Dijsselbloem betaalt naheffing en jokte niet 44 Humberto Tan geeft rechtbank Zwolle advies e3 8 BINNENLAND De leeuw is een bedreigde diersoort maar Nederlanders kunnen er in Afrika op jagen. Eenmaal thuis hebben de schutters niets niets te vrezen, schrijft staatssecretaris Sharon Dijksma. ZWOLLE - Tv-presentator Humber to Tan wordt adviseur van de rechtbank Overijssel. Hij is een van de leden van de pas in het le ven geroepen raad van advies van de rechtbank. Het gaat om een niet-betaalde functie. De raad, die enkele malen per jaar samen komt, voorziet het bestuur van de rechtbank gevraagd en onge vraagd van advies over onder meer beleidsdoelen, communica tie en sociale media. Naast Tan, die rechten studeerde, treden ook onder anderen ex-KNVB-baas Henk Kesler en Herman Hazewin- kel, oud-bestuursvoorzitter van bouwbedrijf VolkerWessels, toe. „Klaar, nu een streep eronder." Veel duidelijker kan een verzuch ting niet klinken. Minister Dijssel bloem heeft de berekeningen van de Europese Commissie nog eens nagerekend en is tot de conclusie gekomen dat er voor Nederland geen ontkomen aan is. Betalen aan Brussel moeten we, zegt hij in de Tweede Kamer. En nee, dat heeft niets te maken met de sug gestie dat Nederland weer zo no dig het braafste jongetje van de klas wil zijn, stelt hij. „Dat klinkt wel lekker, maar die conclusie klopt niet." Ook al steunt een ruime Kamer meerderheid Dijsselbloem, het on gemak blijft. Want dat verfijning van statistische methoden ertoe kan leiden dat Nederland een ho gere afdracht verschuldigd is, dat zij zo. Nederland kreeg de afgelo pen jaren honderden miljoenen euro's terug. Maar ditmaal is het terug te betalen bedrag niet al leen heel groot, er blijft ook arg waan over de statistische metho des van andere landen. Stel dat die minder secuur te werk zijn ge gaan dan het Nederlandse CBS, dan valt de naheffing misschien wel onterecht zo hoog uit En Dijs selbloem is de eerste om toe te ge ven dat ook hij geen zicht heeft op hoe statistiekbureaus in ande re EU-landen te werk gaan. „Het is onmogelijk voor mij om vast te stellen dat alle cijfers kloppen." Sterker nog, zelfs Eurostat, het Eu ropese statistiekbureau dat de ge gevens van de EU-landen verza melt en beoordeelt, kan daar de vinger niet achter krijgen. De Ka mer eist daarom dat de EU tot een Pieter Omtzigt denkt dat Dijsselbloem jokte toen hij zei niets te weten van een naheffing van 642 miljoen beter systeem komt om de af dracht van landen aan de Unie te bepalen. Het kabinet belooft daar werk van te maken. Blijft over: de communicatie van het kabinet. CDA-Kamerlid Pie ter Omtzigt denkt dat Dijssel bloem heeft staan jokken. Op 24 oktober stelde hij voor de came ra's niets te weten van een nahef fing van 642 miljoen euro, terwijl hij nu toegeeft toen al een week over een tabel te beschikken met die informatie. Volgens Dijssel bloem werd dat bedrag pas een week later definitief vastgesteld en betrof zijn verbazing de om vang van de naheffing. „Ik be treur dat de heer Omtzigt denkt dat ik heb gejokt." En daarmee is, voorlopig, de kous af. DEN HAAG - Altijd al een leeuw willen schieten? Het kan, als je er maar flink geld voor neertelt. Hoe veel? De prijzen zijn 'op aanvraag' meldt de website 'Jagen in het bui tenland'. Net als die voor het af schieten van een zebra of een neushoorn. Een mannetjesleeuw met mooie manen levert als jachttrofee wel 45.000 euro op, zegt Barbara van Genne van dierenwelzijnsorgani- satie Vier Voeters te weten. Jacob Konters van Jachthuis Leimuiden sluit niet uit dat jagers dergelijke bedragen neertellen. Hij heeft naar eigen zeggen zelf echter geen klanten voor de leeuwen jacht. Wel is er soms iemand die een olifant wil schieten. „Dat gebeurt in gebieden met over schotten. Er zijn jagers die voor een olifant als trofee 30.000 euro willen betalen." Wie even rondstruint op het we reldwijde web vindt genoeg Ne derlandse aanbieders van jachtrei- zen in Afrika. Het aanbod van af te schieten dieren is minstens zo groot. 'U vindt bij ons alle Afri kaanse grofwildsoorten tot en met de big Jive (olifant, neus hoorn, buffel, leeuw en luipaard, red.)', adverteert organisator Best Hunting. De vele websites puilen uit van de foto's van jagers met hun trofee. Jagers die fors hebben betaald voor een reis met een glas helder doel. 'Jagen in het Buitenland' biedt pakketten aan waarin pre cies is vastgelegd hoeveel en wel ke dieren je mag schieten. Voor 1750 euro heb je een safari waar bij je in zes dagen tijd vijf'afschot- dieren' mag schieten en 'drie springbokken, 1 blesbok, 1 impala en 1 wrattenzwijn'. Het pakket uitbreiden kan. Wie liever een gi raffe neer wil leggen, telt daar l.ooo euro voor neer. Aanzienlijk duurder dan een elandantilope (2000 euro) of een struisvogel (300 euro). De reizen zijn een doorn in het oog van de Partij voor de Dieren. Die klopte bij staatssecretaris Sharon Dijksma aan om alle tro- feereizen te verbieden. Immers, er worden ook bedreigde en be schermde diersoorten afgescho ten, stelt die partij. En tot erger nis gaat de trofee vaak ook nog mee naar huis. Dijksma hapt echter niet toe. Het verbieden van trofeereizen is on mogelijk, valt te concluderen uit de antwoorden die ze deze week gaf op vragen van PvdD-leidster Marianne Thieme. De Nederland se organisatoren voldoen aan zeer strikte regels, stelt de staatssecre taris. En zolang de import van tro feeën binnen de strenge Europese quota blijft, kan Nederland het niet tegenhouden. Thieme is verbijsterd. „In feite zegt Dijksma dat elke jager die naar Afrika gaat en terugkeert met een leeuwenkop voor boven de haard zijn gang kan gaan." Ook dierenorganisatie Vier Voe ters is teleurgesteld. Het voorko men van de jacht in Afrika is las tig voor de Nederlandse regering, erkent die organisatie. Maar in Au stralië wordt gewerkt aan een im portverbod voor trofeeën van be dreigde soorten. Dat zou Dijksma ook kunnen doen, vindt woord voerster Van Genne van die orga nisatie. Michiel Staartjes van Highland Jachtreizen in Nieuwegein snapt de ophef niet. „Mensen vergeten dat het soms nodig is om leeu wen, jachtluipaarden of an dere roofdieren te schie ten om de lokale be volking te bescher men." Staartjes ad verteert met de Elke jager die naar Afrika gaat en terugkeert met een leeuwenkop kan zijn gang gaan mogelijkheid om op de big Jive te jagen in Tanzania en Zimbabwe. Hij zegt echter geen jagers te be geleiden bij de jacht op leeuwen. Het afschieten van jachtluipaar den is populairder. „Zo'n reis kost tussen de 5000 en 6000 euro. Het afschieten gebeurt onder meer in gebieden in Namibië waar de die ren een bedreiging zijn voor be woners", zegt Staartjes. Konters van Jachthuis Leimuiden sluit zich daarbij aan. „De landen in Afrika hebben profijt van de trofeejacht, want het grootste deel van de opbrengst gaat naar de bevolking en de natuurparken. Als bemiddelaar krijgen wij maar een klein percentage van de op brengst." door Laurens Kok DEN HAAG - Minister Jeroen Dijssel bloem (Financiën, PvdA) is beko men van de verbazing en gaat de Europese naheffing van 642 mil joen euro gewoon betalen, wellicht dit jaar nog. Hij ontkent dat hij voor de camera heeft staan jokken. Afrikaans wild vogelvrij voor Nederlandse jage Marianne Thieme, Partij voor de Dieren beeld De Persdienst/foto's HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8