Import als antwoord op tekort 'Kansloos' Aldel gaat weer draaien Het Belgische stroomtekort leidt tot gegnifFel. Maar is de situatie bij ons zo rooskleurig? ECONOMIE 15 ELEKTRICITEIT 2014 ARNHEM - De Nederlandse overca paciteit van stroom neemt in hoog tempo af. Doordat de elektri citeitsprijs erg laag is, sluiten elek triciteitscentrales hun deuren en blazen energiebedrijven plannen voor nieuwe centrales af. Boven dien gaan vijf oude kolencentra les in 2016 dicht als gevolg van af spraken in het Energieakkoord. Volgens Paul Nillesen, partner en energiespecialist bij adviesbureau PwC, gaat het 'heel hard'. „De Ne derlandse overheid moet snel gaan nadenken over de vraag hoe voldoende capaciteit behouden kan worden. Zeker met de op komst van zonne- en wind energie moet je flexibele capaci teit achter de hand hebben." - Zover als in België is het in Neder land nog niet. De zuiderburen kampen met een structureel te kort en dreigen zelfs delen van het land te moeten afkoppelen. Hoewel de situatie hier veel min der dramatisch is dan in België, moet ook Nederland alert zijn, stelt Nillesen. „De overheid moet de ontwikkeling nauwlettend in de gaten houden. Nu is er nog tijd om beleid te ontwikkelen. Onder capaciteit is onwenselijk. Je wilt voor stroom niet afhankelijk zijn van het buitenland." Dat de per spectieven sterk gewijzigd zijn, blijkt klip en klaar uit cijfers van TenneT, de landelijke netbeheer der. TenneT becijferde in 2013 nog dat Nederland de komende jaren een flink stroomoverschot zou op bouwen (zie grafiek). Voor 2017 werd een overcapaciteit van 5,8 tot 8,9 gigawatt voorzien. Dat be tekent dat bij een piekvraag nog steeds 20 tot 30 procent van de centrales buiten bedrijf is. De nieuwste inzichten, die Ten neT recent publiceerde, geven een compleet ander beeld. Het over schot neemt niet toe, maar af. In het minst gunstige geval, waarbij aangenomen wordt dat producen ten nog meer centrales sluiten en weersomstandigheden voor ener giebronnen als wind en zon slecht zijn, resteert 0,1 gigawatt. Daar komt bij dat TenneT een be langrijk onderdeel van het Neder lands productiepark buiten de be rekeningen laat: de zogenoemde wkk's, warmte-krachtkoppelin- gen. Die staan vooral bij tuinders en zijn goed voor 3 gigawatt aan productie. Rond 2020 nemen veel tuinders een beslissing over even tuele vervanging van de wkk, stelt TenneT. Mogelijk verdwijnt de helft. Dat zou kunnen beteke nen dat een tekort ontstaat. „Deze cijfers tonen aan dat er echt iets aan de hand is", zegt Nil lesen. „In het tijdsbestek van een jaar is heel veel gebeurd. Je ziet dat producenten reageren op de slechte situatie op de markt." Juist om die reden denkt TenneT dat een stroomtekort in Neder land niet aan de orde is. „Produ centen hebben op de marktont wikkelingen gereageerd door cen trales in de mottenballen te zet ten", zegt een woordvoerder. „Als er krapte ontstaat, gaan de prijzen omhoog en zullen die centrales weer gaan produceren." Toch zijn er over die marktwer king ook minder optimistische ge luiden. Onder meer Peter Terium, topman van energiebedrijf RWE, waarschuwt voor het effect dat wind- en zonne-energie hebben op de energiemarkt. Die gesubsi dieerde bronnen drukken de elek triciteitsprijs en zorgen dat fossie le centrales niet meer renderen. Als er niets gebeurt, is een tekort aan energie onvermijdelijk, stel len RWE en andere energiebedrij ven. Ze pleiten voor een nieuw systeem, waarin bedrijven com pensatie ontvangen wanneer ze hun gas- en kolencentrales voor noodgevallen in bedrijf houden. FLINKE AFNAME RESERVECAPACITEIT ELEKTRICITEIT 2014 2017 2020 2014 2015 2018 2021 ARNHEM - Mocht het ooit zo ver komen dat Nederland niet genoeg stroom kan opwekken om aan de binnenlandse vraag te voldoen, dan is er volgens landelijk netbe heerder TenneT geen reden tot pa niek. Er zijn namelijk steeds meer verbindingen met het buitenland. Op dit moment kan al bijna 6 gi gawatt worden uitgewisseld met andere Europese landen, dat is on geveer 20 procent van de Neder landse productiecapaciteit. De ko mende jaren wordt die capaciteit met nog eens 2,7 gigawatt uitge breid. De verbindingen met Duits land en België worden verzwaard en er komt een zeekabel naar De nemarken. Daarmee wordt Neder land volgens TenneT het best ver bonden land ter wereld. Energie-Nederland, de branche vereniging van de energiebedrij ven, stelt wel dat de beschikbaar heid van buitenlandse stroom niet als een gegeven beschouwd moet worden. „In Duitsland is er bijvoorbeeld een discussie over de Energiewende en de toekomst van de kolencentrales. Dat kan in vloed hebben op de beschikbaar heid van stroom voor export." Tegelijkertijd wijst Energie-Ne derland erop dat een elektriciteits tekort voor Nederland niet nieuw is. „We hebben jaren 15 procent van de stroom geïmporteerd." Om onzekerheden voor de toe komst uit te bannen, is het vol gens TenneT belangrijk dat er een Europese markt komt. Productie middelen staan dan op de plek waar ze het best renderen, en kun nen zowel stroom leveren aan de 'eigen' markt als een ander land. Verbindingen met Duits land, België enDenemarken maken Nederland het best verbonden land ter wereld De doorstart is goed nieuws voor de regio en perfect voor een deel van de ontslagen werknemers, zegt Dirk Stelder, die studie doet naar de regionale economie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens Stelder hebben een da ling van de energieprijs van 10 procent en vooral de stijging van de aluminiumprijs op de we reldmarkt ervoor gezorgd dat de fabriek die een jaar geleden nog 'kansloos' was, nu ineens weer in teressant is. Zusterbedrijf alumi- numsmelter Zalco in Vlissin- gen-Oost moest in 2011 de deuren sluiten. Hoofdoorzaak waren de torenhoge energielasten. In totaal verloren 616 mensen hun baan. Het Zalco-onderdeel anodefa- briek heeft inmiddels een door start gemaakt. Stelder vermoedt dat de Ameri kaanse eigenaar Gary Klesch een beetje had gerekend op een door start. „Volgens mij waren er nog steeds mensen in de fabriek aan het werk om de installaties op or de te houden." Klesch investeert 4 miljoen euro in Aldel. De vorig jaar ook zo vu rig gewenste elektriciteitskabel naar Duitsland, waar de energie veel goedkoper is, komt er binnen nu en drie jaar. Daardoor, zo ziet het er althans nu uit, wordt de prijs van energie in de Eemsdelta in de toekomst goedkoper en kan de doorstart dus meer zijn dan een tijdelijke bevlieging. Maar dan moet de aluminiumprijs wel hoog blijven. Verwacht wordt dat eind volgend jaar zo'n tweehonderd mensen bij Aldel werken. Toen het bedrijf op 30 december 2013 failliet werd verklaard, raakten driehonderd mensen werkloos. Driehonderd medewerkers van aanleverende bedrijven verloren ook hun baan. Tot op het laatste moment had den de vakbonden gepleit voor de stroomkabel naar Duitsland. Daar is de energieprijs fors lager, om dat er veel duurzaam opgewekte stroom met subsidie aan de man wordt gebracht. „Dat prijsverschil is niet verdwe nen", zegt directeur Hans Grünfeld van de Vereniging voor Energie, Milieu en Water, de be langenbehartiger van zakelijke energiegebruikers. „Wij verwach ten dat de energieprijs voorlopig in ieder geval laag blijft." Stelder zegt dat de doorstart voor eigenaar Klesch ook interessant is, omdat het ontslagen personeel grotendeels nog steeds beschik baar is voor werk binnen het be drijf. „Hij hoeft niet van heinde en ver mensen te werven. Het vroegere personeel van Aldel kent de weg, heeft vaak jaren bij het be drijf gewerkt en wil niets liever dan er weer aan de slag gaan." De vakbonden zijn dolblij. Be stuurder Albert Kuiper van FNV Metaal spreekt van 'een fantas tisch mooie dag voor Noord- oost-Groningen'. „Het is een mooi cadeau aan het eind van 2014 voor veel werknemers die straks weer aan de slag kunnen. We zijn zeer benieuwd op welke voorwaarden mensen weer terug kunnen komen." Kuipers CNV-collega Jacqueline Twerda noemt het een 'geweldige opste ker' voor de werkgelegenheid in Groningen. Wetenschapper Stelder is het met de bondsbestuurders eens. „Maar het valt met de werkgelegenheid in Groningen eigenlijk 'best mee. We krijgen binnenkort een data center van Google en de Eemsha- ven doet het ook niet zo slecht. Het is lang geleden dat we op zon dag naar de Eemshaven reden om vanaf de kade te zien dat er hele maal niks gebeurde", aldus Stel der. 11 MAANDEN FAILLIET VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 Stroomsurplus in hoog tempo verdampt door Sander van Mersbergen Beschikbare reservecapaciteit in gigawatts Elektriciteitstransporteur TenneT is minder optimistisch over de leveringszekerheid van elektriciteit dan vorig jaar. Veel producenten sluiten centrales, waardoor de reservecapaciteit afneemt. Onder normale omstandigheden Meest negatieve variant rapport infographic JD/DPd I bron TenneT door Wilko Voordouw DELFZIJL - Aluminiumsmelterij Al- del uit Delfzijl maakt begin vol gend jaar een doorstart. Met de aanleg van een stroomkabel naar Duitsland kan het energieverslin dende bedrijf goedkoper werken. Aldel werd op 30 december 2013 failliet verklaard door de recht bank in Groningen nadat maanden lang vergeefs was gepoogd de energiekosten omlaag te krijgen. In september 2013 ontving het be drijf nog een overbruggingskre diet van de provincie en het Rijk van 8 miljoen euro. Het bedrag was onvoldoende om het verlies te compenseren in af wachting van de aanleg van een elektriciteitskabel naar Duitsland. Daar is elektriciteit door subsidies veel goedkoper dan in Nederland. Volgens Patrick Brouns van de Sa menwerkende bedrijven Eemsdel ta werken nu alle energie-intensie ve bedrijven uit de Eemsdelta mee om binnen maximaal drie jaar die kabel voor goedkope energie aan gelegd te krijgen. „Alle neuzen staan dezelfde kant op." Ook de provincie en gemeenten aan de Duitse en Nederlandse kant willen dat de stroomkabel zo snel mogelijk wordt getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15