Skl-Snowboardbeurs tube 'Het vreeslijk mijnongeluk te Westkapelle' Kaalslag na sloop woningen in Bru Gelok luidt noodklok over brandweer 34 SCHOUWEN-DUIVELAND ZEEMIJN Bij sluiting van deze kazerne is niet alleen de veiligheid van het zuidelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland in het geding, ook de veiligheid van het Sloegebïed staat op het spel. „Denk bijvoor beeld aan het rangeerterrein op ons grondgebied. Er zit geen cho colademelk in de treinwagons." Gelok vindt het moeilijk uit te leg gen aan de brandweermensen dat jarenlang is geïnvesteerd in mate rieel, opleiding en brandweerzorg en dat nu opeens door het dage lijks bestuur van de veiligheidsre gio in het plan 'maatwerk brand weerzorg' een andere koers wordt ingezet. „Maatwerk is in mijn op tiek heel wat anders dan nu wordt voorgesteld. Goede brand weerzorg in een landelijk gebied is heel wat anders dan in een ste delijke regio. Daar wordt amper rekening mee gehouden. Ik zou in dat verband wel eens de nut en noodzaak willen zien van een tweede post in Goes." Saillant detail is volgens Gelok dat de post Baarland is aangewe zen voor een proef met een nieuw type brandweervoertuig (de tankautospuit 4). „Voer eerst die pilot uit alvorens de discussie te starten over de mogelijke slui ting van deze post." Gelok voerde eerder al een stevige discussie met de Veiligheidsregio over een eerlijker verdeling van de veiligheidskosten. WESTKAPELLE - Het vreeslijk onge luk te Westkapelle kopte de Middel- burgsche Courant dinsdag 17 no vember 1914. De verslaggever trok de avond na de ontploffing van een aangespoelde zeemijn op de Westkapelse zeedijk naar het dorp. Bij de ramp kwamen negen mensen om het leven. 'Het was een triestige tocht gister avond naar het uiterste hoekje van Walcheren, het lief gelegen Westka pelle dat des middags getuige was ge weest van een wreed ongeluk een ge volg van den grooten wereld-oorlog, dien wij thans meemaken'. Twee dorpsbewoners, die het de monteren van de mijn bekeken, kwamen om het leven. Evenals de tweekoppige militaire bemanning van een mijnenvisser en vijf ande re militairen. De mijn was een van de drie één aangespoelde ex plosieven, die op die dag gede monteerd zouden worden door marinepersoneel uit Vlissingen. Middelburgsche Courant:Wij ver namen dat het even half drie was, toen men bezig was de derde mijn van dezen dag te ontladen. De mijn lag op de bazaltsteenen tusschen de palen. Door een oorzaak, die wel nooit gevonden zou worden, sprong het helsche voorwerp uiteen. De per sonen die bij de mijn stonden, waren allen op slag dood en ontzettend ver minkt'. De Eerste Wereldoorlog begon 28 juli 1914, de aanloop was in 1912 en 1913 echter al merkbaar. Hoe wel Nederland zich neutraal op stelde, werd de oorlogsdreiging ge voeld. Een algemene mobilisatie werd 31 juli in ons land afgekon digd. Alle opgeroepen soldaten werden in den lande ingekwar tierd. In Westkapelle zat bijvoor beeld de Marine Kustwacht, zo wel in verblijfsbarakken als bij in woners van het dorp thuis. Engeland, Duitsland en Neder land legden in groten getale zee- mijnen. De Engelsen met name bij de Vlaamse havens. De andere partijen in de Westerschelde en Noordzee. Die mijnen sloegen met de regelmaat van de klok los en gingen op drift. Zij spoelden aan langs de hele Zeeuwse kust en die van Zuid-Holland. Voor kustbewoners werden de aange spoelde mijnen een vertrouwd beeld. Zij poseerden er zelfs met de hele familie bij voor een kiekje in het familiealbum. Bij alle aange spoelde mijnen moest volgens in ternationale afspraken het ontste kingsmechanisme uitgeschakeld worden. Zo ook op die dramati sche dag in Westkapelle. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl BRUINISSE - Aannemingsbedrijf Fraanje heeft in het Oranjedok in Bruinisse de sloop van 19 wonin gen bijna afgerond. Deze week viel de slopershamer voor de laat ste reeks van vier woningen. Op dezelfde plek in de Koningin Julia- nastraat en Prinses Beatrixstraat worden 18 nieuwe huizen ge bouwd, waarvan drie levensloop- bestendig. Jan Hoogendoorn van woningcorporatie Zeeuwland ver wacht dat de oplevering van het faseerde nieuwbouwproject (fase 2) in het najaar van 2015 zal plaats vinden. Vervolgens staan 18 wo ningen in de Prinses Beatrixstraat (12) en de Prinses Wilhelmina- laan (6) op de nominatie om plaats te maken voor nieuwbouw, foto Marieke Mandemaker Zaterdag 29 Nov. 7/>n^3n Omnium TO N 9 (oude sportpunt) 30 NOV. Zwembadweg 3 Zaterdag Vlissingen Garden Life Style Zondag Naast Albert Heijn XL 7 DeC. Pr- Rooseveltlaan 745 ÏIM Goes - Middelburg - Roosendaal - Sluis - Vlissingen Middelburg Goes De Borselse burgemeester Jaap Gelok pleit voor be houd van de brandweerpost in Baarland Piet Minderhoud bij de gedenksteen van vier slachtoffers van de mijnramp 16 november 1914 op de Westkapelse zeedijk. Bij de ontploffing van een zee mijn kwamen negen mensen om het leven, foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borse- le strijdt voor behoud van de brandweerpost Baarland. „Ik sta wel voor een duivels dilemma. Als lid van het algemeen bestuur van de Veiligheidsregio draag ik verant woordelijkheid voor de algehele veiligheid maar als burgemeester van Borsele sta ik voor mijn eigen mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 116