'Als bungee jumpen zonder een touw' Jack Werkman nieuwe wethouder in Sluis I Burgemeester noemt optreden van Hulst Anders ongeloofwaardig 44 De gemeente 28 ZEEUWS-VLAANDEREN i e3 Duivenkampioen Herman Calon moet na schimmige procedure zijn tientallen jaren oude hokken slopen. Schoolplein Een slimme actie kun je het moeilijk noemen: zonder gids zomaar na tuurgebied Het verdron ken land van Saeftinghe intrekken. Toch besloten twee mensen afgelo pen weekend het getijdegebied een bezoekje te brengen, zonder toezicht. Ze werden verrast door het opkomende water en moesten met een helikopter worden gered. „Je weet niet of die mensen al eer der in Saeftinghe waren geweest en dachten: 'nu kunnen we het zelf wel'. Hoe dan ook is het ont zettend onverstandig", is Daan van der Klooster van VWO-5 van het Hulster Reynaertcollege duide lijk. „Het staat daar toch duidelijk aangegeven dat je niet zonder bege leiding het gebied in moet trek ken", zegt de Hulstenaar. Klasgenoot Doortje Markovic uit Clinge is het er roerend mee eens. „En anderen draaien op voor de kosten. Zo'n helikopter laten ko men, dat moet wel veel geld kos ten. Ik ben zelf ook wel eens in Saeftinghe geweest en het water kan écht heel snel komen opzet ten. Je kunt er heel makkelijk vast komen te zitten. Ik was er trou wens gewoon met een gids hoor, zoals het hoort!" Kyara Wullaert uit Clinge is ook een Saeftinghe-kenner. Niet zo gek, want haar oma woonde er vlakbij. „De natuur is niet te bestu ren. Het getijde verandert er zo vaak. Mijn oma vertelde wel eens een verhaal over een man en een jongetje die naar Saeftinghe gin gen en werden meegesleurd. Dus het is niet slim om daar in je een tje rond te trekken. Dat is als bun- geejumpen zonder touw." Dat is wel duidelijk, maar kun je het voorkomen? Daan: „Je kunt er moeilijk een hek omheen zetten. De waarschuwingsborden kunnen misschien duidelijker. Zoiets als: 'hier kun je verdrinken'." Beveili gers voor het natuurgebied zetten, werkt ook niet volgens Kyara. „Dat maakt Saeftinghe een stuk minder aanraakbaar." En het overtreden van de regels strafbaar stellen dan? Daan: „Je kunt de mensen laten opdraaien voor de kosten die ge maakt zijn. Nu kost het de belas tingbetaler geld. En luisteren naar waarom ze het gebied in gingen, kan ook geen kwaad." Dan nog is het lomp om de Saef tinghe zomaar te betreden, vindt Doortje. Kyara weet wel iets: „Laat mensen een voorlichtingsfilmpje zien met wat er kan gebeuren. Net als bij kinderen: als ze zien wat er kan gebeuren, doe ze 't niet meer." De 37-jarige Werkman woont in Scherpenisse en is fractievoorzit ter van de WD in de Thoolse ge meenteraad. Hij is ook Statenlid en werkt als accountmanager bij het bedrijf AuteQ. Werkman werd door een speciaal ingestelde adviescommissie én de Sluise WD-fractie als meest ge schikte kandidaat beoordeeld, ver telt de Sluise fractievoorzitter Conny Almekinders. „Hij heeft politieke ervaring, veel contacten in het bedrijfsleven, en we den ken dat hij prima past in het hui dige college." Werkman zelf is blij met zijn nieuwe job, laat hij weten. „Sluis is een prachtige gemeente, met veel water, recreatie en toerisme. Er speelt veel, er is veel te doen. Dat trekt me." Hij neemt in Sluis de volledige portefeuille van Lau ret over - dus met onder meer fi nanciën en personeel en organisa tie. Werkman blijft Statenlid tot de Statenverkiezingen van maart vol gend jaar. Aangezien het wethou derschap in Sluis een parttime functie is (officieel 0,75 fte), hoopt hij ook actief te kunnen blijven in het bedrijfsleven. „Ik blijf deels hetzelfde werk doen als nu, alleen dan op wat kleinere schaal." Werkman wordt tijdens de raads vergadering van 20 november door de WD voorgedragen. Als de raad die voordracht accepteert - wat een formaliteit lijkt - wordt Werkman meteen geïnstalleerd en kan hij de volgende dag begin nen. De nieuwe wethouder komt met zijn vrouw en zoons van 6 en 10 jaar in de gemeente Sluis wonen. „Waarschijnlijk doen we dat in de zomervakantie van volgend jaar", kijkt Werkman vooruit. SLIJKPLAAT - Het zal toch niet waar zijn dat Herman Calon zijn oude dag moet slijten als 'de ge vallen koning van de dui vensport'? De 75-jarige duivenmel ker uit Slijkplaat hoort al jaren bij de Zeeuwse en zelfs Nederlandse top, maar dreigt zijn hobby nu kwijt te raken. Oorzaak: een bu renruzie en steeds wisselende sig nalen vanuit de gemeente Sluis. Calon is het wel gewend om in de krant te staan. Als postduivenhou- der wint hij al vele tientallen ja ren prijzen. Maar nu is er een an dere reden voor publiciteit. De duivenmelker en zijn vrouw zijn terechtgekomen in een onbegrij pelijke en bijna ongelooflijke sa menloop van vreemde omstandig heden. De situatie kent z'n oorsprong in een conflict met de buren. Die ging over het weghalen van een heg, vertelt Calon. „We hebben vijfjaar geleden ruzie gekregen. En sindsdien doen die mensen al les om me zwart te maken." Hij haalt er een aantal mappen bij. De gemeente kreeg nogal wat klachten over Calon, zo blijkt uit de papieren. Zo schreef de advo caat van de tegenpartij dat 'heel Hoofdplaat last heeft van uitwerp selen en het binnenfluiten van de duiven'. „Hoofdplaat ligt hier vier kilometer vandaan", roept Calon uit. „En dat fluiten, dat doe ik als ik m'n duiven binnenhaal. De ge meente is hier geweest voor een geluidsmeting Moest ik zo hard ik kon op mijn fluitje blazen... Nou, ik bleef binnen de normen hoor." De buren klaagden vervolgens over poepoverlast (Calon: 'dat kan niet, duiven poepen in hun hok. Zie jij poep in mijn tuin?'), en gooiden het uiteindelijk op het aanpakken van de hokken van Ca lon. De gemeente werd gevraagd uit te zoeken of alle bouwsels in de tuin van Calon - schuurtjes, hondenhok, duivenhokken en twee loodsen van soms tientallen jaren oud - er wel legaal stonden. Het resulteerde in een bijna niet te volgen correspondentie met de gemeente Sluis. Uiteindelijk werd kwam meten. Moest ik zo hard ik kon op mijn fluitje blazen... Calon opgedragen zijn grootste bouwwerk, een omvangrijk hok van twintig meter lang en een paar meter hoog, te slopen, omdat hij daar geen vergunning voor zou hebben. „Dat heb ik maar ge daan", geeft Calon aan. „Ik had de hoop dat de boel daarmee afge daan zou zijn." Een paar maanden later bleek dat de gemeente voor haar beurt had gepraat: het afbre ken van het hok zou (nog) niet no dig zijn geweest. „En nu zit ik hier met deze troep", wijst Calon op de funderingen van het ge bouwtje, die nog in de grond zit ten. „Als ik ooit m'n huis ver koop, wil niemand dit er toch zó bij hebben." Calon kreeg daarna een brief van de gemeente met de mededeling dat hij aan alle voorwaarden had voldaan en er geen illegale bouw sels meer op z'n erf stonden. „Ik had mijn loods achter de hand ge houden voor het geval mijn hok ken weg moesten. Toen alles in or de bleek, heb ik de schuur overge daan aan mijn kinderen. Die dacht ik niet meer nodig te heb ben." Maar begin 2013 kreeg Calon de mededeling dat ook de andere ge bouwtjes op zijn erf tóch weg moesten. Door de schuur was de 'bebouwde oppervlakte' van zijn erf zo groot, dat er geen plek was voor de tientallen jaren oude hok ken voor de hond, kippen en dui ven. Dat de schuur niet meer van hem is, maakte niet uit: die staat immers op zijn 'bouwblok'. „Ik kreeg te horen dat ik 6000 euro moet betalen als ik de hokken niet op 15 december heb afgebro ken", geeft Calon aan. Hij stapte Hulst Anders kraakte deze week in een persverklaring het finan ciële beleid van het college van B en W. Het is de nieuwe lokale par tij - één raadszetel - een doorn in het oog dat lasten voor inwoners en bedrijven fors omhoog gaan en ook wordt bezuinigd op onder meer subsidies (min 7,5 procent). Hulst Anders stelt als alternatief voor geen geld meer te steken in projecten als Plan Perkpolder en Nieuwe Bierkaai. Mulder heeft er niets op tegen dat een partij forse kritiek uit. „Maar doe dat dan ook in de raad, maar daar hoor je ze nauwelijks." Piet van de Kerkhove (CDA) en Clen de Kraker (WD) bevestigen dat. „In de raadscommissie middelen zaten mensen van Hulst Anders, maar ze zeiden niks." Luc Mang- nus (Groot Hontenisse), René van Domburg (Progressief Hulst) en Frank Smits (PvdA) tonen be- grip. Ze wijzen erop dat Hulst An ders een moeilijke start kende, omdat voorman Jan van Puyvelde zijn zetel niet kon innemen. Hij woont hog in De Klinge (B). Joh- ny van Goethem, derde op de lijst, heeft na enige tijd de zetel in genomen. „Mijn vrouw is ziek. Ik heb ervoor gekozen bij haar te zijn. Waarom zou je kritiek ook al leen in de raad kunnen uiten?" Van Puyvelde ziet het probleem ook niet en vraagt: „Geef ons als nieuwe partij een kans erin te groeien." Hij heeft zich voorgeno men voor juni 2015 in Hulst te gaan wonen en de zetel van Van Goethem over te nemen. door Bob Maes In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: redding in Saeftinghe. v I Doortje iDaan I Kyara door Martijn de Koning OOSTBURC - Jack Werkman wordt namens de WD wethouder van de gemeente Sluis. Hij is de opvolger van Stan Lauret, die.vorige maand zijn ontslag nam. Werkman begint eind volgende week in zijn nieuwe functie. Duivenhouder Calon zit straks zonder hokken door Martijn de Koning Herman Calon door Harmen van der Werf HULST - Jan-Frans Mulder, burge meester van Hulst, vindt het optre den van de lokale partij Hulst An ders 'ongeloofwaardig'. „Wel kri tiek uiten in de pers, maar je afmel den voor de gemeenteraadsverga dering van gisteravond. Dat is vreemd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72