'Probeer origineel te zijn, dat is veel leuker* 's Zondags aan de wijn met de papa 66 Planten overleven dankzij trucs. Een brandnetel beschermt zichzelf met brandbaren i ccDi/irc An Het gaat erom, zo zeggen ze 'alle bei, dat je probeert origineel te zijn. „Dat is veel leuker." Probeer eens een andere invalshoek, is het advies van de beide vwo-scholie- ren. Frederiko laat een foto zien van een boomblad in tegenlicht met daarop de contouren van een vlinder. „Dat is mijn lievelingsfo to." Allebei houden ze van macrofoto grafie, het fotograferen op korte af stand van onderdelen van planten of dieren. En vlinders, die dieren fotograferen ze allebei heel graag. Drie jaar geleden begonnen de. twee vrienden aan hun project met het schrijven en samenstel len van het boek omdat ze ontdek ten dat iets dergelijks nog hele maal niet bestond. In de biblio theek kwamen ze in ieder geval niets tegen dat geschikt was voor kinderen. „Terwijl op de volwassenafdeling van de Zeeuwse Bibliotheek er honderden boeken staan over foto grafie", aldus Quiniver. Toen ze» enigszins gevorderd waren met hun project besloten ze dat ze ook maar eens een serieuze uitge ver moesten vinden. Dat lukte en de redacteur en vormgever van KNNV hebben, zo vertellen de' twee, maar heel weinig veranderd aan hun oorspronkelijke opzet voor het boek. Quiniver wil later graag professio neel natuurfotograaf worden. Zijn vriend weet nog niet waar zijn ambities liggen. Maar beiden, zo vertellen ze, blijven zich inzetten voor de natuur en natuurfotogra fie. Ze hebben ook samen met KNN\£. een fotografie wedstrijd uitge schreven waarbij kinderen uitge daagd worden foto's te maken van de manieren waarop planten en dieren overleven dankzij trucs. Quiniver: „Bijvoorbeeld een brandnetel, die plant beschermt zichzelf met brandharen." Éfonnikenwei-k Tm F Opgevoed in een be vindelijke omge ving was handha ving van de zon dagsrust in mijn jeugd een onwrikbaar gegeven. Die dag was bestemd voor kerk gang en huiselijke gezelligheid. Buiten spelen kon ook nog, maar liefst niet buiten het tuinhek. De eerste bres werd geslagen toen we van kerk veranderden en de af stand daar naartoe zo groot werd dat het rijwiel mocht worden ge bruikt. Het gaf aanvankelijk een vreemd gevoel, maar wende al snel. Jaren later zag ik, na de kerkgang in een Grieks dorpje, dat diep don ker geklede bezoeksters zich na af loop zonder enige schroom naar de bakker begaven of er net van daag kwamen. Na de dienst zag je ze samen met de papa, de voor ganger, aan de wijn zitten. En op nieuw jaren later zat ik na afloop der dienst samen met andere kerk gangers lekker aan een pint op een terras tegenover de Wester- kerk in Amsterdam. Handhaving van de zondagsrust was vooral in Nederland lange tijd vanzelfsprekend in protestant se streken. De handhaving was voortdurend een twistpunt. Zo streden het stadsbestuur en de kerkelijke autoriteiten van Middel burg lange tijd over het al dan niet openhouden van de stads poorten op zondag. En in Terneu- zen werd de kerkenraad in de 18e eeuw berispt omdat gestoelte op zondag was uitgeleend aan druk- beklante herbergen. Naarmate de onkerkelijkheid toe neemt, komt er steeds meer de klad in. De cijfers die het CBS on langs publiceerde over de kerk gang wezen uit dat in Zeeland de gemeente Reimerswaal het hoog ste scoort met 51 procent kerkgan gers. Dus ook in zo'n gemeente kiezen heel veel mensen voor een andere besteding van de zondag. Er zitten veel kanten aan. Ja zeg gen tegen het gelijkschakelen van alle dagen betekent ook dat in cao's geen toeslagen meer zijn voorzien voor mensen die op bij zondere dagen werken. Dat is een sociale achteruitgang. Het belem meren van mensen om des zon- dags een brood te kopen is een heel andere zaak. Zeker in Goes, waar je op zondagmorgen wel de coffeeshop kunt betreden. Dat wringt nogal. door Emile Calon middelburg - Een dure camera is helemaal niet nodig om mooie na tuurfoto's te kunnen maken, zo be wijzen Quiniver Tuinder en Frederi- ko Burger. De twee scholieren (14) uit Middelburg en Kruiningen pre senteerden gisteren in de Drukke rij hun Natuurfotografieboek voor Kinderen met talloze foto's van hen, gemaakt met twee betrekke lijk eenvoudige toestellen. Quiniver Tuinder www.nvook.tk Sas van Gent roze Quiniver Tuinder (rechts) en Frederiko Burger, foto Izaak Verkeste door Willem Staat Ijan Zwemer gaat in zijn column Wat kost ons barmhartigheid' in op de discussie ronde de komst van asielzoekers in Middelburg. Zijn verhaal, kerknieuws, activitei ten en diensten zijn te vinden op: www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 121