Tafeltje Dekje vanuit Lewedorp beëindigd Verkeer rijdt 's avonds te hard over vernieuwde Kaaienroute Met vers Van waterput tot zandbak tot... 28 WALCHEREN MIDDELBARE SCHOOL Waarom wistik Hit niet?! *JT' 18 NOVEMBER Leerlingen van Scheldemond College nemen videoclip op over Michiel de Ruyter, voor viering Vlissingen 700. Ef De sluiting van deze productie keuken heeft te maken met de ver anderingen binnen dit zorgcen trum, liet Dick Gorsse, locatiema nager van zorgorganisatie SVRZ locatie Borsele, gisteren weten. De Kraayert valt onder deze orga nisatie. De Kraayert verandert van een verzorgingshuis in een verpleeghuis. In dit verpleeghuis komen drie groepswoningen met ieder een eigen keuken voor in to taal twintig demente bewoners. Voor twaalf somatische bewoners (mensen met een lichamelijke be perking) is het financieel niet haalbaar de grote keuken open te houden. Het keuken- en facilitair personeel is geïnformeerd over de aanstaande sluiting van de keu ken. Voor hen wordt het komen de jaar een passende functie bin nen de organisatie gezocht. De 'nieuwe' Kraayert wordt opge splitst in een verpleeghuis en in een woonzorgcomplex. In het ver pleeghuis komen twee kleinschali ge gesloten wooneenheden waar de bewoners per eenheid welis waar hun eigen appartement heb ben maar een huiskamer en keu ken .delen. Een derde groep wordt gevormd door zes dementerende mensen met onder andere het syndroom van Down. Deze afdeling gebeurt in samenwerking met Gors. De twaalf somatische bewoners krijgen ieder een eigen apparte ment op de eerste verdieping. Voor de invulling van het woon zorgcentrum ontwikkelt SVRZ momenteel plannen samen met R&B Wonen. In De Kraayert wonen momen teel zeventig mensen. Aan de be woners is gevraagd of ze in De Kraayert willen blijven of niet. Twintig bewoners willen graag naar De Rietzanger in Heinkens- zand. Negen bewoners willen graag naar het nieuwe woonzorg centrum van R&B en zes naar el ders. Ongeveer dertig bewoners willen in De Kraayert blijven. LELYSTAD - Het Scheldemond Col lege in Vlissingen doet méér dan alleen sport en dat zal ze bewij zen ook. Scholieren hebben giste ren een videoclip over Michiel de Ruyter opgenomen, met drie pro fessionele camerateams op het schip De Batavia in Lelystad. Wie voer met honderd man aan boord, al op zijn vlaggenschip? Wie zeilde onversaagd op zee, tussen rif en klipMichiel de Ruyter was zijn naam, hij was een admiraal. De grootste held van onze zee, en dit is zijn verhaal. Voor Hans Koeman, de gemeente ambtenaar die zich sinds het Mi chiel de Ruyter-jaar 2007 met eni ge regelmaat in het admiraalskos tuum hees voor camera en pu bliek, is het weer even wennen, die wapperende haren in zijn ge zicht. Maar de scholieren van het Scheldemond dansen en zingen op het dek van de Batavia alsof ze niet anders doen. Hee yo, hee yo, zoals Michiel de Ruy ter. Hee yo, hee yo, De Ruyter was zijn naam. Hee yo, hee yo, zoals Michiel de Ruyter. Hee yo, hee yo, De Ruyter was zijn naam. Op sneakers en met hippe brillen. Want het schooltoneelstuk waar de videoclip deel van uitmaakt, speelt in het heden. Dramadocent Annet Minderhout heeft het ge schreven. „Het gaat over een jon gen die toevallig ook Michiel de Ruyter heet. Hij krijgt een klap te gen zijn hoofd, waardoor hij be wusteloos raakt. In zijn bewuste loosheid ontmoet hij Michiel de Ruyter van vroeger. De jonge Michiel vindt een fles met daarin een schatkaart op het strand en gaat, samen met zijn vriendin Roos, op zoek naar de schat van Michiel de Ruyter." Eigenlijk zou Minderhout haar jaarlijkse schooltoneelstuk voor het Scheldemond schrijven over sprookjes. „Maar toen kwam mijn collega met dit lied. We bedach ten dat het goed is om de school te promoten. Dat het leuk zou zijn als het schooltoneelstuk van het Scheldemond óók publiek van buiten zou trekken, zoals het Nehalennia elk jaar voor elkaar krijgt. Dat verdienen onze leerlin gen. En we kunnen aanhaken bij de viering van 700 jaar Vlissin gen. Misschien voeren we het to neelstuk op in een van de hallen op het Scheldeterrein." De jonge Michiel wordt gespeeld door Steijn van den Berge uit havo3, de rol van Roos wordt ver tolkt door Isabel van Breda uit havo2. „De opnames zijn gemaakt op verschillende plekken in Vlis singen", vertelt Isabel. „Op het Bellamypark, bijvoorbeeld. Zo ben ik erachter gekomen dat daar vroeger een haven was. En bij het Arsenaaltheater lag een lijnbaan. Dat wist ik niet." Steijn vindt het vooral leuk om in de huid van een ander te kruipen. Wiskunde is ook heel belangrijk, maar alleen cultuur kan je verheffen Hoewel, hij is het wel gewend. „DitIs mijn derde schooltoneel stuk. En ik zit ook al zes jaar bij Jeugd theaterschool Zeeland. Al moet ik zeggen dat ik de filmset voor deze clip wel wat grootser had verwacht. Meer Hollywood. Het is gaaf, op zo'n schip, maar niet superbijzonder ofzo." Zijn schip trotseerde menig storm, dan stond hij aan het roer. Zodat de woeste golven door, zijn schip dan veilig voer. Hij was de heer en meester, in de strijd en het kabaal. De Ruyter won zelfs elk gevecht, hij won ze allemaal. De videoclip wordt voor het eerst vertoond tijdens de Zeeuw se première van de film Michiel de Ruyter. De opnames kostten het Scheldemond nogal wat, vertelt initiatiefnemer Joël Mommers, die het lied schreef. „Alleen al dit schip afhuren kost tweeduizend euro. Omdat de clip deel uit maakt van Vlissingen 700, krijgen we een bijdrage van de gemeente, maar we hopen op meer sponso ren." Mommers - voorheen cultuur coördinator bij Nehalennia, nu werkzaam als freelance art direc tor - wil dat scholieren geprikkeld worden. „Wiskunde is ook heel belangrijk, maar alleen cultuur kan je verheffen. En die gasten zijn zo gewend aan videoclips dat je niet meer wegkomt met half werk. Het is uniek in Nederland dat een school hieraan meewerkt, maar ik denk dat Zeeland dit ook echt nodig heeft. De Zeeuwse leerlingen hebben dit nodig. Ik maakte een zombiefilm met ze, we deden de Harlem Shake. Deze clip doe ik vrijwillig. School moet gewoon de leukste tijd van je le ven zijn." Zo was dus De Ruyter, men noemde hem 'Beste Vaer'. En samen met zijn mannen, kreeg hij alles voor el kaar. Na vele jaren strijd op zee, kreeg hij een graf aan wal. Maar het volk vergat hem niet, en je hoort nog overal. De Kaaienroute is sinds enkele weken weer open nadat ze vanaf 20 januari was afgesloten in ver band met werkzaamheden. De kaaien hebben een nieuw uiter lijk gekregen en de maximumsnel heid is verlaagd van 50 naar 30 km per uur. Volgens de wethou der houdt het autoverkeer zich overdag goed aan de snelheidsre- gels. „Maar 's avonds niet." De vernieuwde Kaaienroute is aanpakt volgens het principe van Duurzaam Veilig Verkeer. De fietssuggestiestroken en zebrapa den zijn verdwenen en al het ver keer van rechts heeft voorrang. De voetpaden zijn verbreed waar door de rijbaan smaller is gewor den. De herinrichting is nog niet hele maal afgerond. Eind deze maand wordt het straatmeubilair ge- plaatst en de nieuwe bomen gaan in januari de grond in. Volgend jaar wordt een nieuw deel van de route richting Veere aangepakt: het deel tussen de Veersesingel en de Nassaulaan. Hét is de bedoe ling dat in 2016 het laatste stukje, van de Veersesingel tot de Bree- straat, aan de beurt komt. Geld is hiervoor nog niet gereserveerd. «ggggs MIDDELBURG - Vrachtwagens rijden af en aan om de leeggepompte bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg te vullen met zand. Elke wagenlading bevat - zo staat op een laadbak - 26,4 kuub zand. Da's een hoop, maar in de bouwput zijn het maar molshoopjes. Het zand wordt aangevoerd vanaf Arnestein. Het werk trekt veel aandacht van voorbijgangers. Omwonenden mogen meepra ten over wat er uiteindelijk van de zandbak wordt gemaakt. Aan het einde van het werk - dat nog een week of zeven zal duren - wordt de toplaag in ieder ge val ingezaaid met gras. foto Ruben Oreel door Frank van Cooten LEWEDORP - De ongeveer 170 cliën ten van Tafeltje Dekje in de ge meente Borsele krijgen vanaf 1 ja nuari 2016 geen warme maaltijd meer uit de keuken van zorginstel ling De Kraayert in Lewedorp. Het is nog net geen Hollywood door Wendy Wagenmakers Joël Mommers door Emile Calon MIDDELBURG - De politie gaat de snelheid van het autoverkeer op de Kaaienroute in Middelburg contro leren, aldus wethouder Chris Sim ons. De gemeente heeft de politie gevraagd op te treden omdat bewo ners klagen dat er vooral 's avonds hard wordt gereden. „Veel harder dan is toegestaan", aldus de wet houder. De politie gaat snelheidscon troles uitvoeren op de ver nieuwde Kaaienroute in Mid delburg. 1.9 30 UUr kloveniersdoelen Achter de Houttuinen 30 Middelburg LEZING mTV^TANO tioor j£ZOND INEKE HAISMA heeft orthomoleculaire geneeskunde gestuiJeerifffll'htflO jaar ervaring met een drukke praktijk een boek geschreven met de titel "MET VERSTAND GEZOND" Graag nodigen wij u uit voor een lezing verzorgd door Ineke, waarin haar boek centraal staat met veel interessante weetjes over voeding en gezondheid. In een interessante presentatie zal Ineke uitleg geven dat 70% van alle gezondheidsklachten veroorzaakt worden door voeding en RODEPILAREN daar voor u veel en gemakkelijk wat aan te doen is! De lezing zal zijn op drogisterij Kruiderij 18 november in de Kloveniersdoelen vanaf 19.15 uur te Middelburg en de www rodeoilaren nl tickets "i"te besteUen °p www.drukkerijmiddelburc.nl/tickets en in de winkels van de Rode Pilaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28