppen van deze zuidelijke me tropool. In de Zia Kolonie heeft echter geen enkel kind het virus. „Wij immuniseren hen al jaren. We geven de ouders een vaccina- tiekaart. Onze aanpak is uniek in Pakistan", vertelt kinderarts en polio-expert Agboatwalla. Iedereen in de wijk komt naar haar kliniek, ook conservatieve moslims. Op de vrouwenbank in Hope wachten vrouwen in zwar te boerka's met jengelende peu ters op hun schoot op de poliovac cinatie. Hun zwaar bebaarde man nen zitten tegenover hen op de mannenbank. Kinderarts Agboat walla vraagt een van de gesluier de moeders de inentingskaart te laten zien. „Als deze regering wil, is Pakistan binnen vijf maanden polio vrij", stelt zij. „Maar door wanbeleid en corruptie verspreidt het virus zich." Pakistan telt bijna 240 poliopa tiënten, het hoogst aantal in een land ter wereld. De regering ver wijt de extremistische taliban dat die met bloedig geweld poliocam pagnes tegenhoudt. Conservatie ve ouders op het platteland zou den de vaccinatie voor hun kinde ren weigeren uit angst voor repre sailles van de taliban. Religieuze leiders verspreiden het bericht dat de poliocampagnes door de Amerikaanse CIA worden mis bruikt om jongens onvruchtbaar te maken. Noch het geweld noch religieuze gewetensbezwaren zijn volgens de kinderarts en polio-ex pert de hoofdoorzaken van het grote aantal poliogevallen in Paki stan. „Ik wist vijf jaar geleden al dat deze plaag eraan stond te ko men", vertelt een sombere Mubi na Agboatwalla. Ze neemt ver moeid plaats tussen de moeders op de vrouwenbank in haar kli niek. Na een diepe zucht schetst ze de 'zieke' situatie van toen. Net zoals nu gaf de internationale ge- POLIO BIJNA UITGEROEID meenschap in die periode Paki stan geld voor poliobestrijding. Wetenschappers streken dat vol gens Agboatwalla op voor het ein deloos schrijven van nietszeggen de rapporten. „En vrijwilligers ontvingen geld voor hun aandeel in vaccinatiecampagnes. Ze sta ken dat in hun zak zonder wijken of dorpen in te gaan. Ze vulden valse inentingsdocumenten in." Polioprogramma is zo corrupt en zo zinloos, ik wil er niets meer mee te maken hebben De regering zegt nu opnieuw met grootscheepse inentingscampag nes te zijn begonnen. Met mobie le bussen proberen artsen dorpen te bereiken. Die rijdende klinie ken hebben volgens poliodeskun- dige Agboatwalla geen zin zolang ze geen adequaat koelsysteem aan boord hebben. Als de tempera tuur boven de acht graden komt, is het vaccin niet langer bruik baar. „Nu wordt het in ijsblokken bewaard. Tegen het middaguur zijn die gesmolten en is het vac cin niet meer houdbaar. In plaats van dan te stoppen, gaan de vrij willigers door om hun target te halen." Daardoor loopt 10 tot 15 procent van de kinderen die zijn ingeënt, tot woede en verdriet van hun ouders toch polio op. Agboatwalla heeft zich uit frustra tie teruggetrokken uit de Nationa le Polio Commissie. Ooit was het onderzoek naar poliobestrijding haar levenswerk. „Ik kan het niet meer opbrengen. In mijn kliniek probeer ik met de middelen die ik heb, verlamde poliopatiëntjes weer op te lappen. Ons poliopro gramma is zo corrupt en zo zin loos, ik wil er niets meer mee te maken hebben." Het Indiase online winkelplat form Flipkart verkocht naar eigen zeggen tijdens de grote uitver koop vorige week zes producten per seconde. In slechts tien uur zorgden anderhalf miljoen klan ten voor een omzet van 100 mil joen dollar. Deze aantallen worden bereikt terwijl de online verkoopindus trie in India nog in de kinder schoenen staat. De meerderheid van de Indiërs heeft geen internet verbinding thuis, maar is wel onli ne actief middels de mobiele tele foon. Indiase ondernemers begrij pen hoe belangrijk het is om onli ne aanwezig te zijn, ook al maken ze zelf geen gebruik van internet. Jehangir maakt portemonnees, petjes en leren mapjes in zijn klei ne'werkruimte in Mumbai's groot ste sloppenwijk Dharavi. Alles wordt er met contant geld betaald en belasting wordt niet afgedra gen. „Ik heb geen bankrekening of creditcard om zelf online te kunnen winkelen of verkopen", legt Jehangir uit. De 29-jarige onderneemster Meg- ha Gupta heeft de Dharavi Market webwinkel opgezet om deze klei ne ondernemers te laten profite ren van de nieuwe online markt. Inwoners van Mumbai zijn zich bewust dat veel producten die ze dagelijks gebruiken, in Dharavi worden gemaakt, maar ze blijven liever weg uit deze sloppenwijk. Sinds kort kun je via de webwin kel van Gupta bestellen bij Jehan gir zonder ooit een voet in de sloppenwijk te hoeven zetten. „Deze mensen zijn goed in het maken van producten, maar kun- Dankzij website bepalen kleine ondernemers nu zelf de prijs van hun producten en niet een tussenpersoon nen amper lezen of schrijven. Dus een website als eBay werkt niet voor ze", zegt Gupta. Ondernemers zoals Jehangir ver kopen hun producten aan een tus senpersoon. Vaak hebben ze geen idee wie de klant is en hoeveel die uiteindelijk betaalt. Zonder de tussenpersoon -komt er geen nieuw werk binnen. Door de web winkel kan Jehangir nu zelf kie zen hoe hij zijn producten ver koopt. Gupta heeft een app ge creëerd waarmee Jehangir via zijn eigen telefoon de producten onli ne kan aanbieden en de prijs kan bepalen die de klant betaalt. Voor de ondernemer is het een nieuwe ervaring waar hij nog aan moet wennen. „Mijn producten hebben niet eens een merknaam, ik vraag me af of mensen wel geïnteresseerd zijn om iets te ko pen onder mijn eigen naam", zegt Jehangir. Hij is zich wel bewust ervan dat er zo een hele nieuwe markt aan geboord kan worden voor zijn pro ducten. Via haar platform kan Gupta de administratie afhande len en belasting afdragen, zodat Je- hangirs producten legaal verkocht worden aan de consument. „We zijn een land vol met jonge men sen zoals ikzelf en we willen toe gang tot een gevarieerd aanbod", zegt de 29-jarige onderneemster. In de komende jaren, waarin meer Indiërs toegang krijgen tot internet, wordt verwacht dat In dia na de VS en China de grootste markt wordt voor online verkoop. Polio plaag voor 'ziek' Pakistan door onze correspondent Wilma van der Maten Polio is een besmettelijke virus ziekte die kan leiden tot blijvende verlammingsverschijnselen en soms tot de dood. In de westerse wereld is polio zo goed als uitgeroeid. Ook in de rest van de wereld komt de ziekte als gevolg van vaccinatieprogramma's nog nauwelijks voor. Landen waar polio nog wel heerst, zijn Pakistan, Afghanistan, Nigeria en Syrië. In Syrië was het uitge roeid, maar is het als gevolg van de oorlog daar, weer opgedoken. Er is een risico dat reizigers uit de ze landen de ziekte verspreiden. In Nederland was de laatste polio-uitbraak in 1992-1993. m Mubina Agboatwalla, kinderarts en polio-expert Kinderen in de Pakistaanse stad Karachi krijgen een poliovaccinatie in de vorm van druppels, foto HH door onze correspondent Devi Boerema MUMBAl - Indiërs ontdekken het ge mak van online winkelen. Webwin kels kunnen de vraag nauwelijks bij houden. Zelfs kleine analfabete winkeliers zonder een bankreke ning doen online goede zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12