De appelboom in de tuin komt vrijwel zeker uit Nieuwerkerk Kerncentrale Doel 3 blijft zeker nog maanden buiten bedrijf Thoolse VVD'er nieuwe wethouder in Sluis 30 SCHOUWEN-DU1VELAND Eigenaren hotelsuites en -appartementen vinden dat ze voor een miljoen euro zijn benadeeld door exploitatiemaatschappij. MIDDELBURG - Grand Hotel Ter Duin in Burgh-Haamstede dreigt failliet te gaan, zo bleek gisteren tijdens een kort geding dat was aangespannen door een aantal ei genaren van de 137 hotelsuites en -appartementen. Advocaat Huub den Hollander liet namens de exploitatiemaat schappij weten dat het bedrijf jaar lijks een verlies van zeven tot acht ton lijdt. „Dat is niet lang meer vol te houden", zo waar schuwde hij. Volgens hem zijn er twintig medewerkers in vaste dienst bij het bedrijf. Een aantal eigenaren van suites en appartementen, die door het hotel verhuurd worden, eiste gis teren dat de exploitatiemaatschap pij met extra geld richting hen over de brug komt omdat de oor spronkelijke contracten niet wor den nagekomen. Volgens raadsman Willem van den Bos wordt door het hotel te veel geld ingehouden voor het schoonmaken van de kamers en het boeken van kamers door gas ten. Zijn cliënten, beleggers die geïnvesteerd hebben in een suite of appartement, menen de afgelo pen jaren voor een miljoen euro te zijn benadeeld door de organi satie. Hij eiste gisteren dat zijn cliënten de kasboeken van het be drijf in mogen zien om exact te kunnen bepalen op hoeveel geld ze nog recht hebben en dat de oude contacten alsnog moeten worden nagekomen. Advocaat Den Hollander erkende dat op gebied van de boekingskos ten er nieuwe ontwikkelingen zijn die bij het opstellen van het oorspronkelijke contact nog niet duidelijk waren. Hij vertelde dat er nu vooral geboekt wordt via de website booking.com en nauwe lijks nog via de eigen boekingsor ganisatie van het hotel. „En Book- ing.com vraagt geld voor de be middeling." Ook is er onenigheid over de schoonmaakkosten omdat des tijds de notaris alle partijen een contract heeft voorgelegd dat is ge baseerd op het verhuren van huis jes. „Maar een hotelkamer verhu- ren is heel wat anders", aldus Den Hollander. „Dan komen er veel extra kosten om de hoek kijken. Alleen al de lakens, die worden el ke dag afgehaald" Volgens hem ziet een aantal eigenaren in dat door de gewijzigde omstandighe den de contracten moeten wor den aangepast. Hij waarschuwde ook dat, als de andere eigenaren vast houden aan hun financiële ei sen, 'het einde bedrijf is' voor het hotel. Rechter Maarten Steenbeek vroeg de eigenaren ook of ze hun zaak wilden doorzetten. „Want als het hotel failliet gaat, zal een nieuwe eigenaar wel met andere contracten komen." En die kun nen volgens hem wel eens nog na deliger zijn. De eigenaren lieten weten dat ze de zaak willen door zetten. De rechtbank doet donder dag 20 november uitspraak „Ongeveer een derde van wat wij leveren gaat via een distributeur naar tuincentra in Nederland, Duitsland en België. Twee derde leveren wij aan fruittelers", zegt Maas. En dan gaat het om grote aantal len. Jaarlijks verkoopt het bedrijf zo'n 250.000 fruitbomen. Alleen appel-, peren-, en pruimenbomen van diverse rassen. Aan andere fruitsoorten of klein fruit als bessen waagt Maas zich niet. „Als je het goed wilt doen, moet je je specialiseren. Dan ga je te veel doen. Dan weet je van al les een beetje en dat is niet goed. Een fruitteler moet een boom heb ben waarmee hij fruit kan kwe ken." Maas kweekt de bomen op van stekje tot boom. Een arbeidsinten sief proces van twee jaar voor ap pel- en pruimenbomen, en drie jaar voor een perenboom. Bij Maas werken jaarrond ongeveer acht mensen mee op het bedrijf. Gedurende het hele groeiproces moeten de boompjes nauwlet tend in de gaten gehouden wor den. Groeien ze recht, is de snoei juist, is de ondergrond schoon ge noeg, zijn er geen ziekten? Het komt allemaal erg precies. Maas: „Je hebt echt topkwaliteit nodig. Het is alles of niets. Verko pen of verbranden, alles moet kloppen." De bomen worden niet gekweekt op eigen grond, maar op huurper- celen. „Je kan maar één keer telen op de grond." Maas legt uit dat de grond na de teelt in verband met ziekten niet meer geschikt is voor de kweek van fruitbomen Het gaat om ziek ten waar de akkerbouwers verder Op de akker geen hinder van hebben omdat andere gewassen daar ongevoelig voor zijn. Dat betekent dat Maas jaarlijks ongeveer dertig hectare grond huurt van collega-boeren. „Ik ben begonnen rond ons eigen bedrijf en zit nu bij Sirjansland en ver achter Nieuwerkerk", legt Maas uit. Hij is niet bang dat hij uiteindelijk geen geschikte grond meer kan huren. „Nee hoor, Schouwen-Duiveland is groot." De mededeling komt niet onver wacht, maar is toch een tegenval ler voor de Belgische regering. De kans dat er een stroomtekort op treedt in België bij een strenge winter, is daarmee levensgroot. De Belgische regering heeft daar voor ook al een afschakelplan ge maakt. Om en om worden (delen van) gemeenten van het stroom net gehaald, om te voorkomen dat de elektriciteitsvoorziening in het hele land uitvalt. Electrabel heeft niet alleen proble men met de kerncentrales Doel 3 en Tihange 2, maar Doel 4 ligt er ook nog altijd uit na een sabotage van een turbine buiten de kern- De kans op een tekort aan elektriciteit in België blijft nu blijkt dat Doel 3 nog niet kan worden opgestart. reactor zelf. De reparatie is groten deels uitgevoerd, maar het wach ten schijnt nog te zijn op een aan tal onderdelen. De verwachting van Electrabel is overigens dat kercentrale Doel 4 nog voor januari in werking kan worden gesteld. Een andere kwestie is dat de nieu we Belgische regering Doel 1 en 2 langer open wil houden, tot 2025 in plaats van 2015. Een officieel besluit ligt er echter nog niet, terwijl februari 2015 brandstofstaven in de reactor van Doel 1 vervangen moeten worden. Wat betreft tijdsplanning wordt dat lastig. De 37-jarige Werkman is fractie voorzitter van de WD in de Thoolse gemeenteraad. Hij is ook Statenlid en werkt als accountma nager bij het bedrijf AuteQ. Werkman werd door een speciaal ingestelde adviescommissie én de Sluise WD-fractie als meest ge schikte kandidaat beoordeelt, ver telt de Sluise fractievoorzitter Conny Almekinders. „Hij heeft politieke ervaring, veel contacten in het bedrijfsleven, en we den ken dat hij prima past in het hui dige college." Werkman zelf is blij met zijn nieuwe job, laat hij weten. „Sluis is een prachtige gemeente, met veel water, recreatie en toerisme. Er speelt veel, er is veel te doen. Dat trekt me." rtij neemt in Sluis de volledige portefeuille van Lau ret over - dus met onder meer fi nanciën en personeel en organisa tie. Werkman blijft Statenlid tot de Statenverkiezingen in maart. Duin bijna failliet Hotel Ter door Emile Calon 137 hotelsuites en appartementen telt Grand Hotel Ter Duin in Brugh-Haam; stede. Een aantal van de eigenaren heeft een kort geding aangespannen tegen de exploitatiemaatschappij. door Melita Lanting NIEUWERKERK - Onlangs nog een appel-, peren- of pruimenboom ge kocht bij een tuincentrum? Dan is de kans zeer groot dat deze boom is opgekweekt door Jan Maas uit Nieuwerkerk. Hij kweekt niet al leen bomen voor de tuincentra, maar vooral ook voor fruittelers. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? Jan Maas (op de trekker) is met zijn medewerkers pruimenbomen aan het rooien. Dirk-Jan Gjeltema DOEL - De in maart vanwege onder zoek naar haarscheurtjes stilgeleg de kerncentrales Doel 3 en Tihange 2 blijven nog zeker tot het einde van de winter buiten bedrijf. GDF Suez, het moederbedrijf van exploi tant Electrabel, heeft dit gisteren bekend in een toelichting bij de kwartaalresultaten. door Martijn de Koning OOSTBURG - Jack Werkman uit Scherpenisse wordt namens de WD wethouder van de gemeente Sluis. Hij is de opvolger van Stan Lauret, die vorige maand zijn ont slag nam. Werkman begint eind vol gende week in zijn nieuwe functie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60