Joodse organisaties wijzen eerbetoon aan Duitse militairen af Waarom kunnen basisscholen kiezen uit drie eindtoetsen? 6 BINNENLAND Brussel verdeelt 300 miljard aan extra steun onder lidstaten. Rutte weigert inzage in wensen Nederland. BRUSSEL - Nederland dient van daag een lijst projecten in Brussel in die meedingen naar de miljoe nen of zelfs miljarden die te verde len zijn voor het plan om 300 mil jard euro extra in de Europese eco nomie te pompen. Tot ongenoe gen van Brusselse en Haagse poli tici weet echter niemand wat voor investeringspakket de rege ring opstuurt en waarom de 1\vee- de Kamer geen inspraak heeft. Premier Rutte wilde gisteren in de Kamer niet op een vraag van Wouter Koolmees (D66) ingaan over het bestaan van de lijst, wat de Nederlandse wensen zijn en welk bedrag ermee gemoeid is. „Ik hoop niet dat Nederland nu achter het net vist", zei Koolmees gisteravond. Volgens een Brusselse diplomaat gaat het om een 'indicatieve lijst van potentieel economisch haalba re projecten'. „Er bestaan geen toe zeggingen dat de ingediende pro jecten daadwerkelijk worden uit gekozen", aldus de Brusselse bron. Alle 28 EU-landen kunnen tot vandaag hun projecten opstu ren. Het ministerie van Financiën bevestigt dit maar geeft geen con crete details. De projecten zijn deel van het plan-Juncker, genoemd naar Jean-Claude Juncker, de eerste (door het Europees Parlement) ge kozen voorzitter van de Europese Commissie sinds 1 november. Hij beloofde half juli, als onderdeel van zijn campagne, nog 'voor de Kerst' met vergaande voorstellen te komen die tot groei en banen in Europa moeten leiden, door in vesteringen van overheid en parti culier. Voor Nederland zoemt het onbevestigde bedrag van 8 mil jard euro rond dat beschikbaar zou zijn. De Europese regeringsleiders heb ben het plan vorige maand onge zien omarmd en de Commissie verzocht het al op hun top in Brussel van 18 en 19 december toe te lichten. „Ik ben heel benieuwd naar dit groeipact", zegt Sylvester Eijfïin- ger, hoogleraar financiële econo mie aan de Universiteit van Til burg. „Europa heeft deze ambitie nodig. We moeten nu echt door pakken. Maar het is wel vreemd dat er zoveel geheimzinnigheid hangt om die projecten." Zeker vijf Task Forces waarin de Europese Commissie, de Europe se Investerings Bank (EIB) en alle lidstaten zitten, broeden op de vraag hoe de investeringen kun nen worden aangezwengeld en knelpunten weggenomen. De EIB wil ook dat kredietinstellingen als de Bank Nederlandse Gemeenten en bij het plan worden betrokken. Voor het slagen van het plan spe len Duitsland en Frankrijk een cruciale rol. Eijfïïnger: „Duitsland moet investeren in de infrastruc tuur voor 50 miljard euro. Daar staat tegenover dat Frankrijk 50 miljard moet saneren door hervor ming van de arbeidsmarkt en col lectieve sector." Ze omhelzen elkaar en blijven zo even staan. Het is een bijzonder moment. De Joodse mannen Be noit Wesly en Mattie Thgendhaft hebben zojuist een krans gelegd namens de Joodse gemeenschap. „Ik moest denken aan de ouders van al die gesneuvelde jongens", vertelt Wesly, honorair consul van Israël in Nederland. „Zij heb ben hebben ook geleden. De tijd is rijp om aan deze herdenking mee te doen." Mattie Tligendhaft die als Joodse, Maastrichtse jon gen ondergedoken zat, knikt in stemmend. „We herdenken van daag de mééste Duitse gevalle nen, maar dat betekent dus niet dat we ze allemaal herdenken." Landelijke Joodse organisaties wa ren niet te spreken over het eerbe toon dat Limburgse Joden brach ten aan gesneuvelde Duitse solda ten. „Ik heb er maar één uitdruk king voor: Zum Kotzen!", zegt Gi- di Markuszower, bestuurslid van het Nederlands Israëlitisch Kerk genootschap. „Die mensen zijn gek, die moesten ze laten opne men." „Het bevreemdt me hoog lijk", zegt Joop Fransman, voorzit ter van het Centraal Joods Over leg. „We herdenken hier slachtof fers en niet daders, dacht ik toch." Wesly wuift de kritiek weg: „Op 4 mei herdenken we de Neder landse slachtoffers. Maar op ande re dagen moeten we ook oog heb ben voor andere soldaten die te gen hun zin de dood in zijn ge stuurd. Ja, ook de Duitse." vragen over de eindtoets Veel basisscholen, zo'n 85 pro cent, doen al jaarlijks mee aan de Cito-toets. Staatssecretaris Dek ker wil dat alle scholen verplicht een toets doen, vooral omdat die testen het ministerie de mogelijk heid geven om de prestaties van scholen met elkaar te vergelijken. Daarnaast geven toetsen, volgens hem, een goed beeld van het ni veau van een leerling. Dat komt door de politiek. Toen Dekker de eindtoets verplicht wil de stellen, eiste de Tweede Kamer dat scholen de mogelijkheid moe ten krijgen om te kiezen wélke ze hun leerlingen laten doen. Drie bedrijven hebben zich aangemeld om een toets te ontwikkelen. Die drie toetsen zijn beoordeeld en goedgekeurd: de vertrouwde Ci to-toets, de Route-8-toets en de IEP-toets. De Route-8-toets is alleen op een computer of een tablet in te vullen. Het duurt twee tot drie uur om alle vragen te beantwoor den, laat A-Vision, het bedrijf dat de test ontwikkelt, weten. Dat is veel sneller dan de Cito-toets, die drie ochtenden in beslag neemt. Bovendien is de test adaptief: niet alle kinderen krijgen dezelfde vra gen. Afhankelijk van de beant woording van een vraag krijgen leerlingen een vervolgvraag. Wie een vraag fout heeft, gaat bijvoor beeld op een makkelijker niveau verder. Het sterke punt van de IEP-toets is volgens de makers dat taal geen struikelblok is bij de re- kenopgaven. Ook met een minde re taalbeheersing zijn de sommen goed te begrijpen en te maken. Daarnaast is de toets volgens ont wikkelaar ICE zo aantrekkelijk dat leerlingen vanzelf zin krijgen om eraan te beginnen. Alle kinderen in groep 8 doen in april 2015 verplicht een eindtoets. Dat is later dan anders, want de Cito-toets werd altijd in februari afgenomen. Het tijdstip is verschoven om te voorkomen dat de toets wordt gebruikt om te bepalen naar welke middelbare school een leerling gaat. Niet de toets, maar het advies van de school is voortaan bindend voor die keuze. Als de toets veel beter wordt ge maakt dan verwacht, kan alsnog van dat advies worden afgeweken. Als die slechter wordt gemaakt, kan dat niet. De onderwijs inspectie controleert of scholen toch niet stiekem andere toetsen of examens afnemen om de schoolkeuze te bepalen. Vanaf dat jaar moeten basis scholen één van de drie toetsen kiezen die de staatssecretaris heeft goedgekeurd. Dit jaar mo gen de scholen nog zelf weten welke toets ze de kinderen laten doen. Geheime wensenlijst EU-steun door onze correspondent Petra Janbroers Voor Nederland zoemt het onbevestigde bedrag van 8 miljard euro rond dat beschikbaar zou zijn Benoit Wesly (links), Mattie Tugendhaft (rechts) en hoofdkrijgsmachtrabbijn Menachem Sebbag bij de herdenking bij het Monument voor verdraagzaamheid in Haelen. foto John Peters Fotografie door Jaco Meijer en Wim Doesborgh HAELEN - Voor de veertiende keer werden bij het Monument van Ver draagzaamheid in Haelen gevallen geallieerde en Duitse soldaten her dacht. Voor het eerst legde ook de Joodse gemeenschap een krans. Daarvoor was respect én kritiek. 5 Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs, WD) laat naast de Cito-toets twee andere eind toetsen toe in het basisonderwijs. De eindtoets wordt verplicht. door Nadia Berkelder j Waarom moet er een verplichte eindtoets zijn? 2 Waarom zijn er straks drie toet sen? 3 Wat is het verschil? A Hoe gaat het dit schooljaar? 5 En hoe gaat het in 2016?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6