Fan kan Fifa breken, maar zal dat niet doen muziekopvoeding zoon Grote werkgevers en MKB Brabant-Zeeland werken samen IN HET NIEUWS 5 'De meesten van mijn vrienden hebben de tv de deur uit gedaan' Onderzoeker herkent zich niet in samenvatting Trijntje al eerder gevraagd voor Songfestival „Ik ben een ontzettend luie tv-kijker", vertelt Tes sa Petrusa (33) trendonder zoeker bij Fontys Hoge scholen. „Ik kijk alleen maar als ik van mijn werk kom en een vrij moment heb. Dan heb ik al zo veel informatie tot me geno men, dat alles op tv prima is, als het maar geen in houd heeft" „Eigenlijk vind ik wel dat ik pro gramma's als Tegenlicht zou moe ten kijken, maar als Sex and the Ci ty op is, wordt het toch dat Harry Potter, waarvan nu alle films wor den uitgezonden, kijkt ook zo lek ker weg." MTV volgt ze voor haar werk als trendonderzoeker. „Grappig om te zien hoe programma's daar zijn veranderd van muziekclips naar pro gramma's over jongeren die niet erg verantwoord bezig zijn, die veel drin ken of tienermoeder zijn. Wel realistisch en dat komt misschien minder aan bod bij reguliere zen ders." Haar vrienden zijn door gaans hoogopgeleid. De meesten van hen hebben de tv de deur uit gedaan. „Ze downloaden, strea- men en kijken uitzending gemist. Ik wijk in die zin af, dat ik tv puur als ontspanning gebruik en niet om me te laten informeren of om specifieke programma's te kij ken." Dat president Poetin bepaald niet zuiver op de graat is en er 'ver schillende incidenten' waren voor de uitverkiezing van Rusland, is voor de Fifa geen beletsel. Dat er door het snikhete Qatar met olie dollars gewapperd is om het WK binnen te halen, was evenmin re den om die beslissing terug te draaien. Het is geen verrassing. Van liegen en bedriegen heeft de Fifa - is de algemeen levende gedachte - een gewoonte gemaakt. Het is moei lijk van dit comité, dat met enige regelmaat wordt beschuldigd van corruptie, graaien en machtswel lust, af te komen. Wie zich solo verzet, komt vaak van een koude kermis thuis. Afge lopen zomer nog gebeurde het Michael van Praag. De voorzitter van de Nederlandse voetbalbond KNVB stond op en liet zich kri tisch uit over Fifa-president Sepp Blatter. In de wandelgangen oogst te hij veel bewondering, maar toen er onlangs gestemd moest worden, koos een aantal Europese vertegenwoordigers toch voor de zittende Fifa-macht. Die blijft zo sterk omdat ze heerst door te ver delen. Minder kapitaalkrachtige landen, vooral in Afrika, krijgen fi nanciële steun van Blatter in ruil voor hun stem. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Van Praag staat in zijn hemd. Af gelopen weekeinde, bij het Total Football Festival in Amsterdam, verwoordde Van Praag de wereld wijde sentimenten over de FIFA. „Er is geen eensgezindheid in Eu ropa en een sterk anti-Europa-sen- timent in de rest van de wereld. Wij zijn immers al rijk en mach tig. Ze snappen onze ophef niet." De echte macht ligt bij de voetbal- kijker. Als die besluit de kijkcij fers een fatale knauw toe te die nen, is het snel gedaan. Dan stort het Fifa-imperium in. Dat zal nooit lukken. In aanloop naar een WK wordt geklaagd in de kroeg en is mopperen op de Fifa een po pulair thema op verjaardagsfeest jes. Dan spreekt men er schande van dat bij de bouw van de sta dions in Qatar tientallen werklui van het dak zijn gevallen, dat het er straks bijna 50 graden Celsius is. En Poetin wordt neergezet als een boef. Zelfs politici willen wel een kriti sche noot kraken. Maar zich vere nigen tot een tegenbeweging, dat doen voetballiefhebbers niet. Rolt straks de bal, dan blijkt dat hele horden zich allang niet meer be kommeren om de achterliggende machtsspelletjes en slechts in dat éne spel geïnteresseerd zijn. De massa heeft macht. Het moet ook de gedachte zijn geweest van een groep Nederlandse fans die in aanloop naar het WK in Brazilië de Facebookpagina 'Power to the football fans - Stop Fifa-corrup- tion' begon. Een halfjaar na op richting hebben ze nog maar 864 likes. De vlijmscherpe petitie die zij naar Fifa-sponsors stuurden, werd slechts tientallen keren on dertekend. En dat terwijl hun idee niet slecht was. Sterker, het lijkt de enige demo cratische oplossing voor het pro bleem. In een wereld waarin geld regeert, zal volgens de groep de te genreactie van het grootkapitaal moeten komen. Wanneer Fifa's 'partners' Adidas, Coca-Cola, Hyundai en Emirates zich van de voetbalbonzen afkeren, zullen hun concurrenten - zeg Nike, Pep- si, Nissan en Qatar Airways - niet happig de opengevallen plekken moeten nemen. Van de zakenwe reld is dergelijke solidariteit ech ter niet te verwachten. Blatter kan daardoor in zijn vuile handen blijven wrijven. Is er dan echt niks te verzinnen? Misschien wel. Als de wereld kiest voor een permanente plek waar het WK wordt gespeeld - bij voorbeeld Engeland, de bakermat - zou dat nog één keer gehannes opleveren, maar kan het vanaf 2026 allicht gedaan zijn met cor ruptie en machtsmisbruik. Typerend voor de gang van zaken bij de Fifa is de ophef rond het onder zoeksrapport naar de toe wijzing van de WK's van 2018 en 2022. Koud gepubliceerd liet de on derzoeker, Michael Gar cia van de onderzoekska- mer van de ethische commissie van de Fifa gisteren weten zich hele maal niet te kunnen vin den in de samenvatting van zijn eigen rapport. Die was weer gemaakt door iemand anders van de Fifa, Hans-Joachim Eckert van de juridische tak van de ethische com missie. „Ik ben van plan om be roep aan te tekenen", zei Garcia, een Amerikaanse jurist die twee jaar lang onderzoek deed naar de gang van zaken. „Het eindverslag bevat tal van zeer onvolledige en on juiste weergaves van fei ten en conclusies uit mijn onderzoeksrap port" Daarin wordt geen mel ding gemaakt van grote onregelmatigheden in de procedures. Zowel Rusland als Qatar mag derhalve van de wereld voetbalbond doorgaan met de voorbereidingen van de organisatie van 'hun' WK. Ook de Engelse voetbal bond FA heeft aangege ven de conclusies niet te accepteren. De KNVB gaat het volledige rap port opvragen bij de Fi fa. Tot slot gaatr volgens nieuwszender CNN, ook de FBI verder met haar onderzoek naar corrup tie binnen de Fifa. sinds 23 oktober vermist was, na dat ze naar België zou zijn gereisd voor een familiebezoek. De Duit se rechercheurs vertrouwden het verhaal van Kurochkin niet en ontdekten onjuistheden. Kennis sen van het stel verklaarden dat er de laatste tijd scheurtjes waren ge komen in het ooit zo hechte hu welijk van de muzikanten. Nadat de politie Kurochkin hiermee con fronteerde, bekende de cellist zijn echtgenote te hebben gewurgd en bracht de politie naar de plek waar hij haar had begraven. Kate de Marcken en Sergey Ku rochkin speelden beiden in het Beethoven Orchester, een 106- koppig Duits symfonisch orkest uit Bonn. De Marcken komt oor spronkelijk uit de omgeving van Brussel en studeerde aan het con servatorium van Luik. De gewelddadige dood van de pia niste was een schok voor haar col lega's „Wij zijn één grote fami lie", verklaarde een muzikant aan de General Anzeicher. „Dat zoiets in onze kringen kon gebeuren, is onbegrijpelijk." De 12-jarige zoon van De Marcken en Kurochkin is na de arrestatie van zijn vader ondergebracht bij zijn opa en oma in België. HILVERSUM - Zangeres Trijntje Oosterhuis, die Nederland verte genwoordigt op het Eurovisieson gfestival, is al eerder gevraagd om dat te doen. „Maar ik durfde niet", zei ze donderdagavond in De We reld Draait Door. Door het succes van Anouk, tij dens het songfestival van 2013, kreeg Trijntje het vertrouwen om zich ook aan het internationale liedfestijn te wagen. „Het heeft het songfestival in een heel ander daglicht gezet." Anouk heeft het nummer geschreven dat Trijntje in mei in Wenen gaat zingen. Het is geen ballad, maar het heeft 'po wer', aldus Oosterhuis. Zo zullen de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) en MKB Brabant en Zeeland vanaf 1 januari 2015 opereren als één be- leidsbureau, dat wordt geleid door BZW-directeur Michiel van Campen. Het bureau behartigt de belangen van kleine tot grote be drijven in de regio. Het in elkaar schuiven van twee bureaus bete kent niet dat er minder mensen komen te werken. Het hoofddoel is de kwalitëlt van de dienstverle ning op te krikken. Wel blijven beide organisaties - ieder met haar eigen label - leden, indus triële contacten en lokale part ners bedienen. De BZW en MKB Brabant en Zeeland werkten al langer intensief samen. Hoofddoel is verbetering kwaliteit dienstverlening I VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 worden beeld De Persdienst Tessa Petrusa ANALYSE TOEWIJZEN WK VOETBAL door Edward Swier ZÜRICH - De Fifa heeft gesproken. De wereldvoetbalbond komt na een zelfverricht onderzoek niet te rug op de fel bekritiseerde toewij zing van het WK aan Rusland (2018) en Qatar (2022). I Sepp Blatter foto HH Cellist Kurochkin heeft bekend zijn vrouw, toppianiste De Marcken, te hebben vermoord MIDDELBURG - De grote industriële werkgevers en het midden- en kleinbedrijf in Zeeland en Brabant slaan de handen ineen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5