Obama wil, met of zonder Congres, Libanese hipsters veel vaker gecontroleerd om hun baard van Nablus 10 BUITENLAND alt** •«*.-« r3 Britse premier David Cameron lanceert plan om jihadisten die in Syrië of Irak waren, te dwarsbomen. ;-y*. «-•*" LONDEN - Britse jihadisten kun nen binnenkort niet meer naar huis terugkeren als het aan David Cameron ligt. De Britse premier kondigde gisteren aan hard te wil len optreden tegen geradicaliseer de landgenoten. Tijdens een bezoek aan Australië zei Cameron gisteren dat Britse ji hadisten twee jaar lang niet naar huis hoeven te komen. Zo lang wil de Britse regering radicale Britten de toegang tot Groot-Brit- tannië ontzeggen indien zij na een verblijf in Syrië of Irak terug willen keren. Cameron is ook van plan om radi cale Britse moslims die aanstalten maken om zich bij geestverwan ten in het Midden-Oosten te voe gen, het paspoort te ontnemen Als Cameron zijn zin krijgt, wordt Britse jihadisten voor twee jaar de toegang tot het land ontzegd Premier wil dat andere lan den hetzelfde doen, maar het is de vraag of het voor stel juridisch overeind blijft voor een periode van dertig da gen. De voorstellen zijn deel van een nieuwe anti-terrorismewet die in januari ingevoerd moet wor den. Tijdens een toespraak in het Australische parlement stelde pre mier Cameron dat geradicaliseer de Britten best terug naar huis mogen keren, maar alleen 'als ze dat onder onze voorwaarden doen'. Het is niet toevallig dat Cameron zijn uitlatingen doet terwijl hij in Australë is. De regering van dat land is voorstander van een harde aanpak van jihadisten en dit week end vindt in de Australische stad Brisbane de G20-top plaats. Groot-Brittannië wil met de maat regelen andere landen aansporen om hetzelfde te doen. Het is de vraag of Cameron's voor stellen juridisch overeind blijven. Zijn eigen advocaat-generaal, Do minic Grieve, noemt het idee om Britten de toegang tot het land te ontzeggen, iets waar 'niet aan te beginnen is'. Ook waarschuwt de jurist ervoor dat de nieuwe wet mogelijk een schending is van het internationaal recht. VN-verdra- gen verbieden landen namelijk om burgers statenloos te maken. Cameron, daarentegen, is ervan overtuigd dat de maatregelen wet telijk mogelijk zijn. De meeste andere Europese lan den, waaronder Nederland, heb ben in de strijd tegen jihadisten vooral het strafrecht toegepast. In dien Camerons wet wordt aange nomen in het Lagerhuis, is het on duidelijk waar de Britse jihadis ten dan naartoe moeten. Cameron richtte zijn pijlen overi gens niet alleen op radicale land genoten. Hij stelde ook dat websi tes als Facebook en Twitter meer moeten doen om opruiend en haatzaaiend materiaal te herken nen en te verwijderen. Hij zei dat internetbedrijven een 'sociale ver antwoordelijkheid hebben waar van ze niet kunnen weglopen'. Obama weet dat hij zich de woe de van de Republikeinen op de hals haalt, maar hij trekt zich daar, een week nadat de Democra ten hun meerderheid in de Se naat verloren, niks van aan. „Het Congres heeft lang genoeg de mo gelijkheid gehad om een wet aan te nemen die onze grenzen ver sterkt, het legale systeem van im migratie verbetert en miljoenen mensen uit de schaduw haalt", al dus de president. „Als het Con gres niet handelt, heb ik de legale mogelijkheid om het systeem be ter te laten werken." Met andere woorden: Obama wil de oppositie negeren en gebruik maken van zijn bevoegdheid om zich met de praktische uitvoer van het immigratiebeleid te be moeien. De president wil de im migratiedienst onder meer op dracht geven om geen illegalen meer uit te zetten die kinderen hebben met een Amerikaans pas poort of een Amerikaanse ver blijfsvergunning. Zulke ouders zouden legaal moeten kunnen Hisham Hussein (35) draagt een keurig, wit gestreken overhemd. En een dunne zwarte das. Om zijn mond groeit een lange, zwar te baard, met wat grijze haren. „Bijna elke dag zorgt mijn baard voor problemen." Een volle baard is sinds een paar jaar niet alleen tekenend voor de hipster, maar wordt ook gedragen door salafistische moslims. En aanhangers van die groep zijn ver antwoordelijk voor bomaanslagen en aanvallen op het Libanese le ger. Vandaar dat bebaarde man nen nu consequent tegengehou den worden bij controleposten en hun papieren moeten laten zien. „Zelfs als ik goed gekleed ben, is mijn baard het eerste wat ze zien", aldus Hussein, die zegt dat hij sinds enige tijd elke dag wel er gens wordt tegengehouden. Ook de geheime dienst zorgt voor pro blemen. Hussein werd laatst om vier uur 's nachts door agenten in burger benaderd, terwijl hij zijn bar aan het dichtgooien was. „Ik werk in een bar!" zegt hij veront waardigd. Alcohol is verboden - voor moslims en het is toch moei lijk voor te stellen dat een salafist zich 's nachts in een uitgaans buurt vol kroegen zou bevinden. Ook Hussein Sharefeddine, kaalge schoren hoofd en een lange, volle zwarte baard die hij al laat staan sinds 1998, raakt regelmatig in de problemen. Hij belandde begin dit jaar zelfs 24 uur in de cel. Hij weet zeker dat zijn gezichtshaar de oorzaak is van de ellende. „De politieagent zette een pistool te gen mijn hoofd en dreigde mijn baard af te branden", zegt hij ont steld. „Het is toch belachelijk dat ik gearresteerd kan worden enkel omdat ik een baard heb?" Lokale media publiceerden een fo to van Sharefeddine's arrestatie, met het bericht dat hij een bom aanslag had willen plegen. Vrien den identificeerden hem echter als een rapper en sociaal activist, beter bekend onder de naam Dou ble A Preacherman. Ondanks de moeilijkheden die ze ondervinden, peinzen de twee er niet over hun baard af te scheren. „Mijn baard is een onderdeel van wie ik ben", aldus Hussein. K? «ifc.M 'Radicale Brit mag niet terug* door onze correspondent Michiel Willems door onze redactie buitenland RANGOON - Een dag nadat bekend werd dat de Amerikaanse presi dent Obama 5 miljoen illegale im migranten in de VS wil legaliseren, heeft hij het voornemen verdedigd om zijn plannen door te drukken in het Congres. P)nor A p NABLUS - Palestijnen dragen een 100 meter lange Palestijnse vlag UC jLLaLCIl door de straten van Nablus op de Westelijke Jordaanoever. Ze her denken op deze manier het overlijden van Yasser Arafat, deze week tien jaar geleden. Arafat was tot zijn dood president van de Palestijn se Autoriteit en leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Het oprukken van de fun damentalistische islam plaatst de veiligheidsdiensten van Libanon voor een nieuw dilemma: is een man met een lange baard een hip ster of een salafist, een moderne, modebewuste man of een ultra orthodoxe moslim? I Hussein Sharefeddine wordt aangehouden, foto lokale media Libanon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10