Zeeland in opvolger van Nieuwe Wildernis p Weinig Zeeuwen voor burgerhulpnetwerk Drogpiet 26 ZEELAND HEDWICEPOLDER Tekort Zeeuwse jeugdzorg voorzien Muis en Leeuw stoppen er mee B 'f l vrijdag Ik geniet van maatschappe lijke debatten; of het nou gaat om het overdragen vart verantwoordelijkhe den aan Europa, de basisbeurs voor studenten of het nut van ontwikkelingshulp, elk onder werp gebruik ik gretig als wet steen waarmee ik mijn mening zo scherp mogelijk slijp. Het fij ne aan deze debatten is dat ze me aan het hart gaan, maar niet zó erg dat ik er 's nachts van wakker lig. Ideaal dus als on schuldig tijdverdrijf. Bij de Zwarte Piet-kwestie ligt dat echter anders. Dit debat staat me tegen: zowel de voorstanders als de tegen standers wekken mijn ergernis. De enige keer dat ik me erover uitsprak ben ik op Facebook door enkele familieleden ont- vriend. Enerzijds heb ik de nei ging me in het debat te men gen, anderzijds heb ik het ge voel dat het een zinloze zaak is. Mijn eigen houding verbaast me, zeker omdat ik normaal zo'n geestdriftige meningen machine ben. Gisteren ontdekte ik per toeval de reden voor mijn afkeer. Op de website van het Nederlands Debat Instituut las ik een arti kel over drogredeneringen. Dat zijn oneigenlijke argumenten, meestal gebaseerd op verkeer de aannames of onjuiste conclu sies. Bij dat artikel stond ook een^ prachtig overzicht van alle drog redeneringen die gebruikt wor den in het Zwarte Piet-debat. En opeens wist ik waarom dat me zo tegenstaat: het wordt gro tendeels op oneigenlijke gron den gevoerd. 'Straks kunnen we ook geen carnaval meer vieren', is een on juiste gevolgtrekking. 'Slavernij was toch verschrikkelijk', sug gereert een onjuist oorzakelijk verband. 'Ik ken iemand die zich gediscrimineerd voelf, is een overhaaste generalisatie. 'Het moet blijven, want het is traditie', is een oneigenlijk be roep op traditie. Volgens de regels van de retori ca is geen van deze argumen ten valide. Een op deze wijze gevoerde discussie verliest haar waarde, omdat er niets tegenin te brengen valt Het Zwarte Piet-debat is geen debat - daarom kan het me niet beko ren. De film, die in september vol gend jaar in première gaat, is de opvolger van de succesvolle bio scoopfilm 'De Nieuwe Wildernis' over de Oostvaardersplassen. Na tuurmonumenten, Staatsbosbe heer en het Wereld Natuurfonds WNF werken samen met EMS Films aan het tweede deel van wat een trilogie over de Neder landse natuur moet worden. In 2017 verschijnt het derde deel over de Waddenzee, zei een woordvoerster van Natuurmonu menten donderdag. 'Holland, natuur in de delta' speelt zich af op en langs het wa ter. Opnames worden onder meer gemaakt in de Oosterschelde, in de Biesbosch en in de uiterwaar den van de grote rivieren. Vol gens de natuurorganisaties groeit de Hollandse delta uit tot een in ternationaal voorbeeld van na- tuurherstel. „Het is mogelijk om in een dicht bevolkt land mensen te laten wo nen en werken in de delta en tege lijk de natuur te laten floreren", zeggen zij. De Nieuwe Wildernis, die in 2013 uitkwam, trok in korte tijd 750.000 bezoekers. De film is over laden met prijzen in binnen- en buitenland. Ook de tv-serie die van de film werd gemaakt, was een succes. In de nieuwe film spelen de zee arend en de bever, samen met de stekelbaars, de haas en een vlin der de hoofdrol. VLISSINGEN - De Zeeuwse gemeen ten voorzien budgettaire proble men door hun nieuwe Jeugdhulp- taken. Ze hebben het over een te kort van 5 miljoen euro op het budget voor de jeugdzorg. On danks de kostenbesparing die zij verwachten te realiseren via trans formatie en scherpe prijsafspra ken met zorgaanbieders. Dit schrijft de Taskforce Jeugd Zee land namens alle Zeeuwse ge meenten in een brief aan staatsse cretaris Martin van Rijn (VWS). De gemeenten herinneren Van Rijn aan zijn toezegging om on voorziene en nog niet in de bud getten verwerkte volumegroei te compenseren (met de meicirculai re van 2015). Van Rijn deed deze toezegging tijdens een werkbe zoek aan Zeeland op 30 septem ber. De gemeenten verwachten een forse groei in het aantal vragen om zorg. Ze willen dan ook sa men met de zorgaanbieders pro beren dat te reduceren. .V' i w&Zjt ft t f:' MIDDELBURG - Het bekende thea terduo Muis en Leeuw heeft beslo ten om er na 20 jaar met de voor stellingsreeks 'Sinter Meezingcon- cert' een punt achter te zetten. Eric Holm (Muis) en Peter Adriaanse (Leeuw) werden vanaf 1993 als theaterduo een begrip bin-* nen en buiten Zeeland. Sinter klaas werd jaarlijks door het duo binnengehaald in Middelburg en bij Omroep Zeeland kregen Muis en Leeuw wekelijks een radio- en televisieprogramma. „Nadat we in 2002 al waren gestopt, pakten we op verzoek in 2010 de draad weer op met een show ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Bea trix. De bedoeling was nog een jaartje op te treden. Dat zijn er in middels vijf geworden, maar nu vinden we het echt tijd onze staar ten aan de wilgen te hangen. We hebben het alletwee heel druk met andere werkzaamheden", zegt Peter Adriaanse. Sinds de start van de werving op 1 november hebben zich 3400 mensen aangemeld. Van hen komt het overgrote deel uit Zuid-Holland (25%), Noord-Hol land (16%) en Gelderland (13%). Het Rode Kruis hoopt dat vooral in Zeeland, Limburg, Friesland en Groningen meer mensen zich aan melden. Ready2Help is een net werk van behulpzame burgers die bij grote rampen of calamiteiten kunnen worden opgeroepen. Zij worden ingezet als aanvulling op de hulpverlening van reguliere hulpdiensten en het Rode Kruis. Dat kan bijvoorbeeld met prakti sche hulp, zoals het vullen van zandzakken, spullen sjouwen of opruimen, logistieke hulp zoals helpen bij vervoer van mensen of met specifieke vaardigheden zoals het kunnen helpen met tolken. De hulporganisatie zet zich de ko mende tijd in om nog meer men sen te werven. „Dit is een mooi begin, maar er zijn nog veel meer mensen nodig. ReadyzHelp moet uitgroeien tot een landelijk net werk van tienduizenden mensen die we kunnen oproepen in geval van nood", aldus algemeen direc teur Gijs de Vries van het Rode Kruis. In februari wordt een oefening ge houden die waarschijnlijk uit zal gaan van een overstromingsscena rio waarbij grote groepen mensen getroffen worden. Het doel van de oefening is te zien of het op roepsysteem werkt. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Zeeland speelt een belangrijke rol in een nieuwe Ne derlandse natuurfilm. De titel luidt 'Holland, natuur in de Delta'. I foto's Hollandse Hoogte, montage Nourdin Kouch door René Schrier VLISSINGEN - De Zeeuwen staan niet te trappelen om zich aan te sluiten bij het burgerhulpnetwerk Ready2Help van het Rode Kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26