Prostituees Surabaya online na sluiten Dolly Indiase arts zit vast na drama sterilisatiekamp Philae landde niet vlekkeloos BUITENLAND 11 Een kwart van de inwoners van de regio Manchester loopt gevaar door drankgebruik. a MANCHESTER - Het geluid van de sirene van een aangesnelde ambu lance geeft een dronkaard nabij het reuzenrad op Piccadilly Gar dens als bij toverslag zijn bewust zijn terug. Als hij weer staat en zich schuifelend uit de voeten pro beert te maken, houdt een broe der hem staande. „Ben jij Dave?", vraagt hij. De man stopt en knikt argwanend. „Hoe weet je dat? Ik ken je helemaal niet." De broeder gaat onverstoorbaar verder met het vaststellen van dé" ernst van de situatie. De gestran de stapper doet zijn uiterste best helder over te komen, maar strui kelt over alles. Terwijl aan de over kant van de straat een student, omringd door vrienden, staat over te geven in een bushokje, blijkt Dave alle besef van tijd en ruimte kwijt te zijn. „Welk jaar het is? Uhm. Goede vraag. 1984?" Zonder veel misbaar laat Dave, zich vervolgens overhalen de am bulance in te stappen. Drie dagen later is hij op dezelfde plek terug te vinden. Ditmaal nuchter, bij daglicht en met een aktetas in zijn hand. Het voorval staat niet op zichzelf. Ziekenhuizen in Greater Manches ter, een graafschap in het noord westen van Engeland, krijgen jaar lijks ongeveer 600.000 aan drank gerelateerde opnames te verwer ken. Een recent gepubliceerd on derzoek geeft de ernst van de si tuatie weer. Een kwart van de be volking brengt zijn gezondheid door alcoholmisbruik in gevaar; VERENIGD KONINKRIJK in sommige delen van het gebied zelfs een derde. Kinderen onder de 16 jaar werden niet meegeteld. De criteria voor de verschillende groepen zijn als volgt: mannen gelden als stevige drinkers als ze tussen de 22 en 50 eenheden alco hol per week consumeren, vrou wen bij 15 tot 35 eenheden. Zware drinkers, die bijna de helft van de risicogroep vormen, overstijgen deze maxima. Ongeveer 100.000 mannen drinken wekelijks meer dan 25 pints. Een pint in Groot-Brittannië is 0,56 liter. De inname van deze groep komt dus neer op ruim 2 liter aan alcoholi sche consumpties per dag. Wetenschappers denken dat de werkelijke aantallen hoger liggen. De vragenlijsten waarop het rap port gebaseerd is, werken volgens hen liegen in de hand. Bij eerdere onderzoeken werd de opgegeven consumptie in heel Engeland ver geleken met de hoeveelheid ver- Venijnige brief FBI aan Luther King Een felle brief van de Ameri kaanse recherche FBI aan de mensenrechtenactivist Martin Luther King is gisteren voor het eerst in zijn geheel gepubli ceerd. De getypte, anonieme brief zet King neer als een 'kwaadaardige' man en sugge reert dat de voorvechter van be tere rechten voor zwarte Ame rikanen maar beter zelfmoord kan plegen. „Er is maar één ding dat u nog kunt doen. U weet wat het is." Toen King het schrijven bijna een halve eeuw geleden ontving, uitte hij al het vermoeden dat die van de FBI afkomstig was. De Europese verkenner Philae staat op zijn bestemming, de ko meet 67P/Churyumov-Gerasi- menko, maar niet op de plek waar hij eergisteren is geland. Hij is twee keer gestuiterd en een eind verderop terechtgeko men. Het was gisteravond niet precies bekend waar, de lander is nog niet teruggevonden. Dat liet de vluchtleiding in het Duit se Darmstadt gisteren weten. De lander is in orde en stuurt gege vens door. Bij de landing bleek dat de stuwraket die Philae op de komeet moest drukken, en de harpoenen voor verankering op het oppervlak niet werkten. Het enige dat de lander nu op de komeet houdt, is zijn eigen ge wicht Door de geringe zwaarte kracht op de komeet weegt Phi lae nu slechts 1 gram. Eén ver keerde beweging kan de lander de ruimte in duwen. „We zijn daarom heel voorzichtig met het aanzetten van systemen in de lander", aldus ESA. De ruimte vaartorganisatie vreest dat Phi lae in de schaduw van een rots wand staat en daardoor veel min der zonlicht opvangt om de bat terijen op te laden dan was voor zien. De missieleiding zoekt uit wat dat betekent voor het onder zoek op de komeet. kochte alcoholische dranken. In 2009 was het verschil tussen de opgegeven consumptie en de cij fers van de drankhandel zo'n 430 miljoen eenheden. Noord-West-Engeland, met Man chester als blikvanger, geldt al ja ren als de slechtste leerling van de klas. De samenvatting van een universitair onderzoek uit 2011 be nadrukt de link tussen armoede en misbruik van alcohol in de streek. Hoe meer achtergesteld een gebied is, hoe hoger de gemid delde inname ligt. De kosten voor de behandeling van patiënten met ziektes die ge relateerd kunnen worden aan alco hol, liggen zeer hoog. Het Britse zorgstelsel is 175 miljoen pond per jaar kwijt aan dergelijke geval len. Salford, een voorstad van Manchester, steekt overal boven uit. Gemiddeld is de staatsgezond- heidszorg NHS daar voor elke vol wassene jaarlijks 93 pond, bijna 120 euro, kwijt aan de behande ling van slachtoffers van alcohol. De werkelijke kosten voor de sa menleving liggen hoger. In de groep met mensen met een uitke ring wordt de diagnose 'alcoholis me' disproportioneel vaak ge steld. Het aantal geweldsdelicten en verkeersongelukken waarbij drank een rol speelt, slokt veel po litie- en brandweertijd op. Man chester mag de meeste aandacht trekken, de problematiek reikt ver der dan deze regio alleen. Heel En geland kampt met de lasten van drankmisbruik. Het aantal gevallen van levercirro- se in de leeftijdscategorie 25 tot 34 jaar is in de laatste drie decen nia maar liefst verzevenvoudigd. Momenteel loopt een hoger be roep in een rechtszaak tegen een vrouw die door haar alcoholge bruik haar ongeboren kind gehan dicapt maakte. Als de pleegouders die zaak winnen, wordt alcohol misbruik tijdens een zwanger schap strafbaar gesteld. De Indonesische mobiele eenheid kwam eraan te pas en verjoeg met buitensporig veel geweld en traangas de sekswerkers en hun entourage. Zo gemakkelijk laten de pooiers en de prostituees zich hun werk en ihkomsten echter niet afpakken. „Mijn meisjes zijn nog steeds beschikbaar", zegt een stralende pooier niet zo ver van zijn oude werkgebied. Op zijn te lefoon laat hij twintig foto's zien van prostituees die voorheen in Dolly werkten. Via zijn Blackber ry en op Facebook biedt hij de diensten van de vrouwen aan. „De prijzen zijn hetzelfde geble ven. Voor 20 euro al heb je een jonge meid. Boven de 35 jaar wor den de vrouwen iets goedkoper." Hij houdt gemiddeld 120 euro per nacht aan de bemiddeling over. De meisjes durven niet meer van uit een bordeel te werken, omdat de politie nog regelmatig invallen doet. Vandaar dat ze uitwijken naar goedkope, en volgens de pooier schone, hotels op veilige af stand van Dolly. De kamers wor den ook door de pooiers - tegen een zacht prijsje - geregeld. „Als de klanten via een sms of een be richt op Facebook akkoord gaan met de overeenkomst, begeleid ik hen naar het hotel." Meer souteneurs werken nu onli ne. Politiechef Sumaryono van Su rabaya sluit liever zijn ogen hier voor. Hij gelooft niet dat prosti tuees in zijn stad nu via internet hun diensten aanbieden. Ook bur gemeester Tri Rismaharini ont kent dat de sluiting van Dolly wei nig heeft uitgehaald. „Sekswer kers waren altijd al op websites te vinden." Ml Nog eens twee vrouwen overle den nadat ze onder het mes wa ren gegaan in een ander kamp in de staat. In totaal moesten meer dan negentig vrouwen na opera ties worden opgenomen in het ziekenhuis. De betrokken arts heeft naar ver luidt 83 vrouwen geopereerd in erikele uren tijd: veel meer dan wettelijk is toegestaan. Over de doodsoorzaak van de vrouwen bestaat nog onduidelijk heid; een onderzoek van de over heid moet daar meer duidelijk heid over geven. Tot dusver is be kend dat patiënten van de arts die naar. het ziekenhuis werden ge bracht moesten overgeven en kampten met een lage bloeddruk. De autoriteiten hebben voorlopig een aantal medicijnen in de ban gedaan dat werd gebruikt tijdens de operaties. Het is niet ongebruikelijk dat de Indiase autoriteiten een dergelijk sterilisatiekamp organiseren. De vrouwen die zich laten behande len zijn vaak arm en kunnen het geld dat ze krijgen voor de behan deling goed gebruiken. Ook de art sen krijgen in sommige regio's be taald per uitgevoerde ingreep. Veel politici maken zich zorgen om de bevolkingsomvang van In dia. Die bedroeg vorig jaar ruim 1,2 miljard. Het land telt in 2030 naar verwachting meer inwoners dan China. VRIJDAG 14 NOVEMBER 2014 Zuipen norm in Manchester door onze correspondent Geert Langendorff Manchester Londen I infographic JD/DPd NEW YORK DARMSTADT door onze correspondent Wilma van der Maten SURABAYA - Burgemeester Tri Ris- maharini van Surabaya dacht afge lopen zomer het morele gezag in haar stad te herstellen door de grootste hoerenbuurt van Azië, 'Dolly', te sluiten. 1 Sekswerkers eerder dit jaar, voor de sluiting van de wijk Dolly in Surabaya, voor een karaokebar. foto HH NEW DELHI - De Indiase autoritei ten hebben de arts opgepakt die mislukte sterilisatieoperaties zou hebben uitgevoerd in een 'gezond heidskamp' in de staat Chhattis- garh. Door de ingrepen zouden ze ker elf vrouwen om het leven zijn gekomen, aldus de BBC gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11