Special: N 17 t it %r"3 Persoonlijk Ondernemer Dienstverlening WIE: Ruud van Dongen BEDRIJF: Notariskantoor Maatwerk Rechtsvorm WAAR: De Dam in Middelburg SINDS: 1889 SPECIALITEIT: Ondernemingsrecht ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 Toegevoegde waarde van een notaris is* s mm m.Ism ZEELAND Ruud van Dongen: 'Iedere ondernemer moet heel goed nadenken over de structuur van zijn bedrijf'. U bent ondernemer en u wilt wat. Aanpakken vooral. Uw onderneming uitbreiden, een BV oprichten, een overname misschien of wellicht wilt u uw bedrijf overdragen aan uw kinderen. Dan moet u naar de notaris. De Middelburgse notaris Ruud van Dongen is gespeciali seerd in het ondernemingsrecht. 'Iedere ondernemer moet heel goed nadenken over de structuur van zijn bedrijf. Tekst: Peter Oggel Foto: Ruben Oreel MIDDELBURG - Wat kan ik voor u betekenen', is na kennismaking doorgaans de eerste vraag die Ruud van Dongen aan zijn bezoek stelt. Met die vraag schetst de Middelburg se notaris gelijk de essentie van zijn beroep: (zakelijke) dienstverlening. Want, geeft Van Dongen aan, in het notariaat gaat het vooral om persoon lijke, soms gevoelige, vaak complexe vraagstukken. "Dus nemen we uitge breid de tijd voor onze klanten. Om zorgvuldig en optimaal te kunnen ad viseren wat de klant nodig heeft, moet ik voor de volle honderd pro cent weten wat hij wil. Daar hoort dus een goed en open gesprek bij, in gewone en begrijpelijke taal vooral ook." Van Dongen houdt kantoor in een monumentaal pand aan de Dam in de Zeeuwse hoofdstad. De huisvesting doet denken aan het traditionele beeld van de notaris als een eerbied waardige, oudere, grijzende heer in driedelig donkerblauw die dagelijks in stoffige aktes en archieven neust. Maar die karakteristiek strookt vol strekt niet met de werkelijkheid, duidt Van Dongen met een glimlach. "Aan drempels doen we hier niet. Mensen helpen en adviseren om pro blemen in de toekomst te voorko men, dat is waar je je als notaris mee bezighoudt. Het mooie van dit vak is als klanten met een gerust hart en ont- zorgd naar huis gaan." Weliswaar is de notaris openbaar amb- tenaar met een publieke taak, maar se dert de eeuwwisseling ook onderne mer die in een vrije markt en in een open concurrentie de eigen broek moet ophouden -wel onder strikte voorwaarden van overheidswege ove rigens. Die marktwerking met vrije ta rieven heeft het notariaat het afgelo pen decennium onder druk gezet. Ne derland telt ruim 1300 notarissen en dik 1600 kandidaat-notarissen - een daling in de afgelopen vier jaar met respectievelijk twintig en zeven pro cent volgens onderzoek van het eco nomisch bureau van ING. Die krimp geldt ook het personeel. Begin 2009 telt het Nederlandse notariaat ruim 9.500 medewerkers, volgens ING in middels nog maar 6.000. .Ruud van Dongen begrijpt klanten met een keuze voor de notaris met het laagste tarief, anderzijds gaat het toch vooral om de inhoud, redeneert hij. "Klanten zien inhoudelijk vaak geen verschil. Het gaat uiteindelijk om kwaliteit. De prijs dreigt belangrij ker te worden dan het product. He- ma levert een eenvoudig testament te gen een laag tarief, maar tenslotte gaat het toch om maatwerk. Vrijwel elk testament vraagt om een eigen invul ling. Daar past geen standaardproduct in. Wij doen geen massawerk. Goed koop is vaak duurkoop, maar het is meestal te laat als de klant.dat beseft. Desondanks wil hij zeker niet klagen, haast hij zich te zeggen. Met de markt werking, legt hij uit, is het notariaat misschien verandert, maar inhoude lijk zeker niet minder boeiend gewor den. "Er wordt meer van ons ge vraagd. Dat kan ook niet anders. Ont wikkelingen gaan snel, de wereld ver andert voortdurend, de digitalisering speelt een belangrijke rol, regelgeving wordt steeds ingewikkelder. Dat maakt het werk van de notaris ook specialistischer. Het gaat niet alleen om juridisch vakmanschap, maar ook om mensenkennis en inlevingsvermo gen. Dat is een uitdaging." De notarispraktijk Van Dongen is van af 2009 de voortzetting van de Mid delburgse kantoren Van Erkel en Veg- ter en het Noord-Bevelandse kantoor Muys. Van Dongen heeft inmiddels een jaar of twintig notariële ervaring, eerder opgedaan in Den Haag en Twente. Naast Ruud van Dongen werken zijn vrouw Yvette van Don- gen-van der Voort en Katrin Serge eva als kandidaat-notaris in de prak tijk. Het team omvat voorts een nota risklerk en twee receptionistes. Van Dongen (49) is in 1995 gepromo veerd op het ondernemingsrecht en adviseert sindsdien verscheidene colle ga's op dit terrein. Maar weet de ondernemer ook welke diensten de notaris hem te bieden heeft? Vanzelfsprekend kent de ge middelde ondernemer de weg naar de notaris. Want hij heeft voor zijn be drijf toch minstens een rechtsvorm moeten kiezen, een Besloten Ven nootschap overwegend, vooral sedert het BV-recht enkele jaren geleden flexibeler en goedkoper is geworden. Toch, zegt van Dongen, is de keuze voor een rechtsvorm niet altijd een voudig. "Elke rechtsvorm kan speci fieke gevolgen hebben. Voor een on dernemer is soms niet duidelijk wat er mogelijk is. Die zegt dan: doe maar wat u goed vindt." De verstandige ondernemer klopt ter bescherming vermoedelijk ook bij de notaris aan voor huwelijkse- ofpart- nerschapvoorwaarden op maat om pri vé en zakelijk te scheiden. Maar er is meer, duidt Van Dongen. "Op het ge bied van ondernemingsrecht, familie recht en onroerend-goedrecht heb ben we alle kennis in huis. Iedere on dernemer moet heel goed nadenken over de structuur van het bedrijf en de inrichting van de statuten, met na me om eventuele problemen te" voor komen", is zijn advies. Hij werkt in de regel op financieel en fiscaal terrein nauw samen met de ac countant en/of belastingadviseur van de ondernemer -alweer om maat werk te kunnen leveren. Waar het dan om gaat? Bijvoorbeeld om de continuïteit van het bedrijf bij echt scheiding, overlijden of arbeidsonge schiktheid van de eigenaar-onderne mer. Of over aandeelhoudersovereen komsten, statuten voor familiebedrij ven, bedrijfsoverdrachten. Wat ge beurt er als uw compagnon privé fail liet gaat, in scheiding ligt of erger, als u onderling in conflict raakt? Wat wilt u, hoe wilt u dat doen en waarom, is in kort bestek doorgaans de kernvraag. "De ondernemer loopt per definitie risico's. Wij helpen en denken mee om die in beeld te breng en en waar mogelijk te beperken", zegt Van Dongen. Hij beseft dat het notariaat beter zou kunnen uitleggen wat er te koop is, voor zowel particu lieren als voor ondernemers. Maar zo heel simpel is dat niet: de notaris is zelfstandig ondernemer, maar als openbaar ambtenaar ligt reclame ge voelig. Van Dongen: "Ondanks de vrije markt is adverteren voor notaris sen eigenlijk niet geaccepteerd. Wij moeten het vooral hebben van mond-tot-mondreclame.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 109