Restschuld woningen in 2020 opgelost Architect zorgt voor lagere energierekening ■■1 2 mm ril ril ril 2 WONEN 0 0 Als het herstel van de woning markt zich doorzet, is de rest schuld in 2020 opgelost. Een rest schuld ontstaat als de opbrengst van de woning lager is dan de uitstaande hypotheekschuld. Zo lang het huis niet wordt ver kocht, spreken we van een huis dat onder water staat. Dat heeft Woningmarktcijfers.nl bere kend. De gemiddelde koopsom per woning moet wel met twee procent per jaar stijgen om de restschuld in 2020 op te lossen. De problematiek van de rest schuld is in 2009 ontstaan. In het begin van de jaren tachtig was ook al sprake van het feno meen restschuld. Het CBS berekende onlangs dat in Nederland ruim 1,4 miljoen woningen onder water staan. Volgens woningmarktcijfers.nl hebben kopers uit 2004 nauwe lijks of geen onderwaarde. Bij ko pers uit 2006 begint de rest schuld serieuze vormen aan te nemen met een piek in 2008. Volgens de rekenmethode van woningmarktcijfers.nl hebben kopers uit 2008 een gemiddelde onderwaarde van 50.000 euro. Architecten kunnen met innova tieve en experimentele ontwer pen zorgen voor een lagere ener gierekening. Dat blijkt uit het on derzoek 'Energiebesparing met de plattegrond' van BNA, in samen werking met Joost Hovenier (Offi ce Winhov). Als woningen minder gevelopper vlak hebben, kan dat helpen bij het bezuinigen op energie. Min der gevel betekent immers min der afkoeling of opwarming. Ook werd in het onderzoek geke ken naar de factor daglicht. Net als bij de verwarming geldt hier dat niet alle ruimtes in een wo ning even veel daglicht nodig heb ben. Het aanbrengen van verschil len in lichtinval in een huis kan leiden tot bijzondere architec tuur, en creatief gebruik door de bewoners. Voorbeelden van wo ningen met meerdere 'klimaatzo nes' en woningen met lichtere en donkerdere vertrekken bestaan over de hele wereld: de Casa Gira- sole, die met de zon mee draait, Venetiaanse burgerwoningen met inpandige woonkamers en een Ja pans voorbeeld met woonschillen met verschillende temperaturen. CÉ 0 CÉ 0 CÉ X U Ooit verhuizen? De familie De Dobbelaere moet er niet aan denken. In 1999 kochten Frank en Nicole hun bijzonde re halfronde twee-onder-een-kapwoning in de Terneuzense wijk Nieuw-Othene recht van de bouwtekening, nog voor de bouw begonnen was. Nu, vijftien jaar later, wonen ze er nog steeds en dat naar alle tevredenheid. „Verhuizen? Niet alvorens we alle trappen voorzien hebben van een traplift en het dan ook niet meer gaat." Hoe ziet dat er nou vanbinnen uit, een (half)rond huis? Frank (52), Nicole (47) en hun drie kin deren zijn die vraag van letterlij ke buitenstaanders wel gewend. Zelf staan ze inmiddels eigen lijk nooit meer stil bij het apar te ontwerp van hun woning. Ze zijn er aan ge wend. Zelfs het magnifieke 360 graden uitzicht vanaf de drie balkons over de Otheense Kreek, het oude buurtschap Noten, de nieuwe wijk Othe- ne, de Westerschelde en op de wijde omtrek valt ze eigenlijk niet meer op. Nicole: „Pas als vi site ons erop attendeert dat we zo'n mooi uit zicht hebben, worden we er ons weer heel erg van bewust. Want het is zo." De dubbele ronde woning is één van de mar kante huizen van Nieuw-Othene. De plaats is niet toevallig gekozen, want de hoek van de Dixielandkade en de Wolverineslaan markeert de entree van de nieuwbouwwijk. De cilinder vormige twee-onder-een-kap is van de hand van de Terneuzense architect Chris Kempe. Hij overleed echter nog voor zijn ontwerp was afge bouwd. Nicole: „Hij heeft het pand dus nooit gezien en dat is erg jammer. Hij zal vast heel trots geweest zijn op het resultaat." Kempe doopte zijn ontwerp de 'Rondo'. De Ter neuzense architect had een voorliefde voor his torie en hij liet zich hier graag door inspireren in zijn ontwerpen. Het ontwerp van de Rondo lijkt op het eerste gezicht juist heel modern, maar is wel degelijk doorspekt met historische stijlkenmerken. Zo is de cilindervorm van de dubbele woning een directe verwijzing naar de bastions die in vroeger tijden aan de rand van steden stonden. Amper zichtbaar voor passan ten zijn de valse ramen in de gevel. Het meest in het oog springende van de Rondo, naast de niet alledaagse vorm, zijn toch wel de strand huisjes op het dak. Kempe koos voor deze kwinkslag als een verwijzing naar de nabijheid van de Zeeuwse kust. De één vindt het prach tig, de ander vindt het niks, maar bijzonder is het zeker. De dochter van de familie De Dobbe laere heeft in het strandhuisje haar tienerka mer. Het is alsof ze altijd op vakantie is, maar dan in eigen huis. Ook de benedenverdieping van de Rondo is niet alledaags. Daar is een multifunctionele ruimte, bij de familie De Dobbelaere in gebruik als het kantoor van Frank en waar de nog thuis wonende kinderen zich kunnen terugtrekken om rustig hun huiswerk te doen. Ook is bene den de bijkeuken en wasruimte. Na de eerste trap, op de eerste verdieping, is de woonkamer met open keuken gesitueerd. De massief Frans eiken plankenvloer contrasteert mooi bij het moderne ontwerp van het huis. De reden waarom pas op de eerste verdieping het wonen begint, is meteen duidelijk: het uit zicht. Kempe heeft de halfronde woonkamer voorzien van niet minder dan twee ruime bal kons en een heleboel ramen. Ruimte voor grote wandmeubels is er daardoor niet, maar die kun nen toch niet mooi vlak tegen de ronde muur gezet worden. De tweede verdieping bestaat uit drie slaapkamers en een ruime badkamer en de derde trap leidt naar de pent-room in het strandhuisje. Nicole: „Het enige nadeel wat ik kan bedenken aan deze woning zijn de vele trappen. Maar elk nadeel heeft zijn voordeel: ik hoef in ieder ge val niet naar de sportschool, ik krijg thuis wel genoeg beweging!" Nu de drie kinderen van Nicole en Frank al flink met hun vleugels beginnen te flapperen om uiteindelijk uit te vliegen, zal de woning op termijn wel erg groot worden voor het stel al leen. Maar van verhuizen is voorlopig toch nog echt geen sprake. Jammer voor diegenen die op de Rondo azen. Nicole: „We wonen hier enorm naar onze zin. Ik breng nog liever drie trapliften aan dan hier voorlopig weg te moeten." «UWtlAARS ■1 Vierkant achter de halfronde woning door Sheila van Ooorsselaer Als een burcht markeert deze bijzondere twee-onder-een kap de en tree van de wijk Nieuw-Othene in Terneuzen. foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50