Mogen in Goes College wil investeren op zondag open? in 'eerlijke' winkelroute Uitspraak Van Kooten wekt verwondering - SCHOUWEN-DUIVELAND 35 nu meer zaken Verbouwingsuitverkoop Badkameruitverkoop.nl 80% Met kortinqen van 40 tot 80% Bij het demonteren van een zeemijn op de Westkapelse dijk, ontplofte die. Nu 100 jaar later, herdenkt het dorp de doden. GOES - Het Goese college is klaar blijkelijk bereid de mogelijkhe den tot zondagsopenstelling voor 'In de Bakkerij' te onderzoeken, maar kunnen ook andere bedrij ven in Goes die hun deuren op zondag willen openen op mede werking van de gemeente voor zo'n onderzoek rekenen? Dat vraagt de Goese GroenLinks-frac- tie zich af. De partij stelt schrifte lijke vragen aan B en W naar aan leiding van de ophef rond de voor genomen zondagssluiting van de Goese bakkerij. Die mag, na aan vankelijke dreiging met bestuurs dwang, tot nader order openblij ven op zondag. De subsidie is aangevraagd door de Wereldwinkel Schouwen-Dui- veland. Die wil de eerlijke winkel route opzetten in samenwerking met de Stichting Switch, die de route eerder ook al Goes en Veere heeft opgezet. Stichting Switch werkt voor de ontwikkeling van Zeeuwse eerlijke winkelroutes dan weer samen met de Stichting Eerlijkwinkelen. Het bedrag van 1400 euro kan ge dekt worden uit de voorziening Schouwen-Duiveland kiest voor Toerisme. 'Een eerlijkwinkelroute waarbij ondernemers samenwer ken in het promoten van hun pro duct kan bijdragen aan de doel stelling om het toerisme op Schouwen-Duiveland verder te ontwikkelen', zo stelt het college. Wanneer de route wordt geo pend, is nog onduidelijk. Ook hebben wij nog veel diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc. ■^wergiferts- goedkoper!i de begrafenisstoet van de in West- kapelle begraven slachtoffers. Een blok van twee woningen van naast de lagere school. Die is in 1944 door het bombardement ver woest. De twee huizen zijn ge spaard gebleven. Als je goed op de foto's kijkt, zie je dat iemand uit een dakraampje naar de stoet kijkt. Ik vraag me af: wat zou die gezien en gedacht hebben? Het leuke is dat nog steeds datzelfde dakraampje, met vier ruitjes, in mijn huis zit." „Ome Korre vond de restjes toen hij als jochie na school ging kij ken. Ze hadden een enorme knal gehoord en trillingen gevoeld. Na tuurlijk wilden ze weten wat er was gebeurd. Samen met z'n vriendjes op naar de zeedijk dus. Er waren toen geen politieafzet- tingen zoals nu, dus ze konden bijna overal bij. Het was een grote puinhoop. Korre stak wat spulle tjes in z'n broekzak. Ook restjes 'vlees' van de lijken. Die wilde hij vol trots aan z'n moeder laten zien. Eenmaal thuis, legde hij zijn buit op de keukentafel. Tot zijn verrassing was moeder niet blij, maar kreeg hij een draai om z'n oren: „En tegen ginneên zèju'! Zijn moeder begroef die restjes snel in de mestput. „Dat was een schande." Grinnikend: „Het idee; stukjes lichaam op de keukenta fel. Wel heel bizar eigenlijk" Minderhoud, vrijwilliger van het eerste uur bij het Polderhuis, is ge fascineerd door de geschiedenis van zijn dorp. „Ik verzamel oude foto's en ansichtkaarten. De gang in mijn huis is mijn museum. Maar van deze ramp wist ik niet veel tot ik er met mijn oud-oom over sprak." Van Kooten deed zijn uitspraak deze week in een interview met deze krant. Hij denkt dat zijn op volger nog maximaal anderhalve termijn zal volmaken. Daarmee sorteert hij voor op een mogelijke herindeling, waarbij Noord-Beve land zijn zelfstandigheid verliest. „Het is een slechte gewoonte om over je graf heen te regeren", vindt CDA-fractievoorzitter Joop de Nooijer. „Ik was dan ook zeer verbaasd toen ik het las." Ook Mark Faasse (BEN) en Dirk Hage (WD) vinden dat Van Koot en beter zijn mond had kunnen houden. Volgens hen zou de uit spraak kunnen worden opgevat als zouden ze zich op Noord-Beve land al hebben neergelegd bij een herindeling. Niets is minder waar. „Samenwerken met andere gemeenten .is prima, maar ik zie voldoende mogelijkheden om als gemeente zelfstandig te blijven", stelt Faasse. Hage wijst erop dat Noord-Beveland er financieel pri ma voorstaat en uitstekend de ei gen broek kan ophouden. Ariekees Oudshoorn (NBB) tilt wat minder zwaar aan de zaak. „Je weet hoe dat gaat tijdens zo'n interview, dan floep je er wel eens iets onverstandigs uit." Vol gens Oudshoorn komt de gedach te over herindeling ook weer niet helemaal uit de lucht vallen. „Toen Van Kooten zijn vertrek be kendmaakte, waren we allemaal bang dat er geen nieuwe burge meester meer zou komen." De raadsprimus is er allerminst zeker van dat Noord-Beveland nog lang zelfstandig blijft. Hij is bang dat commissaris van de koning Han Polman snode plannen heeft. „Bo vendien zijn we een gewilde prooi voor andere gemeenten van wege de 1,4 miljoen aan toeristen belasting die hier elk jaar binnen komt." Ook elders viel de uitspraak van Van Kooten op. De Goese burge meester René Verhulst: „Het is in een glazen bol kijken, want voor spellingen over bestuurlijke orga nisaties zijn lastig." Verhulst zou zelf zo'n uitspraak niet hebben ge daan. „Je kunt bij een vertrek ach teruit kijken, maar niet vooruit." Volgens Verhulst is de commissa ris van de koning duidelijk over het feit dat hij wat ziet in samen werking tussen gemeenten. „Wij zijn daar op de Bevelanden al heel ver in. Maar je ziet het in het hele land, je bent bijna gedwongen tot samenwerking uit oogpunt van kosten en deskundigheid. Wat er over zeven, acht jaar gebeurt, dat durf ik niet te voorspellen." Han Polman laat via een woord voerster weten dat herindeling op dit moment niet aan de orde is. Hij wil geen oordeel geven over de uitspraak van Van Kooten. WESTKAPELLE - Een stukje uni formbroek, een fragment van de zeemijn en een deeltje van een peilstok. Dat zijn 'brokstukjes' die de toen 11-jarige Kornelis Dekker weghaalde van de plek waar 16 no vember 1914 een aangespoelde zeemijn ontplofte op de Westka pelse zeedijk. Piet Minderhoud veegt wat blad weg van de gedenksteen in een hoek van de Westkapelse begraaf plaats. Vier namen staan gegrift in de grijze steen: In memoriam: Nicolaas Munck, luitenant ie klas se; Christoffer Bruinsma Luite nant ter zee 2e klasse; Laurens van der Knaap Korporaal torpedo maker en Jan Franqois Matroos ie klasse. Noodlottig omgekomen bij het demonteeren van een aan den dijk aangespoelden mijn van vreem de nationaliteit. Naast die vier kwamen nog drie militairen om, Johannes Smit (be graven in Princenhage), Bernar- dus Nijssen (begraven in Heerhu- gowaard) en kapitein Willem Ock- huijzen. Zijn restanten zijn nim mer teruggevonden. Een miniem deeltje van zijn uniformbroek ech ter wel. Ook dijkwerker Leunis Roelse en opzichter bij Polder Walcheren Rinus van Elsacker lie ten op die catastrofale dag het le ven. Van Rinus rest het deeltje van z'n peilstok. De drie relikwieën zijn in bezit van Piet Minderhoud. Hij kreeg ze van zijn in 2000 overleden oud-oom Kornelis Dekker. De toen 94-jarige wilde niet dat de stukjes na zijn dood roemloos in een vuilniszak ten onder zouden gaan. Hij had ze immers 'niet voor niets 83 jaar lang bewaard'. Goudsmid Piet Minderhoud (47) vertelt over zijn ome Korre in zijn juwelierszaak aan de Zuidstraat. Glimlacht; „Ik ben hiernaast gebo ren. Daar wonen nu een oom en tante van me. Ook familie van m'n oudoom. Ik woon zelf in het huis van Neeltje Flipse Roelse even verderop." „Mijn huis is te zien op foto's van Riethit 20,4325AP Breda Tel 076-2600063/ 06-28448040 ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burg bad, Huppo. Jado. Vola. Sphinx, Villeroy Boch. Duscholux. Sanijora. Hoesch. Dansani. Dorenbracht. Hans Grohe en andere topmerken. door Wendy de Jong ZIERIKZEE - Het college van B&W wil een bijdrage van 1400 euro ver strekken voor de realisatie van een 'eerlijke' winkelroute op Schou- wen-Duiveland. Met het bedrag kan een route met 24 eerlijke win kels en horecagelegenheden die biologische fairtrade en/of tweede hands producten verkopen worden gerealiseerd. De negen doden na eeuw herdacht Het Polderhuis organiseert de herden king die morgen om 12.00 uur begint bij het museum. Familie van de slacht offers, vertegenwoordigers van het le ger, Veeres burgemeester Rob van der Zwaag en dorpsbewoners wonen die bij. Het Polderhuis maakte tevens een katern over de ramp met de mijn. WISSENKERKE - De uitspraak van scheidend burgemeester Henny van Kooten - dat zijn opvolger waarschijnlijk de laatste burge meester van een zelfstandig Noord-Beveland wordt - is niet door iedereen goed ontvangen. Van Kooten en zijn vrouw namen gisteren afscheid, foto Marcelle Davidse door Annemarie Zevenbergen Langs de hele Zeeuwse kust spoelden zeemijnen aan. foto Scez Kortingen tot Kom eens kijken in onze showroom (6 dagen per week van 11.00 -18.00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 117