Niet doen: gokken op de dood van een oude Franchise Situatie in oosten van Oekraïne lijkt te verslechteren DRANKMISBRUIK 10 BUITENLAND 66 Alle tanks die de 66 Als ik al iets wist over Russische tanks, dan mag ik er niks over zeggen Aan de villa, in een stadje op de Cóte d'Azur, kleeft wel een na deeltje. De koper krijgt de eigena resse erbij, die er moet mogen blij ven wonen tot haar dood. Pas daarna komt het droomhuis be schikbaar. Anderzijds: madame is 92 jaar oud. In elk ander land zou dit de deal van de eeuw zijn. Maar dit is Zuid-Frankrijk, waar vrou wen nagenoeg onsterfelijk zijn. „Vrouwen worden in Frankrijk ouder dan in enig ander land ter wereld met uitzondering van Ja pan", zegt Jacques Vallin, expert bij het Franse Nationale Instituut voor Demografie. Niemand weet precies waarom Fran^aises met hun levensver wachting van ruim 85 jaar drie jaar langer leven dan het gemid delde in Europa. Vallin houdt het op een superieure ouderenzorg. „Bejaarden worden hier niet aan hun lot overgelaten", zegt de ex pert, zelf 73 jaar oud. Het dametje dat haar villa voor 275.000 euro te koop zette, heeft volgens de statistieken van Vallin zelf nog een levensverwachting van vier jaar en twee maanden. Hoe gevaarlijk het in Frankrijk is te gokken op de dood van een vrouw, ondervond André Francois Raffray. In 1965 kocht de ze notaris de flat van een hoogbe jaarde dame in de Provence, Jean ne Calment. De deal was dat zij maandelijks 350 euro zou krijgen en haar appartement kon behou den tot haar dood. Pas daarna kon Raffray de verhuizer bellen. Hij dacht dat hij een slimme zet had gedaan. Hij was 47, zij 90. Maar op de dag dat hij zijn laatste adem uitblies, deed Calment zich te goed aan kippenlever, gebraden kip en chocoladetaart. Hij was 77 geworden, zij was 120 en springle vend. Raffray had haar bij zijn dood al drie keer de marktwaarde van haar flat betaald. „Ik heb ge woon geluk gehad", observeerde Calment, die 122 werd. Was het echt geluk? Mireille Gui- liano denkt van niet. Deze Fran- qaise verwierf faam met haar boek French women don't getfat. Ze zegt: „Franse vrouwen worden oud door een combinatie van ge zond eten en goede levensstijl." Guiliano verdient leuk aan die le vensstijl. Na het succes van haar eerste pennenvrucht, schreef ze nog vier boeken, gretig verslon den buiten Frankrijk. De laatste: French women don't getfacelifts. „De hoge levensverwachting zit niet in onze genen", zegt ze. „Fran^aises sterven vroeger als ze naar Amerika emigreren." Het geheim zit hem in drie goede maaltijden per dag, denkt Guilia no, vers bereid en gezamenlijk rond de tafel verorberd. Dat elimi neert het gevaar van snacken, en van snel en daardoor veel eten. Serge Renaud, een Franse cardio loog, constateerde ruim 20 jaar ge leden al dat enkele glazen rode wijn per dag het leven niet alleen veraangenamen, maar ook verlen gen. En in 2012 ontdekten Britse wetenschappers dat blauwe ka zen, vooral Roquefort, ontstekin gen remmen. „Roquefort", schre ven ze, „is nog beter voor je ge zondheid dan rode wijn." Het Oekraïense ministerie van Defensie in Kiev liet gisteren we ten dat de situatie in de regio's Donetsk en Loehansk, ondanks het op 5 september overeengeko men staakt-het-vuren, momen teel aanzienlijk verslechtert en dat het zich voorbereid op nieu we gevechten. In Donetsk, de hoofdstad van de gelijknamige regio, dreunt het ge luid van artillerievuur door de straten. Op en om het vliegveld vechten Oekraïense eenheden al sinds eind mei tegen pro-Russi sche rebellen. Maar sinds deze week klinkt het geknal steeds zwaarder, steeds vaker en steeds dichterbij. Ook de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE) meldt de afgelopen dagen meerdere konvooien gezien te hebben bij de stad Donetsk. Daar bij ging het om tanks, houwit sers, raketlanceerinstallaties en munitietransporten, aldus de OVSE, die een permanente waar nemersmissie in het gebied heeft. Afgelopen maandag zagen ook Ne derlandse journalisten in het cen trum van Donetsk vijf a zes tanks opduiken. Een dag later zagen ze een colonne identieke vrachtwa gens met mortieren erachter, van uit het oosten van Donetsk rich- Oekraïners hadden, hebben wij nu ting de stad optrekken. Het kon vooi zag er niet uit als een 'trofee' die op het Oekraïense leger was buitgemaakt. De inzittenden wa ren jonge mannen, mogelijk re kruten. De trucks reden zonder nummerplaten. Sluitend bewijs is dat niet, maar het leek volgens ge tuigen beslist niet op een colonne van een samengeraapte rebellen club. Wel van goed georgani seerde strijdkrachten, lees: het Russische leger. Dat de rebellen niet alleen over Russisch materieel beschikken, blijkt uit een bezoek aan het be drijf Donetsk Gormasj, een voor malige producent van machines voor de mijnbouw. In de fabriek sleutelen monteurs in camouflage pakken tanks die buitgemaakt zijn op het Oekraïense leger, weer in elkaar. Plaatsvervangend directeur Vladi mir Michailovitsj ontkent glas hard dat er Russische tanks op het grondgebied van de zelfver klaarde Volksrepubliek Donetsk (DNR) aanwezig zijn. „Alle tanks die de Oekraïners hadden, heb ben wij nu", zegt Michailovitsj grimmig. In de reusachtige fabriekshal staan tientallen tanks en pantser voertuigen, sommige mooi geres taureerd, andere niet meer dan een karkas. Michailovitsj wil niet zeggen hoeveel opgeknapte tanks de fabriek inmiddels hebben ver laten. De persmedewerker van het Batal jon van het Oosten, de belangrijk ste gevechtseenheid van de DNR, zegt ook niets te weten over de aanwezigheid van Russische tanks of van ander materieel. „En al zou ik het weten, dan zou ik er nog niks over mogen zeggen." Wel wil hij toegeven dat er onge veer vijf of zes Russische vrijwilli gers aan de kant van zijn eenheid meevechten tegen de Oekraïners. LI door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Te koop: villa in de Pro vence met mediterrane tuin die uit ziet over een azuurblauwe zee. Vraagprijs? Een schamele 275.000 euro. Gezond eten en aandacht zou ervoor zorgen dat vrou wen in Frankrijk ouder worden dan vrouwen elders door onze correspondent Joost Bosman DONETSK - Opnieuw loopt de span ning in Oost-Oekraïne hoog op. De Oekraïense regering waarschuwde vorige week al voor de aanvoer van militair materieel (tanks, vrachtwa gens en troepen) vanuit Rusland naar de afvallige Oost-Oekraïense regio's Donetsk en Loehansk. Deze week stelde ook Navo-comman- dant Philip Breedlove dat er Russi sche gevechtseenheden en -voertui gen in Oekraïne aanwezig zijn. Vladimir Michailovitsj Separatist Een beschonken bezoeker van het uitgaanscentrum in Manchester probeert de aandacht te trekken van taxichauf feurs. In en rond de stad is alcoholmisbruik veel groter dan in alle andere delen van Engeland, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10