Scholier is niet bezig met beurs VERDIEPING 13 Leerlingen hebben geen idee wat een studie gaat kosten. Al in groep acht wist Herma dat ze graag op kamers wilde als ze 'later' ging studeren. Nu twijfelt ze. Jk wil genieten van mijn studie, maar ik schrik ervan dat ik met een schuld van duizen den euro's kan komen te zitten." Voor de meeste 6 vwo'ers van het Elzen- daalcollege in Boxmeer is nog niet hele maal duidelijk wat het leenstelsel voor hen betekent. Ze beseffen dat ze geld moeten le nen, maar ze weten niet tot hoe hoog hun studieschuld kan oplopen. Jk heb er nog niet over nagedacht." Dat is een veelgehoorde zin. Twijfels over welke studie ze zullen gaan doen, hebben de leerlingen niet. Wout weet zeker dat hij rechten of geschiedenis gaat studeren, Bram wil naar de Hoge Hotelschool en Romy is ervan overtuigd dat ze criminolo gie wil doen. Jk ga er wel nog eens goed over nadenken." Elvira wil graag naar University College in Utrecht, maar heeft al uitgerekend dat die studie haar zo'n 15.000 euro per jaar kan gaan kosten; veel meer dan ze kan lenen. ,Mijn ouders kunnen ook niet alles betalen, dus misschien dat ik toch maar voor een rech tenstudie in Nijmegen kies." Jamie heeft al verder vooruitgekeken en legt elke maand het geld van haar scholie rentegemoetkoming opzij voor als ze wordt ingeloot voor geneeskunde. Vergele ken met haar klasgenoten gaat Nina haar studietijd financieel waarschijnlijk iets ge makkelijker door. Haar ouders hebben de afgelopen jaren daarvoor geld opzijgezet. ,Als het goed is, kan ik het daar de eerste drie studiejaren mee uithouden", vertelt ze. „En als ik gewoon thuis blijf wonen, kan dat ook al gauw 500 euro per maand besparen." Eén ding weten alle leerlingen nu ook ze ker: het wordt tijd dat ze het thuis eens over hun studie gaan hebben. VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 In de jaren '80 liepen studenten te hoop tegen de invoering van de basisbeurs, nu wordt gede monstreerd tegen de afschaffing ervan. Vanaf linksboven met de klok mee: Nijmegen 1988, Museum plein Amsterdam 2010, Tweede Kamer Den Haag 2014. foto's Hollandse Hoogte door Kim Jacobs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13