Tunnels van boulevard openstellen is te duur Walchers Donker 1 cn l.jU Rechtszaak kan hotel de kop kosten 66 Een overdekte markt, met kleine winkeltjes en Oosterse specialiteiten, dat kan echt een trekker zijn WALCHEREN 31 Doel 3 nog maanden buiten bedrijf Jacobskerk Vlissingen en Historische Kerk Oost-Souburg zien Oostkerk Middelburg wel degelijk als een concurrent. DE SMAAK VAN TOEN ONDERGRONDSE GANGEN VLISSINGEN bunker leldezuil MIDDELBURG - De keuze om con certen en evenementen te hou den in de Middelburgse Oostkerk ligt misschien wel voor de hand, maar vanuit de Jacobskerk in Vlis singen en de Historische Kerk in Oost-Souburg klinken waarschu wingen. Een 'gouden greep' is het zeker niet, en de spoeling wordt wel dun. Op juli stopt de Protestantse Ge meente Middelburg met haar ere diensten in de Oostkerk. Vereni ging Hendrick de Keyser wil be heer, onderhoud en exploitatie overnemen en denkt aan concer ten, evenementen, markten en hu welijken als inkomstenbronnen. Zo gaat het met veel kerken die leeg komen te staan, en met bede huizen waar nog wel erediensten zijn maar die ook als podium die nen. De Sint Jacobskerk in Vlissingen bijvoorbeeld. „Goed dat ze het proberen, maar de spoeling is dun", waarschuwt Wim Ane- maet. „Het is niet zo dat wij er géén last van zullen hebben. Een concért in de Oostkerk waar men sen naartoe gaan betekent een concert minder in de Sint Ja cobskerk en dus ook minder in komsten. Een versnippering van evenementen leidt ook tot een versnippering van geld. Het zal voor iedereen minder worden." En het valt al niet mee om de kerk in stand te houden van het Advocaat Huub den Hollander liet namens de exploitatiemaat schappij weten dat het bedrijf jaar lijks een verlies van zeven tot geld dat binnenkomt, merkt Ane- maet op. „Subsidies van provincie en gemeente krijgen we als stich ting niet. Eventueel kunnen we fi nanciële hulp krijgen van het col lege van kerkrentmeesters, want in de Sint Jacobskerk wordt nog wel gekerkt." Of de Historische Kerk Oost-Sou burg 'last' zou kunnen krijgen van de Oostkerk, is moeilijk te voorspellen, reageert Tobias Me- ijers. „Het zit bij ons alleen vol als er bekende namen optreden, an ders is het maar gedeeltelijk be zet. Een culturele exploitatie is heel moeilijk. Men denkt altijd: het is mooi om er een culturele in vulling aan te geven, maar overal zie je dat er dan geld bij moet. Ex ploitatie zonder subsidie is bijna uitgesloten." De Historische Kerk draait 'heel aardig', stelt Meijers. Dat is te dan ken aan de vele vrijwilligers. „Wij hebben alleen maar vrijwilligers, en dat is ook noodzakelijk. Als je betaalde krachten gaat inzetten, dan ben je gezien. Je móet een vrijwilligersorganisatie hebben." Dat vindt ook Anemaet. „Ook wij werken met alleen maar vrijwilli gers. Ruim honderd hebben we er. Zij doen zo veel, dat ze geld op brengen. Moet je mensen betalen, dan ben je dat geld weer kwijt." Vandaag bespreken Provinciale Staten de begroting voor 2015. De Protestantse Gemeente Middel burg en Vereniging Hendrick de Keyser hopen dat het provinciebe- acht ton lijdt. „Dat is niet lang meer vol te houden", zo waar schuwde hij. Volgens hem zijn er twintig medewerkers in vaste dienst bij het bedrijf Volgens raadsman Willem van den Bos houdt het hotel te veel geld in voor het schoonmaken van de ka mers en het boeken van kamers door gasten. Zijn cliënten, beleg gers die geïnvesteerd hebben in een suite of appartement, menen voor een miljoen euro te zijn be nadeeld. Advocaat Den Hollander stuur geld beschikbaar stelt voor de redding van het rijksmonu ment, dat tot de honderd mooiste van Nederland behoort. Anemaet zou het prima vinden als de gemeente Middelburg fi nancieel bijdraagt aan de plannen voor de Oostkerk. „De kerk staat immers in Middelburg. Maar sub sidie van de provincie? Dan kun nen wij die ook wel vragen. Ik vind dat als het erop aan komt voor de Sint Jacobskerk, dat dan de inwoners van Vlissingen moe ten besluiten of ze er geld voor over hebben." Tot zes jaar geleden kreeg de Sint Jacobskerk ieder jaar een kleine subsidie van 2500 euro van de pro vincie, maar die is weggevallen. Ook de gemeente legt niks bij. De Historische Kerk Oost-Souburg draait ook zonder subsidies, zegt Meijers. „Wij zijn afhankelijk van entreegelden en donateurs. Maar, wij doen geen onderhoud. De kerk is van de PKN en wordt ook nog gebruikt voor diensten. Dat is wel een verschil met de Oost kerk." Dat de Oostkerk behouden moet blijven, staat ook voor Meijers en Anemaet als een paal boven wa ter. Een alternatieve oplossing vin den, lukt Anemaet zo snel niet. Meijers oppert de bouw van ap partementen, zoals nu ook ge beurt in de Petruskerk in Vlissin gen. Het heeft jaren geduurd voor dat dat plan werd uitgevoerd, maar nu is het toch zover. „Of een overdekte markt, met klei ne winkeltjes. Die zou je eigenlijk dichter in het centrum willen heb ben, maar als je er speciaalzaken in hebt, kun je mensen naar je toe trekken. Iets met Oosterse specia liteiten of zo, dat kan echt een trekker zijn.' erkende dat op gebied van de boe kingskosten er nieuwe ontwikke lingen zijn die bij het opstellen van het oorspronkelijke contact nog niet duidelijk waren. Ook is er onenigheid over de schoon maakkosten. Rechter Maarten Steenbeek vroeg de eigenaren ook of ze hun zaak wilden doorzetten. „Want als het hotel failliet gaat, zal een nieuwe eigenaar wel met andere contracten komen." De ei genaren lieten weten dat ze de zaak willen doorzetten. Maar als een private partij het geld wel heeft, mag die de boule vardtegels lichten en graven naar de toegang van de tunnels, meldt wethouder Albert Vader. De toegang moet ergens bij de Scheldezuil onder een met zand bedekt luik schuilgaan. Wel wil de gemeente door Orionis een in formatiepaneel laten maken voor bij de Westbeer met uitleg over het onderaardse gangenstelsel, te gelijk met de informatiepanelen die Orionis produceert voor het Scheldekwartier. Dat kost 1500 tot 2000 euro. Met die oplossing is stadsarchiva ris Ad Tramper wel tevreden. Zo wordt de informatie publiek die het onderzoeksteam van archief en de Walcherse Archeologische Dienst uit oude kaarten en de werkarchieven van waterschap en Rijkswaterstaat heeft vergaard. De gangen maken deel uit van ves tingwerken uit de Franse tijd, die in de Tweede Wereldoorlog nog deels gereed zijn gemaakt om als schuilkelder te dienen. Tramper gelooft niet dat ontslui ting van de onderaardse gangen DOEL - De in maart vanwege on- derzoek naar haarscheurtjes stilge legde kerncentrales Doel 3 en Ti- hange 2 blijven nog zeker tot het einde van de winter buiten be drijf. GDF Suez, het moederbe drijf van exploitant Electrabel, heeft dit gisteren bekend in een toelichting bij de kwartaalresulta ten. De mededeling komt niet onver wacht, maar is toch een tegenval ler. De kans dat er een stroomte kort optreedt in België bij een strenge winter, is daarmee levens groot. De Belgische regering heeft daarvoor ook al een afschakelplan gemaakt. voor een inspectieronde veel waarde toevoegt aan de huidige kennis. Het laatst zijn de gangen bekeken door het Waterschap in 1981. Dat heeft toen ook gezorgd dat een rondje boule ondergronds vergeten kan worden; toen werd een damwand geslagen in de zee wering die de tunnels op twee plaatsen doorsnijdt. „Het was aar dig geweest als we de gangen in het kader van 700 jaar Vlissingen een dagje open hadden kunnen stellen. Er blijven steeds verhalen de ronde doen over de gangen. Maar wellicht moet er water uit gepompt worden of is er onvol doende zuurstof. Dat wordt wel een heel dure entreeprijs." Edwin Tilroe, Vlissings onderne mer die vanuit zijn eigen interes se mede het onderzoek initieerde, vindt het jammer dat het gangen stelsel voorlopig niet open gaat, maar wel heel begrijpelijk. „Het is een heel bedrag. En ik sluit niet uit dat het in toekomst toch op een op andere manier bij elkaar gebracht wordt. En ik ben blij dat door het informatiebord al die boulevardwandelaars toch gewaar wordt gemaakt wat er zich onder hun voeten bevindt." Tilroe heeft het college via e-mail aangeboden de kosten voor het informatie bord bij de Westbeer voor reke ning te nemen. „Toen het onder zoeksplan bekend werd, kwamen er reacties over 'wat het allemaal niet moest kosten'. Die ben ik nu vóór." c< - weekendaanbieding - VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 Cultuur in kerk is geen gouden greep toegangstrap ,1941 Coos\e glooiing gewelfde gang Franse tijd betonnen gang 1941 betonnen gang WON damwand 1981 door Maurits Sep Sint Jacobskerk, Vlissingen, po dium voor concerten en lezingen. door Emile Calon MIDDELBURG - Grand Hotel Ter Duin in Burgh-Haamstede dreigt failliet te gaan, zo bleek gisteren tij dens een kort geding dat was aan gespannen door een aantal eigena ren van de 137 hotelsuites en -ap partementen. Tobias Meijers Historische Kerk, Oost-Souburg, voorzitter Tobias Meijers. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De onderaardse gan gen onder de Westbeer, Boulevard Bankert en Boulevard De Ruyter in Vlissingen blijven voorlopig dicht. Een inspectieonderzoek kost 12.300 euro en dat heeft de ge meente er nu niet voor over. - ambachtelijk puur - www.densoeteninval.ni pure produden uit een authentieke bakkerij LANGEVIEJ.F 67 j MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31