pian vrije schooi Celstraf voor dealen Actie 'Lezen is leuk!' blijft uit wegens uitstel Spontane hulp ZEELAND 27 Bijna twintig jaar al houdt de Hedwigepolder het hele land bezig. Hoe kan dat en waarom is het verzet zo fel? commentaar Jaarlijkse herdenking van Zeeuwse verkeersdoden vlissingen - Schande roepen te genstanders. 'Eindelijk duidelijk heid' roepen voorstanders. Ze zul len het nooit eens worden. Ook al is de Raad van State akkoord met de ontpoldering, tegenstanders ge ven zich niet gewonnen. Waar komt het felle verzet tegen ont- polderen vandaan Misschien niet bewust, maar wel degelijk onbewust leggen velen de link met de watersnood van 1953. Of je de ramp hebt meegemaakt of niet, Zeeuwen zijn opgegroeid met de verhalen en weten welke littekens zijn geslagen. En dat werkt nog steeds door. Land on der zout water zetten, doe je niet. Het sentiment wordt gevoed als het NOS Journaal op woensdaga vond 21 februari 1996 verslag doet vanuit het dorpshuis in Sluiskil. Daar horen 250 mensen over de plannen voor ontpoldering langs de Westerschelde. Om te verkla ren waar dit sentiment vandaan komt, toont het NOS Journaal beelden van de dagen na de ramp nacht. Water kolkt de polders in. Het is een vals sentiment. Stem mingmakerij zo je wilt. Want de watersnood en het ontpolderen van land voor natuurherstel langs de Westerschelde hebben niets met elkaar te maken. Is heel Zeeland tegen ontpolderen? Met het opofferen van boeren- grond voor een woonwijk, recrea tie of een weg heeft vrijwel nie mand moeite. Want dat levert bij voorbeeld banen op. Nieuwe na tuur langs de Westerschelde is minder tastbaar. Met de beelden van de watersnood in het achter hoofd, zijn heel veel Zeeuwen te gen het onder zout water zetten van landbouwgrond. Zoom je in op de Hedwigepolder en leg je uit waar het om gaat, wordt in Zee land genuanceerder gedacht. Verklaart dat het felle verzet? Nee. Er spelen hier meer senti menten een rol. De natuurlobby wil ten koste van alles meer na tuur, is het gevoel. Haagse politici worden ervoor naar Emmadorp ge haald: kijk, de Hedwigepolder is mooie natuur. Ook het gevoelde dédain voor boeren komt om de hoek kijken. De frustratie wordt samengevat in de leus 'Stop de groene leugen'. Ook de anti-Euro- pa-stemming speelt nadrukkelijk. Ontpolderen moet van Brussel is het idee. Dat komt mede doordat Europa zich kritisch heeft uitgela ten over hoe Nederland de natuur in de Westerschelde wil herstel len. Die bemoeizucht wordt niet begrepen. En dan is er nog de Ant werpse haven. Voor het welzijn van de Belgen moet de Wester schelde steeds worden verdiept en zit Zeeland met de gevolgen. Ook dat wordt niet gepikt. Waarom heeft het zo lang geduurd? Het felle verzet van eigenaar Gery De Cloedt gesteund door anti-ont- polderaars heeft de emoties hoog laten oplopen en heeft geleid tot tal van juridische procedures en heftige debatten in de Tweede en Eerste Kamer. Den Haag maakte geen haast met de in 2005 gemaak te afspraken met Vlaanderen (on der andere over ontpoldering). Hoeveel kost het? Op 13 januari 1995 meldt de PZC dat de Hedwigepolder mogelijk wordt ontpolderd. In de bijna 20 jaar erna buigen talloze ambtena ren, bestuurders, politici en rech ters zich erover. Hoeveel dat heeft gekost is niet na te gaan. Duide lijk is wel dat tientallen miljoe nen euro's zijn gestopt in onder zoeken (naar alternatieven). De ontpoldering zelf kost naar schat ting 80 miljoen en wordt door Vlaanderen betaald. Verdwijnen nog meerpolders onder water? Wetenschappers hebben al eens berekend dat 3000 hectare ontpol derd moet worden om de natuur in de Westerschelde te herstellen. Nederland en Vlaanderen hebben afspraken gemaakt voor 600 hec tare. Staatssecretaris Dijksma ver mijdt angstvallig de vraag of meer ontpolderingen volgen. Eerst de Hedwigepolder afhande len zegt ze. Daarmee blijft het ontpolderspook hangen. Is het nu echt definitief? In dit dossier is nooit iets defini tief. Wel is zeker dat geen beroep mogelijk is tegen de uitspraak van de Raad van State. De Cloedt over weegt naar het Hof voor de Rech ten van de Mens te stappen. Zijn advocaat stelt dat dat de ontpolde ring niet tegenhoudt. Het levert hooguit financiële schadeloosstel ling op. De Cloedt kan zich nog al leen verzetten tegen de onteige ning. Staatssecretaris Dijksma houdt daar al rekening mee. Ze denkt dat die procedure in april 2016 is afgerond. Het graven kan een maand later beginnen, zodat in augustus 2019 het water de Hedwigepolder in stroomt. MIDDELBURG - Een initiatiefgroep, bestaande uit ouders, deskundi gen en andere betrokkenen bij de Vrije School Zeeland (VSZ) in Middelburg, wil een middelbare school met vrijeschoolonderwijs beginnen in Zeeland. Afgelopen woensdag hebben de initiatiefnemers de eerste plan nen gepresenteerd aan ouders van kinderen op de VSZ, om te kijken hoe de belangstelling is. Dat wachten werd 'beloond', want in plaats van een celstraf eis te officier van justitie J. Valente een taakstraf van 180 uur tegen haar. De zaak tegen haar ex-part- ner, de 41-jarige Dirk C., even eens uit Axel werd opnieuw aan gehouden; deze keer omdat hij ge detineerd is in België. Het ging om handel in apmfetaminen, speed in de periode april 2009 tot en met midden april 2011 en het bezit van 790 gram speed. Van H. zei tijdens de behandeling van de zaak van niets te weten. Nou ja, ze wist dat haar vriend zich met drugs bezig hield, maar meer ook niet. Haar vriend handelde en zij wist ervan of ze was erbij ge weest. Meer had ze niet gedaan, betoogde ze. Diverse getuigenver klaringen wezen echter Van H. aan als de kwade genius. Zij was het die dealde en de regie voerde. De zaak tegen het stel kwam aan het rollen na ze zoveelste ruzie tussen hen. C. belde de politie met de mededeling dat zijn vrien din dealde en dat het afgelopen moest zijn. De politie arriveerde en toen de deur openging zwaai de C. met een blikje met daarin 790 gram speed dat van haar zou zijn geweest. Uitspraak 27 november. SLUISKIL - Honderd basisscholen in krimpregio's krijgen een specia le boekenkast met nieuwe boeken voor kinderen uit alle groepen. Al le kinderen krijgen ook een boe- kenbon ter waarde van tien euro. Het doel is om (voor)lezen te sti muleren. Han Polman, commissa ris van de koning van Zeeland, opent deze actie 'Lezen is leuk!' komende maandag op basisschool Het Mozaïek in Sluiskil. Pre-sale/ belevingsweekend Het loopt nog niet storm bij het net werk Ready2Help. Het Rode Kruis hoopt op een stevig landelijk net van vrijwilligers die op roepbaar zijn als de nood aan de man is. Dat is nuttig, want bij een ramp is het vaak moei lijk de hulp goed te regelen. Daarom verdient Ready2Help een kans. Laat in de eerste oefening met het netwerk nou juist een over stroming worden gesimuleerd. Dat de Zeeuwen er vooralsnog weinig van moeten hebben, wordt zo wel een beetje wrang. Maar wie de zeer gerin ge belangstelling voor Rea- dy2Help uitlegt als een gebrek aan behulpzaamheid, vergist zich. Bij rampen of grote onge lukken zijn er gelukkig altijd heel veel mensen die zomaar hulp aanbieden. Vanuit het niets. Die spontane dynamiek, meestal gedreven door de emo ties van het moment, kan heel sterk zijn. Het is de kunst deze kracht te gebruiken naast of mét een burgerhulpnetwerk. Meer nieuws zie: www.pzc.nl De organisatie is in handen van Slachtofferhulp Nederland, regio Zuidwest. De bijeenkomst is be doeld om stil te staan bij het leed en de gevolgen voor de nabestaan den. Ook getuigen van een ernstig ver keersongeluk en hulpverleners kunnen zondag terecht in het Van der Valkhotel aan de A58. Dat geldt eveneens voor weggebrui kers die bij een ongeluk gewond zijn geraakt. Op de bijeenkomst komen ver schillende gastsprekers, slachtof fers en nabestaanden aan het woord. Er komt een herdenkings- wand met foto's van verongelukte weggebruikers en hun namen worden hardop genoemd, ter her innering. Tevens wordt aandacht gevraagd voor verbetering van de verkeers veiligheid in Zeeland. Tot dusver vielen er in de provin cie 25 verkeersdoden te betreuren. Met name de derde week van sep tember was dramatisch met zes doden, van wie twee in dichte mist op de A58. VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 Land onder water zetten, doe je niet door Jeffrey Kutterink JA van Peperstraten ©jaapvanp ©LiaFlikweert Blijf nou niet aan de dooie paard trekken! Verloren energie. De pap is 10 jaar geleden al gestort.#Hedwigepolder ©volkskrant Noud Janssen @janssenNoud Hedwigepolder mag onder water. Onbegrijpelijk anno 2014, goede landbouwgrond gaat verloren voor onze voedselproductie Theo Peeters FheoPeetersS Triest dat #Hedwigepolder onder water wordt gezet. De #Zeeuwen, onze voorouders, hebben eeuwenlang strijd geleverd tegen het water. #réspect Annette Lievaart ?Anm Kunnen we die Hedwigepolder aub vandaag nog onder water zetten voor er weer bezwaren komen?! Ik kom graag helpen. Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 WWWW info@pekaar.com I www.pekaar.com bextratinsffruteHaJcfi bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting MIDDELBURG - Begin december 2012 stond de nu 34-jarige Valeska van H. uit Axel in Middelburg te recht voor de handel in speed en het bezit daarvan. De zaak werd toen aangehouden voor het verho ren van zes getuigen. De verzoe ken bleven echter zeven maanden op de justitiële planken liggen eer er actie volgde. De zaak tegen de vrouw werd gisteren behandeld. a.s. weekend bij Damesmode in Veereü Zie advertentie elders in deze krant. MIDDELBURG - In Middelburg wordt zondag de jaarlijkse herdenkingsbij eenkomst gehouden voor Zeeuwse verkeersslachtoffers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71