DE NIEUWE STEPHEN KING Slavernij en humor Het volgende boek 18 DIZZIE Een spectaculair, duister en zinderend verhaal over rerslaving, geloof, muziek en leven na de dood. Dizzieni £*pk<kC Het bikkelharde gevecht voor af schaffing van de slavernij in Amerika en humor, gaat dat sa men? Nou en of. Het kan, over een zwaar onderwerp een historische ro man schrijven die is gebaseerd op feiten en 4 personen die werkelijk hebben bestaan. En dan toch de lezer van de bank te laten glij den van het lachen. Het is James McBride gelukt met Lieveheers vogeleen vertaling van The good lord bird, de roman waarvoor hij vorig jaar de Natio nal Book Award won, een belangrijke prijs in de VS. Een rol net naast het midden is voorbehou den aan John Brown (1800-1859), de be roemde blanke strijder voor afschaffing van de slavernij. Hij geloofde dat alleen ge wapend verzet uitkomst zou bieden. Zijn grote wapenfeit moest een overval worden op een wapendepot in Harper's Ferry in 1859. Het mislukte. John Brown werd ge pakt. Ondanks inspanningen van Victor Hugo nota bene werd hij geëxecuteerd. In de jaren daaraan voorafgaand had John Brown al zo veel in gang gezet, dat de op stand niet uit kon blijven. In 1861 begon de Amerikaanse Burgeroorlog. Leven en wandel van deze eigengereide, niets en niemand ontziende loner worden in de roman verteld door de jonge slaaf Henry Shackleford, die zich in de inner cir cle van Brown weet te handhaven door zich zeventien jaar voor te doen als meisje, Wat vertel je als schrijver over je vol gende boek? Vertel je er überhaupt iets over? Is het niet beter je op de vlakte te houden en nieuwsgierigen het riet in te sturen met het kluitje dat je zelf ook geen idee hebt waar je over gaat schrijven? Zo veel schrijvers, zo veel vi sies. Zo veel methodes ook. Peter Buwalda werkte in het le ven van vóór Bonita Avenue als redacteur bij uitgeverijen. Hij begeleidde wel veertig auteurs tot de boeken klaar waren. Die hielden er allemaal een andere manier van schrijven op na. Dit vertelde hij maandag in een openbaar gesprek met zijn collega Jaap Scholten in Ensche de. Eén van die veertig schreef, om aan de passende toon te ge raken, de hele roman Een schitte rend gebrek van Arthur Japin over. Met de hand. Om daarna 'warmgedraaid' aan zijn eigen werk te beginnen. Peter Buwalda weet dat hij nog twee en een half jaar nodig heeft om zijn tweede roman te voltooien Het bijgeloof, geen onbekend fenomeen in de schrijverswe reld, wil dat je als auteur niet moet onthullen waar je aan schrijft, want daarmee bederf je je eigen lust om het op te schrijven. Waarom zou je het nog eens opschrijven als je het al hebt verteld? Dat vindt Jaap Scholten. Maar hij vindt tegelijkertijd dat je het verhaal best mag verklap pen, want het gaat immers om de wijze waarop het is opge schreven. „Daarom blijft een goed boek bij herlezing over eind." Vertel dan maar, Jaap, waar je volgende boek over gaat Maar daar had hij geen zin in. Peter Buwalda heeft al eens ver teld waar zijn tweede roman over zal gaan. Tussen haakjes: hij denkt nog twee en een half jaar nodig te hebben. Tijdens de Nacht van de Klas sieke Muziek vertelde hij ooit dat in zijn roman een wonder kind in een pleeggezin wordt geplaatst. Daarmee is een tipje van de sluiter opgelicht, maar ook niet meer dan dat. Niet eens een tip. Meer wilde hij er maandag ook niet over kwijt. Wel liet hij nog weten dat hij momenteel als werktitel Espionage heeft. „Maar dat verandert dagelijks." De reden dat Buwalda niet meer over de inhoud wilde ver tellen - de toon zal wel op die van Bonita Avenue lijken - was zijn angst dat het meteen op in ternet zou staan. We beloofden het niet te posten. We zetten het in de krant. Win de chicklit 'Laat me jou zijn' Houd je digitale boekenplank bij Alles over Haruki Murakami in Berlijn H THEO HAKKERT V 8 foto Patrick Post/HH door Theo Hakkert - LEZERSACTIE Dizzie.nl geeft tien exemplaren weg van de chicklit Laat me jou zijn van Petra Kruijt. Daarin zet hoofd persoon Susan haar baan en rela tie aan de kant en gaat ze op zoek naar de vrijheid in San Francisco. ROMAN BLOG Jessica Nash is hoofdredacteur ver taalde literatuur bij uitgeverij Atlas Contact. Ze was bij de uitreiking van de Welt-Literaturpreis aan de Japanse schrijver Haruki Murakami (foto) in Berlijn en blogt daarover op Dizzie.nl Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie. Markeer de boeken die je wilt lezen, houd digitale boekenplanken bij en koop boeken online op Dizzie.nl. Ca naar Dizzie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18