Stichting dorpshuizen voelt zich Nieuwe vispassage gepasseerd door Zeeuwland bij Prommelsluis 28 SCHOUWEN-DUIVELAND BEGROTINCSRAAD Fracties verlegden met amendementen en moties nog wel wat accenten en kruisten onderling soms pittig de degens. De stichting vindt het raar dat zij als beheerder van twaalf dorpshui zen uit de krant moet vernemen: „Dat de gemeente en Zeeuwland zich hebben voorgenomen de dorpshuizen te vervreemden en het beheer anders te gaan organi seren." „Deze publicaties raken ons rechtstreeks in ons functione ren en veroorzaken een hoop on rust onder beheerders en de ge bruikers van de dorpshuizen, meldt de stichting." Gemeente en Zeeuwland maakten begin vorige maand nieuwe prestatieafspra ken. Daarin staat onder meer dat zij samen proberen eigendom en beheer van de dorpshuizen onder te brengen bij de inwoners. Het huurcontract dat de gemeente bij huisbaas Zeeuwland heeft, loopt in augustus 2017 af. De stichting is temeer ontstemd omdat het beheer daarna in han den van vrijwilligers komt. Die zouden minder deskundig zijn dan de beroepskrachten van de stichting en ook de continuïteit in gevaar kunnen brengen. De stichting wijst Zeeuwland erop dat zij zichzelf contractueel heeft verplicht de stichting voor nog eens tien jaar een contract aan te bieden. „Klopt, reageert Zeeuw- landdirecteur Antoine de Ceuster. „Maar dit keer voor een marktcon forme huurprijs en dat gaat voor al de gemeente aan, want die moet de tekorten bijpassen." De Ceuster begrijpt de veront waardiging van de stichting ook niet. „Zij weet al jarenlang wat wij met de dorpshuizen van plan zijn. Raar, die boze brief. Waarom niet even met ons gesproken?" De vispassage vervangt de aalgoot die in 2010 werd verwijderd van wege de dijkverzwaring. De vistrap is bedoeld voor meer dere vissoorten, die trekken tus sen de Oosterschelde en de zoete binnenwateren. Natuurgebied Prunje, dat grenst aan de Prom melsluis, voldoet momenteel niet aan de ecologische waterkwali teit. Meer vismigratie moet daar verbetering in brengen. Voor ver hoging van die kwaliteit heeft het waterschap afspraken gemaakt met provincie en Rijkswaterstaat. Deze instanties betalen dan ook mee aan de vispassage. Aanvanke lijk, in 2012, vond het waterschap een vispassage bij Kerkwerve te duur. Wel zou de aalgoot terug worden gelegd. Maar nu is toch ge kozen voor een echte vistrap. Het wordt de negende in Zeeland. De algemene vergadering van wa terschap Scheldestromen wordt donderdag 4 december gevraagd deze investering van acht ton goed te keuren. ZIERIKZEE - De behandeling van de begroting 2015-2018 is voor fi- nanciën-wethouder Ad Verseput op geen enkel moment lastig ge weest. De gemeenteraad had wei nig kritiek op de voorstellen. Al leen de SP stemde tegen de begro ting. Waarom de partij tegen stemde, heeft fractievoorzitter Anita de Vos - ondanks uitdrukke lijk verzoek van de WD - niet toe gelicht. De socialisten namen voor het eerst deel aan de besprekingen en gaven hun visitekaartje af. Ze keurden niet alleen de begroting af, ze wilden ook de hondenbelas ting afschaffen. „Want 20 procent van de inwoners brengt nu 180.000 euro op en dat geld komt niet ten goede aan voorzieningen voor honden, maar vloeit in de al gemene middelen. Dat is een on eerlijke verdeling." Om het gat te dekken dat zou ontstaan als de hondenbelasting wordt - afge schaft, moet volgens de SP de ozb maar omhoog. Dat viel bij veel fracties verkeerd. „Alsof dat wel eerlijk is, huurders betalen geen ozb", sneerde Florus van der Paauw (SGP). „U doet hier aan in komenspolitiek en daarin gaan wij niet mee", zei Daniël Joppe (CDA). Ook een motie over gebrekkig werkende iPads bleek een diepere lading te hebben. „Ik ben op zoek naar de intentie van deze motie", zei Wout van den Berg (WD). „Gaat het nu om de storing of wilt u de raadsvergoeding omlaag hebben?" „Ook dat", antwoordde De Vos. Hiervoor was geen steun. De fractie van Alert! kwam met een motie over de Kloosterweg in Haamstede. De fractie wil een on derzoek naar het plaatsen van een 'smiley' (een bord waarop te zien is of iemand te hard rijdt, red) in de strijd tegen hardrijders. „Ja hoor, ik wil wel een smiley plaat sen, soms helpt dat wel eens", ant woordde wethouder Jacqueline van Burg badinerend en gieche lend; een toon die gisteren iedere vragensteller ten deel viel. Op de vraag van de PvdA hoe het college denkt de mosselvangst te verster ken, antwoordde Van Burg: „Ik dacht door meer mossels te eten." Ook hier kwam ze mee weg. Er kwam wel discussie over het feit dat ze twee moties overbodig noemde omdat ze die toch al in toekomstig beleid wilde meene men. „De moties zijn niet overbo dig, want er is nog geen visie", rea geerde Johan Pannenkoek (CU). Hij kreeg bijval van Robbert Lie- vense (LSD). „Als de wethouder er misschien hetzelfde over denkt, betekent dat nog niet dat een motie overbodig is." De begrotingsbehandeling werd overschaduwd door het nieuws, eerder deze week, dat Delta moge lijk geen dividend zal uitkeren. De gemeente stond er financieel goed voor, maar dat is nu minder rooskleurig. Om het ontstane te kort te dekken, is de algemene re serve aangesproken en daarmee is de raad akkoord. Dit heeft ook ge volgen voor de financiële positie in de komende jaren. De provincie Zeeland heeft inmid dels protest aangetekend. Joppe vroeg aan wethouder Verseput ook actief te zijn. Verseput liet we ten de actie van de provincie te ondersteunen. door Ton van den Nouweland KERKWERVE - Waterschap Schelde- stromen legt in januari volgend jaar bij het gemaal Prommelsluis in Kerkwerve een nieuwe vispassage aan. Dat kost acht ton. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Wij voelen ons gepas seerd en genegeerd." Dat schrijft de stichting Dorps- en Gemeen schapshuizen in een boze brief aan woningbouwvereniging Zeeuwland en aan het gemeentebestuur. Weinig kritiek op begroting door Ali Pankow en Melita Lanting Discussiëren maakt hongerig: de SGP-fractie liet zich tijdens de schorsing de hapjes goed smaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58