4- I 8 I I I 1 11 i i &p Petra de Braai Kasus.nu m w André Slootmaker ZLTO Cor Kloet Maintenance Strategic Board Eric de Ruijsscher Bouwend Zeeland EP Ben de Reu Gedeputeerde Zeeland Anton Schaerlaeckens Jonge Ondernemers Adrl de Buck HZ University of Applied Sciences Henk de Haas ZPPC Jaap van der Waf ZeeBra Businessclub John Anthonise Rabobank Dick Schipper Techno Centrum Marsaki Arnd Thomas BZW Zeeland ZATERDAG 15 NOVEMBER 2014 In de Zeeuwse Huiskamer breng- eij bewoners en deskundigen be hoeften in beeld en ontwikkelen bedrijven, overheden en wel- zijns-, zorg-, en kennisinstellin gen op basis daarvan innovatieve oplossingen en samenwerkings verbanden. Door het proefloge- ren met verschillende bewoners willen we inzicht krijgen in de werkelijke wensen en behoeften van gewone Zeeuwen op het ge bied van wonen en zorg. Een groot onderdeel van de Zeeuwse Huiskamer is het experiment en het bewonen en uittesten op drie verschillende locaties. We heb ben nog plaats voor proeflogees die korte tijd op een van de loca ties willen wonen en alle facetten van die locatie willen ervaren en uitproberen. De enige tegenpres tatie die hier tegenover staat, is het bijhouden van een ervarings dagboek. Iedereen met oprechte interesse kan zich aanmelden: www.dezeeuwsehuiskamer.nl De Nederlandse economie blijft het redelijk goed doen. De voor uitzichten voor de komende kwartalen zijn ook redelijk goed. De Bouw is laatcyclisch en laat daardoor nog steeds geen echte groei zien. Ook de zorgen naar de nabije toekomst zijn nog steeds groot. De Bouw kent traditioneel diver se soorten grote (re) opdrachtge vers. Daarvan zijn er 3 sectoren die mij zorgen baren, vooral als gevolg van Rijksoverheidsbeleid. Ten eerste de lagere overheden. De Rijksoverheid mag dan haar financiën inmiddels redelijk op orde hebben, maar dat is alleen maar gelukt door taken naar lage re overheden door te schuiven en daar gelijk een forse bezuini gingen op.mee te geven. De lagere overheden gaan daar door fors bezuinigen op allerlei taken wat ook gevolgen heeft voor de Bouw en Infra. De akkers zijn bijna allemaal geoogst. Dit jaar ook nog eens onder ideale weers omstandighe den. Het was weer een feestje om de gewassen buiten te kun nen oogsten dit jaar. Helaas heb ben we dan het positieve gehad. De prijzen in heel de sector staan nog steeds onder druk. Een uit zondering daar gelaten, maar hier oogst men geen aantallen meer. Peren gaan weliswaar rede lijk goed weg maar wel onder de kostprijs. Friet aardappelen kün- nen we verkopen voor 2 cent per kg. De melkprijs is de laatste maand met ongeveer 20 procent gezakt en varkensvlees is spot goedkoop Bij sommige produc ten is dit een gevolg van de Rus land boycot, bij andere produc ten is dit een gevolg van een te grote oogst. Feit is wel een grote oogst maal een heel lage prijs is een lege portemonnee. Helaas zijn we dan dat feestje van de ide ale oogst snel vergeten. Het gaat vooruit, maar er zijn he laas ook minder positieve signa len. Zo liet Lamb Weston Me ijer onlangs weten dat haar com merciële afdeling naar Breda ver huist. De reden? Hoogopgeleide jongeren willen niet naar Krui- ningen komen. Volgens de Zeeuwse arbeidsmarktmonitor zijn er in Zeeland voldoende ge kwalificeerde krachten om de va catures van Lamb Weston te ver vullen. Toch komt er geen match. Wellicht zoekt Lamb Weston voor deze functies mede werkers met een 'Randstedelijk profiel': jong, snel, dynamisch, zich ontspannend in het uitgaans leven van de grote stad? Dat biedt Zeeland niet. Wel hebben we evenementen en activiteiten die de kracht van Zeeland benut ten: Concert at Sea, kitesurfen of het NK Tegenwindfietsen. Je kunt je hier op allerlei manieren vermaken, maar je moet wel ini tiatief tonen. De Zeeuwse economie incas seert opnieuw een tegenvaller. Het slechte bericht van Zorg- saam en in hun kielzog perso neelsreductie in de volle breedte van GGZ tot Thuiszorg. Iets wat nog onder de radar blijft, maar so ciaal niet verantwoord is. Op niet al te lange termijn zullen we dit moeten repareren of zelfs moeten terugkeren naar oude modellen, maar wel zonder over bodige management lagen, waar door echte kostenreductie zicht baar wordt. Het geregeerd wor den door zorgverzekeraars is het gèvolg van een privatiserende overheid, die de plank heeft mis geslagen. Je ziet dit in de energie markt, verkeerde investeringen en een overschot aan energie, met uiteen gerafelde bedrijven! Gelukkig heeft Delta met DAISY grote innovatieve stap pen gezet, met kansen op grote kostenreductie in de windparken on- en offshore. Nog steeds een aarzelende econo mie welke volgens mijn beschei den mening volledig is toe te schrijven aan de schandelijke po litieke incompetentie. Een over heid die eigen tekorten en fou ten zonder enige schroom ten las te legt van ondernemers en bur gers. Politiek lijfbehoud blijft be langrijker dan de transformatie naar eèn efficiëntere (dus klei ner) overheidsorgaan. Structure le verbeteringen in de arbeids markt voor de burgers zijn alleen mogelijk door een goed onderne mersklimaat te creëren MKB be drijven. Waar flexibiliteit noodza kelijk is om snel en adequaat te kunnen reageren op de talrijke kansen. De economische dyna miek is ongekend met kansen voor een explosieve economie. Maar Den Haag drinkt een glas en doet een plas....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103