ANALYSE Spandoeken, protestborden en veel fluitjes domineren vandaag het Malie veld. Studenten protesteren tegen de groot ste hervorming van de studiefinanciering in decennia. Ze vechten een verloren strijd. 12 VERDIEPING LEENSTELSEL Trokken de studenten in 1986 nog ten strijde tégen de ba sisbeurs, nu verdedigen ze die juist met hand en tand. Duizenden studenten en scholieren komen vandaag in actie tegen de grootste hervorming van de studiefinanciering in dertig jaar: het vervangen van de basis beurs door een lening. Het is voor de studenten wel vechten te gen de bierkaai. Wat er vandaag ook ge beurt op het demonstratieveld, het leenstel sel komt er toch. Deze week stemde de Tweede Kamer er met een ruime meerder heid mee in. Alleen de Eerste Kamer zou de komst van het 'studievoorschot', zoals minister Bussemaker van Onderwijs het graag noemt, nog kunnen tegenhouden. Ook daar heeft het kabinet, dankzij de juist onder studenten populaire partijen D66 en GroenLinks, een meerderheid. Het kabinet heeft lang geleden al de princi piële vraag achter zich gelaten of je studen ten wel of niet moet opzadelen met tien duizenden euro's schuld en heeft gepro beerd de invoering van het leenstelsel met allerlei voorwaarden te verzachten. Studen ten mogen er twintig jaar langer over doen dan nu om de lening af te betalen. Ze hoe ven pas te betalen als ze het minimumloon verdienen (nu nog het lagere bijstandsni veau) en dan nog nooit meer dan 4 procent van hun maandinkomen (nu is dat nog 12 procent). De omstandigheden zijn zelfs zo zacht, dat studenten juist gestimuleerd worden om te lenen, vindt het CDA. Als je bovendien zo veel leent dat je dat nooit in 35 jaar kunt aflossen, dan wordt je lening alsnog deels kwijtgescholden, berekende de partij. Frappant is dat de komst van de nu felbe geerde basisbeurs in 1986 nog zwaar werd tegengewerkt door de studenten van die tijd. Zij wilden helemaal geen studiefinan ciering in de vorm van een gift, zij wilden méér. Zij wilden volledig onafhankelijk zijn van hun ouders. Zij vonden bovendien dat de maatschappij ook profiteert van veel hogeropgeleiden in haar gelederen en daar om wel wat mocht meebetalen. Dat laatste vond de overheid toen ook, maar het legde minder bij dan de studenten wilden. Dat sentiment is helemaal omgeslagen. Stu deren wordt nu vooral gezien als profijte lijk voor het individu. De gemiddelde stu dent verdient straks beduidend meer dan iemand die niet gestudeerd heeft. Hij kan daarom z'n studie best zelf betalen. Het is alsof de minister vindt dat er al genoeg ho geropgeleiden zijn, mopperde oppositiepar tij SP in de Tweede Kamer hierover. De vraag is of studeren inmiddels niet zo ingebakken is, dat de overheid dat niet meer hoeft te stimuleren. In het onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau De studie waard zeggen havo'ers en vwo'ers dat ze zeker weten te gaan studeren, ook al moeten ze daarvoor zelf betalen. Een havo- of vwo-diploma beschouwen ze niet als een volwaardig einddiploma. Pas met een hbo- of universiteitsdiploma maak je kans op de arbeidsmarkt. Vooral binnen de groep mbo'ers die nu doorstuderen op het hbo, is een deel dat daarvan afziet. Een mbo-diploma vinden zij ook een voldoende startkwalificatie en ze willen niet meer gaan betalen om door te studeren. Dat is helemaal niet verkeerd, vindt minister Bussemaker. Zij noemt het 'zonde voor de arbeidsmarkt' als mbo'ers doorstuderen. Voor studenten die wel willen studeren maar het echt niet kunnen betalen, blijft de aanvullende beurs overeind. Deze gift gaat zelfs met 100 euro omhoog. Het leenstelsel komt er dus, tenzij er een re calcitrante senator opstaat. Toch is nog niet alles in kannen en kruiken. Er is genoeg te steggelen over hoe het bedrag dat de invoe ring van het leenstelsel oplevert, besteed zou moeten worden. Ooit zou dat een mil jard zijn, inmiddels is er 'nog maar' 639 mil joen euro over voor een kwaliteitsimpuls in het hoger onderwijs. Zelfs minister Bus semaker weet nog niet wat die precies in houdt. Ze toert deze maapden door het land langs hogescholen en universiteiten om ideeën op te doen. De eerste studenten die straks onder het leenstelsel vallen, zullen daar nog weinig van merken. WAT ER VERANDERT Zinloos de barricades op door Freke Remmers De basisbeurs van nu verandert bij het afstuderen in een gift, maar dat gege ven wordt vanaf 1 september 2015 af geschaft Studenten kunnen daarna le nen bij de overheid tegen een gunstiger rente (nu 0,81 procent) dan bij de ban ken. De lening kan straks in 35 jaar worden afgelost. Nu moet dat in 15 jaar. Het restant wordt na die tijd kwijtgeschol den. Er hoeft pas te worden terugbetaald als de oud-student het minimumloon (1.495,20 euro per maand) verdient Nu moet dat al vanaf bijstandsniveau (voor een alleenstaande is dat de helft van het minimumloon). Per maand moet minimaal 5 euro terug betaald worden en nooit meer dan 4 procent van het maandsalaris. Nu is dat nog respectievelijk 45 euro en maxi maal 12 procent. Meer aflossen mag al tijd. De aanvullende beurs voor studenten met minder rijke ouders gaat met 100 euro per maand omhoog. Nu is die nog maximaal 260 euro per maand. Het blijft een gift De OV-studentenkaart blijft bestaan. Ook minderjarige mbo'ers krijgen er een vanaf 1 januari 2017. Het nieuwe leenstelsel geldt voor ieder een die na 1 september 2015 begint aan z'n eerste studie, én voor studen ten die dan of daarna met een master- studie beginnen. Banken wegen bij een hypotheekaan- vraag een studieschuld nu mee met een factor van 0,75 procent. Omdat de maandlasten straks lager zijn, wordt dat 0,45 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12