Brede steun voor extra geld ZorgSaam Ondergrondse gang openen te duur Goes baadt in het licht schone plek voor de fiets SCHOUWEN-DU1VELAND 31 weekenddiensten Afval in brand in Kruiningen OPKNAPBEURT Maar als een private partij het geld wel heeft, mag die de boule vardtegels lichten en graven naar de toegang van de tunnels, meldt wethouder Albert Vader. De toe gang moet ergens bij de Schelde- zuil onder een met zand bedekt luik schuilgaan. Wel wil de gemeente door Ono nis een informatiepaneel laten maken voor bij de Westbeer met uitleg over het onderaardse gan genstelsel, tegelijk met de infor matiepanelen die Orionis produ ceert voor het Scheldekwartier. Dat kost 1500 tot 2000 euro. Met die oplossing is stadsarchiva ris Ad Tramper wel tevreden. Zo wordt de informatie publiek die het onderzoeksteam van archief en de Walcherse Archeologische Dienst hebben vergaard uit oude kaarten en de werkarchieven van waterschap en Rijkswaterstaat. De gangen maken deel uit van ves tingwerken uit de Franse tijd, die in de Tweede Wereldoorlog nog deels gereed zijn gemaakt om als schuilkelder te dienen. Tramper gelooft niet dat ontslui ting van de onderaardse gangen voor een inspectieronde veel waarde toevoegt aan de huidige kennis. Het laatst zijn de gangen bekeken door het Waterschap in 1981. Dat heeft: toen ook gezorgd dat een on- dergronds rondje boulevard verge ten kan worden; toen werd een damwand geslagen in de zeewe ring die de tunnels op twee plaat sen doorsnijdt. Tramper: „Het was aardig ge weest als we de gangen in het ka der van 700 jaar Vlissingen een dagje open hadden kunnen stel len. Er blijven steeds verhalen de ronde doen over de gangen. Maar wellicht moet er water uit ge pompt worden of is er onvoldoen de zuurstof. Dat wordt wel een heel dure entreeprijs." Edwin Tilroe, Vlissings onderne mer die vanuit zijn eigen interes se mede het onderzoek initieerde, vindt het jammer dat het gangen stelsel voorlopig niet open gaat, maar wel heel begrijpelijk. „Het is een heel bedrag. En ik sluit niet uit dat het in toekomst toch op een op andere manier bij elkaar gebracht wordt. En ik ben blij dat door het informatiebord al die boulevardwandelaars toch gewaar wordt gemaakt wat er zich onder hun voeten bevindt." Tilroe heeft het college via e-mail aangeboden de kosten voor het in formatiebord bij de Westbeer voor rekening te nemen. „Toen het onderzoeksplan bekend werd, kwamen er reacties over 'wat het allemaal niet moest kosten'. Die ben ik nu vóór." Foto's daarvan zijn vanaf morgen te zien in de kunstruimte van W45 aan de Westwal 45 in Goes. Op initiatief van de Goese stich ting Stichtlicht, die gebouwen en blikvangers in het licht zet, heeft Goes voor dat doel een master- plan laten maken. Dat is uitge voerd door het Amsterdamse bu reau Lite van Christa van Santen, een autoriteit op het gebied van aanlichting. Ze is onder meer ver antwoordelijk voor de illuminatie van de Nieuwe Kerk en Beurs van Berlage in Amsterdam. Het Lichtplan voor Goes loopt nog altijd, zegt bestuurslid Tom van den Berge van de Stichting W45 Kunstruimte. „Er zijn plan nen om de pomp op de Beesten markt en de Ringbrug aan te lich ten." Wat betreft de pomp speelt mee dat de Beestenmarkt net is herbestraat en die dus weer deels opengebroken zou moeten wor den. De expositie is bedoeld om het project uit te lichten, vertelt Van den Berge. „Er komt ook en folder tje met een wandelroute langs aangelichte Goese objecten." De opening is zaterdag om 16.00 uur in de ruimte van W45 (Westwal 45 - etage). Christa van Santen is zelf aanwezig om de presentatie toe te lichten. ZorgSaam vroeg de beschikbaar- heidbijdrage aan, omdat de zorgin stelling voor extra kosten staat om spoedeisende hulp en acute verloskunde elk uur van de dag te kunnen aanbieden. In Zeeuws- Vlaanderen wonen immers min der mensen dan bijvoorbeeld in de Randstad, waardoor er ook minder 'klanten' zijn voor het zie kenhuis. Per bezoeker is de spoed eisende hulp en acute verloskun de daarom duurder in Zeeuws- Vlaanderen. Een landelijk zorgverzekerings fonds is door het ministerie van Volksgezondheid opgericht om 'afgelegen' ziekenhuizen als Zorg Saam te helpen. Het NZa beheert dit fonds. En die instelling heeft dus de aanvraag van ZorgSaam af gewezen, evenals van andere peri fere ziekenhuizen. Die afwijzing kwam heel laat. ZorgSaam diende in september 2013 al een aanvraag in voor 1,7 miljoen euro op jaarba sis. In 2014 is die nog bijgesteld naar 2,4 miljoen euro volgens nieuwe rekenregels van de NZa. In oktober - dus ruim een jaar na de eerste aanvraag - kwam de af wijzing pas. ZorgSaam heeft inmiddels beroep aangetekend en wordt daarin on dersteund door zorgverzekeraar CZ en de provincie. CZ wijst het argument van de NZa af dat zij de extra kosten maar zou moeten dra gen. Het zorgverzekeringsfonds is er gekomen om de kosten van 'af gelegen' ziekenhuizen evenredig te verdelen over alle zorgverzeke raars en premiebetalers, stelt CZ, wat wel zo eerlijk is. De oplossing ligt, oordeelt CZ, bij een bijdrage uit dat fonds. ZorgSaam moet mede vanwege het uitblijven van de beschikbaar- heidbijdrage (maar zeker niet al leen om die reden) fors korten op de ziekenhuisorganisatie; 12,5 mil joen euro op jaarbasis. De SP in de Tweede Kamer vreest zelfs dat dit ertoe kan leiden dat ZorgSaam 'op enig moment' de spoedeisen de hulp en acute verloskunde zal moeten staken. In Kamervragen heeft de partij minister Schippers opgeroepen hierop snel actie te ondernemen. KRUININGEN - In een loods aan de Nishoek 26 in Kruiningen heeft woensdagavond rond elf uur brand gewoed die met veel rook ontwikkeling gepaard ging. De brand woedde in een hoop afval dat lag opgeslagen bij Sinke Recy cling bv. De brandweer bestreed het vuur met groot materieel. VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De ziekenhuistak van ZorgSaam krijgt brede steun om alsnog een beschikbaarheidbijdra- ge binnen te halen. Een aanvraag is eerder door de Nationale Zorgauto riteit (NZa) afgewezen, omdat vol gens de NZa zorgverzekeraars zelf in staat zijn om extra financiële middelen te geven aan ZorgSaam. ZIERIKZEE - De fietsenstalling bij het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee wordt momenteel onder handen genomen. Onder andere de bestrating (foto) wordt ver nieuwd. De gemeente nam de stalling afgelopen voorjaar over van Connexxion, die het beheer van openbare ruim te niet langer als taak ziet. De gemeente vindt de veelge bruikte stalling belangrijk als stimulans om te kiezen voor het openbaar vervoer. De opknapbeurt kost 14.000 euro. Aan de Nederlandse Staat betaalt de gemeente jaarlijks 863 euro huur voor het terrein, foto Marieke Mandemaker door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De onderaardse gan gen onder de Westbeer, Boulevard Bankert en Boulevard De Ruyter in Vlissingen blijven voorlopig dicht. Een inspectieonderzoek kost 12.300 euro en dat heeft de ge meente er nu niet voor over. Zaterdag 15 en zondag 16 november Huisartsen HAP Zierikzee, Borrendamme, (Schelde- straat 2) Zierikzee, tel: 0900- 1585. Be reikbaar op werkdagen van 18.00-8.00 uur. Tijdens weekend en feestdagen 24 uur bereikbaar. Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Apotheek Borrendamme Zierikzee, Bor rendamme 11, 0111-870037, dagelijks 8.00-23.00 uur. Van 23.00-8.00 uur via dienstdoende apotheker. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Gezelschapsdieren: weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgeval len 0111-412180. Spreekuur uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingen- straat 17 te Zierikzee. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0111 -412180. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. GOES - Al jaren baden Goese gebou wen als de Grote Kerk en het stad huis en groen op de wallen in het licht, als onderdeel van het Licht plan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61