WONEN 3 Pindakaasboom Bonenvlieg Kirengeshoma VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Muliem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. L. Hermans nam jaren geleden een stekje van een boom uit Italië mee. „Inmiddels is-ie aardig uit de kluiten gewassen. Hij bloeit van juli tot sep tember met witte bloempjes, daarna worden de bloementakjes rood en ko men er groene bolletjes in, die later weer zwart kleuren. Maar wat is de naam van de boom en wanneer kan hij gesnoeid worden?" „Dit is Clerodendrum trichotonum", zegt Romke van de Kaa na het zien van de meegestuurde foto's. „De Ne derlandse naam is makkelijker: pinda kaasboom, omdat het gekneusde blad naar pindakaas ruikt. Persoonlijk vind ik pindakaas lekkerder ruiken. Dit is meer bedorven pindakaas. Het is een van de weinige heesters die laat in het Blad en bloem van pindakaasboom. jaar bloeit. Snoeien kan in het voor jaar, net zo hard als je maar wilt. Maar het hoeft niet, natuurlijk. Doe het al leen als de struik te groot wordt." H. Rozendal heeft een probleem: „Als ik in het voorjaar slaboontjes poot en deze opkomen, komt bij een aantal de stengel boven, waaraan alleen beide zaadhelften zitten en geen blaadjes. Als ze in het voorjaar uitgebloeid zijn en er vruchtjes aankomen, vallen er veel af met een klein gaatje erin: er zit een rupsje in. Is dit te bestrijden?" „Wel zaadlobben, geen blad is een be kend verschijnsel", weet Romke van de Kaa. „Dan krijg je zogenaamde sol daatjes. Zaai de bonen binnenshuis in potjes of onder vliesdoek. Of half juni, als de bonenvlieg niet vliegt, want dat is de veroorzaker. De gaatjes hebben weer een andere oorzaak: de bonenke ver. Die wordt geweerd door aardap pelen naast de bonen te planten." S. Robbers heeft een Kirengeshoma van 20 jaar oud. „Ik moet de plant ver plaatsen. Hij heeft op de aarde echter een grote, harde, ronde plaat ge vormd. Hoe moet ik dit aanpakken en wanneer is de beste tijd ervoor?" „De beste tijd is straks, als hij is afge storven. Neem een scherpe spade en steek de plant in stukken, alsof je een taart aansnijdt", stelt Romke van de Kaa. „Verplant de stukken met aanhan gende aarde. Geef na het verplanten water, ook als de grond vochtig is." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Enige nadeel aan een ronde muur? Grote kasten vlak tegen de muur plaatsen is lastig. Verder valt het reuze mee. 'Burchtvrouwe' Nicole de Dobbelaere. De overstek van het bovenste terras zorgt ervoor dat je op het eerste ter ras droog zit. Architect Kempe gebruikte ook veel roestvrijstalen details. De Rondo heeft een prachtig uitzicht over de Otheense Kreek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51